PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chyše-synagoga (Chiesch-Synagoge) - Stručná historie židovského osídlení v Chyších

Přispěl: Pavel Frýda

Židovské osídlení v Chyších se datuje od poloviny 16.století, Židé zde žili bez přerušení až do německé okupace v r.1938. Na konci 18.století zde bydlelo 17 rodin, nejvíce židovského obyvatelstva měly Chyše v r.1870 a to 136 osob, pak se již projevuje stěhování do větších měst po občanském zrovnoprávnění, v r.1900 zde žilo 55 Židů a v r.1930 poslední údaj uvádí pouze 22 občanů hlásících se k židovské víře. Židovská náboženská obec je zde doložena od druhé poloviny 17.století, do r.1870 ve městě fungovala židovská škola. V r.1893 však byla zdejší náboženská obec pro pokles počtu věřících zrušena a péči o zbývající židovské duše převzal rabinát ve Žluticích. V r.1938 v městečku žily ještě 4 židovské rodiny. V památníku Yad Vashem (hebr.pomník a jméno) jsou jako oběti holocaustu z Chyší uvedena jména 4 členů rodiny Kohnů a 5 členů rodiny Abelesů.
Židovské domy a domky měly dva okruhy soustředění, jeden býval podél severního břehu Židovského rybníka, v r.1841 zde stálo 5 domů, další v jihozápadní části městečka. Dodnes je prostor spojen s náměstím úzkou uličkou vedle budovy městského úřadu. Zde stávalo taktéž 5 židovských domů a synagoga, toto ghetto bývalo dosti nadneseně zváno Judenstadt (Židovské město). V r.1848 je v Chyších doloženo už 12 židovských domů, do dnešních dnů jsou dochovány 3. Obecní dům židovské náboženské obce měl čp.224 a stával poblíž synagogy. Torzo synagogy je dochováno v jižní části někdejšího Židovského města.
Nejstarší synagoga byla dřevěná z 18.století, v r.1848 zde byla vystavěna nově v klasicistním stylu v podobě hranolovité věže. U torza synagogy jsou dochovány tzv.židovské schody, které spojovaly oba židovské sídelní okrsky. Ještě v r.1912 byla stavba částečně zmodernizována, k bohoslužbám pak sloužila občas až do příchodu nacistů. Za hnědé hrůzovlády synagoga kupodivu nebyla zbořena, ale po válce zůstávala opuštěná stavba ponechána chátrání a v r.1972 bylo zbouráno horní patro, kde se nacházel hlavní modlitební sál. V současnosti může návštěvník spatřit opuštěné spodní patro. Torzo synagogy stav.parcela č.270/4 o rozloze 128 m2, kat.území Chyše, je v majetku Federace žid.obcí ČR.
Židovská náboženská obec měla v Chyších dva hřbitovy, starý a nový. Nedochoval se žádný, starý hřbitov snad ze 17.století byl beze stop barbarsky zlikvidován, nejstarší zdejší náhrobek měl být z r.1657. Nový hřbitov z r.1883 potkal tentýž osud. Oba hřbitovy byly zničeny v průběhu let 1965-72.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
J.Stöckl, Geschichte der Juden in Chiech
infopanel MÚ Chyše

Vloženo: 21.7.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist