PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svitavy - Kostel sv. Floriána (Zwittau - St. Florians-Kirche) - Z historie špitálního kostela sv. Floriána

Přispěl: Martin Višňa

Základní kámen barokního kostela se špitálem byl položen v roce 1731, jeho výstavba byla výsledkem dlouholeté snahy města o vybudování odpovídajících prostor pro péči o nemocné. Ta dosud probíhala především v domácnostech a v dřevěné "boudě" poblíž dolní městské brány. Fond pro výstavbu špitálu a pobyt špitálníků byl zřízen již v roce 1688. Stavba kostela byla dokončena v roce 1733 a od následujícího roku zde pečovalo o nemocné šest špitálníků.
Jako špitál ale sv. Florián nesloužil dlouho. Po tereziánské školské reformě byli špitálníci v roce 1776 vystěhováni a byla zde zřízena čtyřtřídní škola, špitálníci se sem po nejrůznějších přesunech v rámci města vrátili až v roce 1850. To už měl kostel poněkud jinou podobu, protože po požáru v červnu 1818 prošel rekonstrukcí a později byl nově zaklenut a vyzdoben malbami Johanna Dittmanna.
V roce 1851 byla při sv. Floriánu zřízena městská nemocnice, protože však rostl počet nemocných, kteří se zde nechávali léčit, řešilo město od 60. let 19. stol. otázku, zda přistavět další budovy, nebo vystavět nemocnici novou. V roce 1886 byla nová městská nemocnice otevřena v místech té současné za účasti mecenáše a významného svitavského rodáka V. O. Ottendorfera.
Během 20. století byl kostel několikrát opravován, poslední rozsáhlé opravy proběhly po druhé světové válce a v 50. letech, tehdy byly strženy přilehlé budovy a zůstal jen samotný kostel.Ten město svěřilo do užívání církve českobratrské, která ale neměla příliš velkou základnu věřících, a tak kostel několik let před svým zánikem sloužil jako kulisa pro řádění vandalů. 25. července 1976 dopoledne byl kostel podminován a odpálen. Nějaké pozůstatky po něm by člověk hledal dnes hledal marně, neboť tu později vyrostla světelná křižovatka průtahů městem, nedávno přestavěná na kruhový objezd. Sochy z kostelních nik je však možno vidět na městském hřbitově.

Vloženo: 5.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 3.238.71.155
desktop version