PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lenora (Lenora) - Sklárna

Přispěl: Bohumil Toms

Sklárna založena v roce 1834 Janem Meyrem, v druhé polovině 19. st. patřila mezi největší a nejmodernější sklárny Rakouska - Uherska. Sklárna vyráběla velmi kvalitní křišťálové sklo. V roce 1841 sklárnu zdědili synovcové Vilém Kralik a Josef Taschek, po smrti společníka jediný majitel Vilém Kralik. Typickým výrobkem bylo sklo lenorské zeleně. Bratr zakladatele lenorské huti Pavel Meyer dostal za znovuobjevení postupu výroby rubínového skla od tehdejšího panovníka zlatou medaili.. Na světové vyýstavě v Paříži získalo sklo firmy Karlika nejvyšší ocenění. V meziválečné době až devadesát procent produkce vyvážela do Spojených států, Indie, Anglie, Belgie. Po druhé sv. válce výroba foukaného skla. V roce 1968 modernizace sklárny. Výrobky z olovnatého křišťálu, čiré broušené sklo. Výhas pece v roce 1996, v současné době probíhá devastace a změna na ruinu.

Vloženo: 23.3.2008Komentáře a upřesňující informace


lenorské spomínky [lukas smola 11.11.2009 16:57] | Reagovat
občané lenory občas nacházejí zbytky skleněných kamínků v různých velikostech na svích zahradách .a jedinou spomínkou na sklárny je muzeum v lenoře ,v lenoře se můžete seznámit ze starou pecí kde se jednou začas peče chléb a různé druhy pečiva.
Re: lenorské spomínky [Šmilauer 12.11.2009 07:03] | Reagovat
Odsunutý průměrný místní Němec píše lepší češtinou...
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka:

   


Processing time: 34 msec.
IP address = 3.238.112.198
desktop version