PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pihlov (Pichlern) - Vesnice Pihlov (Pichlem)

Přispěl: Jiří Novotný

JMÉNO VESNICE
Jméno vesnice pochází od slova Bühel = Bügel herrühren (= pocházet z pahorku). Vesnice je v urbářích a listinách psána v roce 1445 "Pichlow", 1581 "Püchlamb", v daňovém svítku 1653 "Pihlern" se čtyřmi usedlými.
Obyvatelstvo:
OSÍDLENÍ
Osídlování Pihlova započalo asi ve stejnou dobu jako Perneku. První dům byl postaven v roce 1400.
Pozdější číslo domu Dům postavil V roce:
2. Georg Prige 1400
1. Antek Scheski 1420
6. Fingel von Fenzel 1484
7. Fenzel Thomasch 1484
4. Ambros Wagner 1640

Několik minut chůze jihozápadně od vesnice tvořila Vltava v lukách meandry své proslulé "Srdce Vltavy". Tento působivý krajinný obraz inspiroval Dr. Antona Wallnera, pocházejícího z Draxlova mlýna, ke složení vlastenecké písně "Af d°Wulda" (= na Vltavě).
Východně od vesnice ležel Draxlův a Černý mlýn, které patřily již v roce 1445 k Horní Plané. Draxlův mlýn byl nově postaven v roce 1802 a rybník ležící vedle něho byl založen v roce 1820. Zde stával domek v němž bydlela krásná Johanna z novely Adalberta Stiftera "Popsaná jedlička", byla skutečnou historickou postavou, ale její osudy byly jiné než jak je zpracoval básník.
Vesnice byla proslulá chovem dobytka. Všechno nasvědčuje tomu, že Pihlov je ve skutečnosti starší jak Horní Planá, což ale nelze z historických písemností dokázat

Z německých pramenů přeložil pan Stanislav Jagr


Vloženo: 7.10.2008Komentáře a upřesňující informace


I [Michaela Kořánová 12.4.2015 17:35] | Reagovat
Dobrý den pane Jagr,
velmi Vám děkuji za informace o obci Pihlov. Touto obcí se zaobírám ve své diplomové práci a proto by mě zajímalo z jakých německých originálů jste čerpal a zda obec existuje ještě dnes?
Budu velmi vděčná za Vaši odpověď
S pozdravem
Bc. Michaela Kořánová
studentka germanistiky, UJEP
Re: I [Novotný Jiří 12.4.2015 19:53] | Reagovat
Pan Jagr je již bohužel několik let mrtvý. Já používám jeho překlady z německých kronik, které mám též. Pokud máte zájem mohu poskytnout více informací na mém Mailu.
novotnyji@ost.cz
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist