PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lobzy (Lobs) - Historie obce a kostela sv. Vavřince

Přispěl: Pavel Beran

První zmínka o Lobzích je z roku 1370. Nachází se asi 5km jižně od Sokolova a patří k obcím, které měli dlouhou historii. Končí vysídlením německých obyvatel v roce 1946 a zřízením vojenského výcvikového prostoru v 50. letech 20. století. Trosky byly odklizeny v rámci akce "Úklid pohraničí".
O desetiletí později, po odchodu vojáků, se pokusil stát o obnovu vesnice, ale nové domky byly po čase opuštěny. Dnes zde žije pouze několik obyvatel.

Nejvýznamnější stavbou v obci býval původně středověký kostel sv. Vavřince z 15. století, stávající uprostřed hřbitova. Kostel byl přestavěn koncem 18. století a znovu upraven ve 20. letech 20. století. Nad západním průčelím měl osmibokou věž netradičního tvarování. Byl rozbořen počátkem 60. let 20. století. Dnes je zde prázdné místo.

(L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14)


Vloženo: 23.12.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 70 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist