PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Loupalův mlýn (Loupalův mlýn) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Loupalův mlýn. První písemná zmínka je o něm z roku 1643, toho roku koupil mlýn Panter po nebožtíku Melkusovi za 300 zlatých. Panter mlýn po roce prodal za tutéž cenu Mikuláši Škodovi. Potom o mlýně nejsou žádné zprávy až do roku 1717, kdy se uvádí, že se tam utopil Severin Loupal, syn mlynáře. Roku 1773 mlýn zakoupil Kristian Loupal za 500 zlatých. Činže činila 40 zlatých, vodné 4 zlaté, z polí a luk 6 zlatých, za vepře 12 zlatých a tabáční poplatek 10 krejcarů. Po smrti Kristiána Loupala byl mlýn prodán Františku Kabrdovi, který mlýn vyměnil za Koněšínský mlýn s Františkem Pružinou. Roku 1820 na Popůveckém mlýně byl Karel Helman z Třebíče, roku 1851 převzali mlýn Jan a Alžběta Helmanovi, kteří mlýn předali dceři Marii provdané za mlynáře Bedřicha Schneidera. V roce 1906 vyhořela mlýnice a už ji nebylo možné obnovit. Také jez na řece Jihlavce propadl zkáze. Bývalý mlýn Loupalův u Popůvek byl zbourán v roce 1970.
(Budišovský zpravodaj, J. Mikulášek)

Vloženo: 18.1.2009Komentáře a upřesňující informace


Loubalův mlýn [Zárubová 13.12.2009 16:03] | Reagovat
Na pohlednici, kterou vlastníme a kterou jsem poslala i správci stránky je název mlýna Loubalův.
Re: Loubalův mlýn [Zdeněk Pechar 16.12.2009 19:03] | Reagovat
Jenom dotaz. Jedná se opravdu o okres Třebíč? Pokud ano, může se jednat o překlep při vydání pohlednic. Což se občas stávalo.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist