PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Koněšínský mlýn (Koněšínský mlýn) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Koněšínský mlýn, (Mollův). První písemná zmínka o něm je roku 1568, kdy na něm byl mlynářem Blažek Machova, který toho roku umřel. Vdova po něm si potom vzala Petrmana Brychtu, ten zemřel roku 1607, kdy v sirotčích registrech se objevil tento zápis: "Sirotci nebožtíka Petrmana Brychty (od Brikcius) mají na mlejně Jana Kavalca, jemuž byl mlýn prodán od šlechty za 600 zlatých a sirotkům měl potom doplatit ještě 464 zlatých." Koněšínský mlýn přešel později na vrchnost, neboť roku 1687 se uvádí mezi mlýny panskými. V roce 1747 koupil tento mlýn o třech složeních mlynář Martin Pružina od hraběte Jana z Kufštejna. Činže byla 150 zlatých, jeden vepř byl placen 24 zlatými, vodné činilo 12 zlatých, z pole byl poplatek 4 zlaté a za robotu 5 zlatých. Roku 1773 vyměnil Koněšínský mlýn Martin Pružina s Františkem Kabrdou za mlýn v Popůvkách. Kabrda mlýn prodal za 3 roky Františku Pirochtovi z Tišnova za 600 zlatých. Po Františku Pirochtovi převzal mlýn jeho syn Jiří, který v roce 1801 postavil při mlýně pilu. Po roce 1831 je na mlýně Koněšínském Jan Marek a po něm jeho syn Rajmand, ten vyměnil mlýn s Janem a Karolinou Chadimovými. Od nich jej koupil Bedřich Porupka za 2200 zlatých. Roku 1875 koupili mlýn manželé František a Františkovi za 2400 zlatých. Vdova Františka pustila mlýn opět manželům Chadimovým, ti pak prodali mlýn Anně a Karlu Mollovým z Třebíče. Roku 1933 Koněšínský mlýn převzal Petr Moll, v roce 1941 po jeho smrti Františka Mollová a krátce na to jejich syn Vladimír. Mlýn a pila byly zastaveny v padesátých letech. Vladimír Moll byl posledním mlynářem na Koněšínském mlýně, zemřel v roce 2000. Podle jeho vyprávění býval mlýn poháněn do roku 1912 třemi vodními koly na horní vody 4 m vysokými a 60 cm širokými. Roku 1912 byla zakoupena Francisova turbína, později roku 1919 pořízena loupačka, šrotovník byl kamenný pozůstatek mlýnského složení. Před rokem 1925 vybavení mlýna představovalo mlýnské kamenné složení, potom je nahradily dvě válcové stolice na mletí žita, jedna stolice na mletí pšenice (s porcelánovými válci) a jedna stolice kombinovaná se čtyřmi válci, tzv. dvojsložení. Při mlýně bývala také zastaralá jednolistová pila. Koněšínský (Mollův) mlýn byl zbořen před napouštěním Dalešické přehrady v roce 1970
(Budišovský zpravodaj, J. Mikulášek)

Vloženo: 18.1.2009Komentáře a upřesňující informace


Upřesnění článku [Jarmila Abrahamová 12.6.2012 17:54] | Reagovat
Jsem dcera Vladimíra Molla, posledního mlynáře, musím upřesnit zmínku o bourání mlýnu. Mlýn byl rozbořen na jaře v roce 1977, v tutéž dobu se začala napouštět přehrada.

Další upřesnění historie: Manželé Karel a Anna Mollovi koupili mlýn v roce 1886 od manželů Pekárkových, ne Chadimových. Od té doby až po rok 1977 byli majiteli mlýnu Mollovi.
Re: Upřesnění článku [hana fránková 2.1.2014 19:27] | Reagovat
Dobrý den, paní Abrahamová. Jsme potomci mlynářů na Jihlavce a víme, že náš strýc - p. Dvořák - udržoval přátelské kontakty s p. Mollem. Můžete se nám, prosím, ozvat? Zdraví Fránková
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist