PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Tichá (Horní Tichá) - Z historie Tiché

Přispěl: 1

První písemná zmínka o Tiché ( německý název Oppolz se objevuje až v 17.stol. ) pochází až z 2.pol. 14.stol. ( 1360 ), takže byla založena až poměrně pozdě vzhledem k okolním sídlům. Patrně již v 1.pol. 14.stol. patřila ves i kamenná tvrz, postavená uprostřed ní, k panství hradu Velešína. Páni z Velešína drželi Tichou do r.1387, kdy byla prodána Rožmberkům. Za jejich éry spravovali tvrz dosazovaní purkrabí a sídlo bylo významným hraničním bodem na důležité obchodní trase do Rakous - a snad právě proto byla Tichá v neklidných dobách r.1486 vydrancována rakouskými vojenskými oddíly, takže zdejší poddaní, stejně jako mnoho dalších v okolí, nebyli schopni platit v předepsané výši daně. Význam tvrze však postupně upadal, od 16. a 17.stol. byla využívána pro potřeby provozu sousedního poplužního dvora a po požárech v letech 1687, 1707 a 1746 byla většina jejích budov r. 1789 radikálně přestavěna na pivovar. I ten byl ale nakonec v 60.letech 19.stol. zrušen a budovy zbořeny. Z tvrze zůstala zachována hranolová věž, zbytek zdí byl použit jako stavební materiál pro domky vsi, které tvrz obklopily. Po bitvě na Bílé Hoře se ves dostala do majetku rodu Buquoyů, pod jejichž správou setrvala až do konce 2.sv.války. Do r.1900 byla ve vsi zřízena dvoutřídní škola, fungoval zde i starší mlýn. Po roce 1945 byla velká část z původně rozsáhlé vesnice zbořena ( včetně domků obklopujících zříceninu tvrze ), přesto Tichá, i když ve značně zmrzačené podobě, přežila dodnes.

Vloženo: 28.3.2008Komentáře a upřesňující informace


Tichá (Oppolz) [Václav Hylena 4.3.2011 12:21] | Reagovat
Další informace a současná fotografie tvrze je v publikaci Romana Podholy "Výlety za zajímavostmi Českokrumlovska" z roku 2003.
Tichá-Horní Tichá [Frol 19.4.2017 17:16] | Reagovat
Domnívám se, že se jedná o dvě vsi, Horní Tichá, kde jsou Boží muka a starý kříž, za zmínku stojí modřín asi věkem stejně starý jako Boží muka a potom Tichá, kde je družstvo zemědělské, bývalá škola a tvrz, nebo se pletu? Šlo by tedy o dvě vsi..
Re: Tichá-Horní Tichá [Pavel Mörtl 4.6.2021 18:43] | Reagovat
Tichá je jen jedna a má část Horní Tichá (blíže Janovy Vsi) JZD v Tiché nikdy nebylo, po 1946 asi 3 roky tam hospodařilo horské pastevní družstvo založené Měst.NV v Č.Budějovicích. Blíže viz obsáhlé publikace "Novhrad.hory a podhůří" Baset Praha 2006
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 81 do následujícího políčka: