PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Buzkov (Buskau) - Historie

Přispěl: Jan Novák

Osada Buzkov se rozkládala na levém břehu Vltava 2 km severně pod Purkarcem. Na místě osady stával původně mlýn. Roku 1377 udělil „mladý král Václav Kundovi, kuchaři svému lán dědiny v Purkarci, lán dědiny v Jeznici a mlýniště pod touže vsí – pustý mlýn, aby za to hájil lesy v Purkarci.“ List tento potvrdil vedle jiných svobod císař Ferdinand III. Dne 13.února 1648 Kašparovi Kropáčkovi, jinak Buzkovi svobodníku na mlýně pode vsí Purkarec (č.p.19). Z té doby má počátek název nynější (bývalá) osada „Buzkov“ Osada měla celkem 6 usedlostí včetně mlýna a pastoušky.
V březnu 1917 jednala obec Purkare s mlynářem Šimkem v Buzkově o zavedení elektrického proudu z Buzkova a částečném elektrickém osvětlení v Purkarci a to 3 žárovky na „velké“ a 1 žárovka na „ malé“ straně. K dohodě nedošlo.
Od roku 1930 mlýn v Buzkově vlastnila rodina Nedbalů. Antonín Nedbal mlýn odkoupil od mlynáře Šimka za 200 tis K.
Osada musela ustoupit vodnímu dílu Hněvkovice a celá zmizela pod hladinou vodní nádrže.
Zdroj: www.vltavan.cz

Vloženo: 3.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist