PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Möschelhäuser (Möschelhäuser) - Stručné info

Přispěl: 1

Skupina chalup Möschelhäuser stávala při silnici z Přebuze do Krásné Lípy na západním svahu Ptačí hory v nadmořské výšce 800 m. Původně zde stávala huť na výrobu skla, která byla založena už v roce 1555 – povolení k její výstavbě dali tehdejší majitelé jindřichovického panství, bratři Mikuláš a Abundius Šlik, jistému Jiřímu Reckenzaglovi. Huť byla v provozu ještě v roce 1625, poté až do konce třicetileté války byla zřejmě opuštěna. Sklárna musela být významná, protože ji na své mapě Čech z r. 1720 zakresluje i Jan Kryštof Müller (pod názvem Alte hütten). Také na mapě z 1. vojenského mapování z 2. pol. 18. století je objekt sklárny (Altehütte) vyznačen a na starou huť upomíná i dřívější název Ptačího vrchu – Hütten Berg (826 m n .m.).
Název Möschelhäuser se objevuje až na císařských otiscích stabilního katastru (1842), na nichž je v okolí bývalé hutě vyznačeno 5 objektů, na mapě z II. vojenského mapování (1836-1852) jsou zakresleny 4 objekty. Další stavení pak vyrostla na jih od těchto míst směrem ke Krásné Lípě – koncem 19. století jich zde bylo již 13 a kolem 2. světové války cca 17. Název Möschelhäuser lze odvodit od jména rodiny Möschelů (Möschlů); její člen Ignác Möschl byl prvním starostou obce Ptačí (Vogeldorf), pod niž osada Möschelhäuser územně-správně spadala.
Po druhé světové válce byli všichni obyvatelé Ptačí i její části Möschelhäuser vysídleni a domy zbořeny. Na umístění osady dnes upomínají jen zbytky tzv. Möschlova kříže u silnice.


Vloženo: 17.11.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka: