PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Klínská brána (Göhrener Tor) - O místě :

Přispěl: Milan Gruber Bouška

''Klínská brána'' je jedna z historických staveb, které byly původně rozmístněny v určitých vzdálenostech přesně na hraniční čáře. Podle ústního podání jsou obdobné stavby známy ještě na dalších místech mezi Flájemi a Německým Mníškem. Brány byly stavebními díly, které se podobaly otevřené stodole.
Byly součástí po staletí existující staré obory, jejíž rozloha se proměnila, proto se dnes nachází na české straně asi jeden kilometr od hranice. Obora byla účelově založena k chovu jelení zvěře po dokončení zámečku Lichtenwald (1761 – 1765).
Název ''Klínská brána“ se začala užívat přibližně kolem roku 1890, kdy obora dosáhla svého největšího rozahu, měla rozlohu 2575 ha se zhruba 600 ks jelení zvěře. Hloubka brány působyla jako tunel, který plašil zvěř a zamezoval její unik z obory.
Cesta vedoucí „Klínskou bránou“ byla hojně využívana do roku 1945 jako regionální spojení mezi oběma státy. Po úpravě hranice již nebylo možné tuto cestu nárokovat ke spojení.
Prostřednictvím vstupu Česka do Evropské unie a do Šengenského (Schengenského) prostoru bylo od 21. prosince 2007 opět umožněno překročení hranice mezi oběma státy.Brána tímto získává zpět svůj historický význam jako symbol česko – německého spojení.


Vloženo: 17.5.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist