PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chebský masokombinát (Chebský masokombinát) - konec jatek v Chebu

Přispěl: Radim Hettner

Tradice uzenářství a řeznictví na chebsku je podchycena v análech již od středověku. Chebští řezníci provozovali své porážky v dnešní Hradební ulici. Maso pak prodávali v masných krámech, které stávaly na náměstí, později byly přemístěny směrem k Bartolomějskému kostelu. Zajímavostí je fakt, že v době válečné se branná povinnost vztahovala i na řezníky a ti měli za úkol bránit tzv. Řeznickou bránu, zbraně pak měli uložené v Řeznické věži, kterou lze najíti nedaleko městské knihovny. Chebský cech řeznický se rovněž v letech 1412-13 vyznamenal dobytím hradu Neuhausen, který byl toho času v držení loupežníka Erharda Forstera ze Selbu. Za tuto svou statečnost získal cech privilegium mávat v postním čase praporem za zvuků fanfár. Tato tradice se v Chebu udržela až do druhé poloviny 19tého století, než nastala průmyslová revoluce.

Průmyslová revoluce ruku v ruce s sebou nesla zvýšení počtu obyvatelstva a středověký řeznický cech nestačil zásobovat chebany patřičným množstvím masa. Proto byla na popud městské rady v roce 1894 na tehdejším Lodním předměstní vybudována nová jatka, která v podstatě za pomoci několika dílčích úprav a modernizace budov sloužila do roku 2007. V roce 1935 bylo v Chebu registrováno 1 česká a 53 německých řeznicko uzenářských živností. Po osvobození města a odsunu většinového německého obyvatelstva bylo v Májové ulici č.p. 38 otevřeno první české řeznictví. Chebský masokombinát se tak stává významným dodavatelem do lázeňských zařízení. V roce 1996 spolu s dalšími devíti podniky znovuzakládá ZŘUD (ten fungoval do roku 1949 v západních Čechách, než byl znárodněn). Tato zkratka v sobě skrývá tento význam: zemědělství, řeznictví, uzenářství, distribuce. V roce 2001 získal certifikát ISO 9001 a o dva roky později směly nosit výrobky tohoto masokombinátu značku Klasa. Labutí písní pak bylo udělění ceny Zlatá Salima na potravinářském veletrhu v roce 2004 za výrobek Valdštejn.

Společnost Chebský masokombinát se však ocitá v dluhové pasti, její dluhy vůči věřitelům se pohybují kolem 100 milionů Kč. Proto na ni v červenci roku 2007 Krajský soud v Plzni vyhlásil konkurz, a masokombinát byl nucen během několika málo dní ukončit výrobu. Jako důvod ukončení výroby se uvádí to, že „tato velká zpracovatelská kapacita v regionu, kde není dost vstupní suroviny, může za současné situace na trhu jenom těžko efektivně fungovat,“ (vyjádření správce konkurzní podstaty masokombinátu pana Vladimíra Nechutného.) Právě vysoká zadluženost, nedostatek zvířat v regionu a peníze chybějící na jejich nákup patří mezi hlavní faktory, které rozhodly o konci masokombinátu. O vyhlášení konkurzu požádali vlastníci masokombinátu, který patřil do skupiny ZŘUD. Ti uvedli, že má firma více věřitelů a není schopna plnit své splatné závazky. V létě roku 2010 začalo bourání vlastních historických objektů a jaké jsou další záměry investora je zatím napsané ve hvězdách. Město Cheb zbouráním těchto jatek definitivně a nenávratně přišlo o poslední ukázku krásné typické komplexní industriální architektonické zástavby konce 19tého století na svém katastru....

zdroje:
porůznu internet
Historie a současnost podnikání na chebsku a ašsku

Vloženo: 31.7.2010Komentáře a upřesňující informace


Díky za článek o MK Cheb [ferat 2.8.2010 12:15] | Reagovat
Pane Hettnere, díky za zajímavé informace z historie. Málokdo je asi zná...
Vzestup předcházel. [S.Leinweber 30.8.2010 19:08] | Reagovat
Dobrý den.V roce 1994 pod vedením výrobního náměstka pana Václava Bláhy,který dojížděl do Chebu z Písku nastal zvrat.Chebský masokombinát dosahoval vysoké kvalitativní úrovně.Technologie,,našeho"dozrávání v mikroklimatickém prostředí začali při excursích docenovat například i Belgičtí specialisté v masné výrobě.Dva oblouky chebského viaduktu,resp.náspu,umožnili jako součást areálu vybudování dvou boxů pro dozrávání výrobků.Ani ne tak výrobky samé,jako spíše manažerská selhání byla příčinou odlivu zákazníků.Chebský masokombinát si nechal odběratele vytrhnout konkurencí.Industriální dědictví a hodnoty se rozplývají chebským větrem nedocennosti a honbou za penězi.
nucený péd [Josef Hammrle 3.11.2012 21:45] | Reagovat
Ani ne tak selhámé manažerů jako selháné samotného majitele masokombinátu, on moc dobře věděl co dělá a hlavně nedělal to zadarmo, už se nopochlubil , kolik dostal milionů za zrušení masokombinátu od EU.Ale bylo by to dlouhé psaní, které už nemá cenu.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 38 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist