PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Stoliční hora (Quaderberg) - něco informací z webu www.postlovi.com

Přispěl: Jirka Lulek

V Děčíně působil v létech 1874-1934 velmi aktivní „Zkrášlovací spolek města Děčína“. Tento spolek vybudoval v roce 1879 na vrcholové plošině Quaderbergu vyhlídkovou terasu s pískovcovým obeliskem: „Císařskou vyhlídku“. Ta byla budována na počest 25. jubilea císařského manželského páru Františka Josefa I. a Alžběty I. Spolu s touto terasou byla postavena na temeni Quaderbergu promenádní cesta, tzv. „Císařská promenáda“, která vedla k „Leopoldově výšině“, a zde byla vybudována vyhlídka „Labská stráž“ (1888-1980).

Od roku 1888 stál na vrcholu Quaderbergu výletní hostinec. Výnosy tohoto hostince pomáhaly zajišťovat činnost Zkrašlovacího spolku. Restaurace byla rozšiřována a v roce 1902 k ní byl v rámci romantických úprav přenesen renesanční portál. Po stržení budovy (!!!) kolem roku 1947 zůstává stát osamocen na kraji vyhlídky a z důvodu jeho záchrany bude přemístěn pravděpodobně do muzea nebo do lapidária. Zkrašlovací spolek také kromě jiných aktivit stojí za ohromným záměrem vybudovat na jižních svazích Quaderbergu městský park pro Děčín.

Vloženo: 15.2.2008Komentáře a upřesňující informace


Renesanční portál [lazy 8.10.2008 22:03] | Reagovat
Zdravím,jen chci dodat,že portál už je v Děčínském muzeu....jinak portál pocházel z objektu domu,který stál na současném Masarykově náměstí..
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist