PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lipová (Hainspach) - Smutná historie

Přispěl: Jan Novák

Lipovský zámek je jedním z nejstarších panských sídel. Jeho staletí dlouhá historie se ztrácí v šeru legend. Zámek stál již tehdy, když přes německé území přešly první husitské bouře. Roku 1353 získal jeden z pánů Berka z Dubé a Hohensteinu od císaře Karla IV. - krále českého- lénem panství Lipová. Na zámku se vystřídalo v letech 1353 - 1920 mnoho vlastníků. Za první pozemkové reformy v roce 1924 se stal zámek soukromým majetkem p.Primuse Růžičky. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn. Do roku 1970 zde byla vojenská posádka, která se o zámek starala, ale od jejího odchodu zámek ve státní správě chátral. V roce 1995 dostala zámek v restituci vnučka pana Růžičky Mgr.Kateřina Ebelová, která však na rekonstrukci zchátralé ruiny nemá peníze.

Převzato z www.lipová.cz

Vloženo: 18.9.2007Komentáře a upřesňující informace


Dva zámky v Lipové [Lukáš F. Fišer 16.5.2009 21:17] | Reagovat
Původní renesanční zámek "starý zámek" postavený kolem roku 1500, stál v prostorách na proti fy Conmet Ron a kousek od bývalého soudu, tam se odehrálo dějiště selského povstání v roce 1680, několik povstalců tam bylo rozčtvrceno a oběšeno. Tento zámek byl v polovině 18.stol. přestavěn na pivovar, sýpku a byty sloužících. V 50. letech 20.stol. tam bylo skladiště a nakonec se vše roku 1960 zbouralo. Dnešní druhý zámek zbudoval Leopold Antonín Salm z Reifferscheidu v letech 1737-39.
Re: Dva zámky v Lipové [Eduard Steun 31.7.2010 05:22] | Reagovat
Máte naprostou pravdu.Bývalý pivovar vznikl z původního starého zámku.Až do nedávné doby z něho zbyly poslední hospodářské budovy.Jedna byla zbourána v roce 2009 a poslední je v demolici v letošním roce t.j.2010.Z původního zámku tudíž nezbyde vůbec nic,neboť z místních obyvatel ani z představitelů obce nemá nikdo ani tušení,že se právě jedná o ten zámek,který sehrál tak významnou roli v době velkého selského povstání v r.1680.Celou událost,i když poněkud nepřesně,popisuje Václav Kaplický v románu Železná koruna.
Re: Re: Dva zámky v Lipové [František Žák 14.2.2012 19:03] | Reagovat
Dobrý den pane Steun:
Musím se velice ohradit proti vašemu komentáři!!!
Žiji v Lipové od narození , a Vás Jsem tu neviděl. Nevím jak s takovou jistotou můžete komentovat kdo má jaké tušení o historii své obce , a dle čeho tak soudíte soudíte.
Máte pravdu že objekt bývalého zámku a poté pivovaru je z valné části srovnán se zemí , ale u nás se na něj ani na povstání nezapomíná nezapomíná...
Re: Re: Re: Dva zámky v Lipové [Eduard Steun 15.2.2012 00:07] | Reagovat
Dobrý den pane Žák.Mrzí mně,že na místě kde se mají psát komentáře k objektům,vedeme spor o znalostech historie občanů Lipové.Já tím nechtěl nikoho napadat,ale skutečnost je taková jak píši.Žiji téměř šedesát let ve Vilémově,jen 4 km od Lipové,kde mám spoustu známých a s naprostou jistotou mohu prohlásit,že o existenci pivovaru v Lipové ví každý,ale že to byl původně zámek,neví téměř nikdo z nich.Jistěže se najdou lidé v Lipové,které tyto věci zajímají a ví o tom,ale těch je zoufale málo.Důvod je zcela prostý:většinu lidí (všeobecně u nás) historie téměř nezajímá a když už,tak jen zběžně.Co se povstání týče,je pravdou,že v různých publikacích o Lipové je o něm zmínka a to je asi tak všechno,o ničem jiném nevím,ačkoliv jsem v Lipové dosti často.
Dva zámky v Lipové. [Josef Janotka 19.3.2012 16:38] | Reagovat
Vážení - máte částečnou pravdu oba. Starší občané vědí o historii Lipové a obou zámků více, než mladší generace. Myslím si, že obec ve svých novinách o své historii docela dost píše a zveřejňuje v soutěži i různé dobové fotografie. Dále je možné se dosti o této historii dočíst v knize Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku - str. 282-283. Ještě jedno upřesnění: zbytek pivovaru (kromě bednárny) byl zbourán v letech 1959-60.Správní budova bývalého zámku a posléze i pivovaru byla zbourána až v roce 1963-64. V současné době po původních objektech již nic nezbylo.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist