PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Podmokly-synagoga (Podmokl-Synagoge) - Židé a synagoga v obci Podmokly

Přispěl: Pavel Frýda

Židovské osídlení je v místě doloženo od poslední čtvrtiny 17.století, poslední Židé se odsud odstěhovali na počátku 20.století. Židovské domy nebyly v obci soustředěny, byly rozptýleny mezi domy křesťanů, okolo r.1850 je zde doloženo 8 domů.
Synagoga čp.55 (stav.parcela č.35, kat.území Podmokly u Sušice, v majetku soukromých osob) je po přestavbě dodnes dochována na severním okraji obce. Kdy byla postavena není známo, k bohoslužbám sloužila do konce 19.století, pak byla přestavěna na obytný dům. Ráz synagogy a některé stavební prvky jsou na objektu dodnes zachovány. U potoka před mostkem v přístavku u domku čp.5 bývala rituální lázeň mikve.
Hřbitov založený kolem r.1724 leží ve svahu asi 750 m severozápadně od obce (300 m nad objektem bývalého kravína), zabírá plochu 1413 m2 (pozem.parcela č.257, kat.území Podmokly u Sušice, v majetku Federace žid.obcí ČR), dovnitř se lze dostat průchodem, který je tvořen torzem márnice. Pohřebišti je dnes dopřáno alespoň základní péče vysečením plevelů a vymýcením náletových dřevin. Viditelných je asi 30 náhrobků, nejstarší zjištěný je z r.1732. Po vysečení prostoru je vidět, že mnoho dalších náhrobků leží povaleno.

Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech

Vloženo: 3.9.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist