PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bílý Kostelec - kostel sv. Havla (Weisskirchen - Kirche) - Z historie kostela

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Havla je barokní stavba z r. 1733. Kostel je jednolodní, obdélný s odsazeným půlkruhovitým presbytářem, při sev. boku sakristie. Fasády byly členěny lizénami, okna sklenuta segmentem, na průčelí s nízkým trojúhelníkovým štítem tři prázdné niky. Při jižní stěně kostela se uváděl kamenný nápisový náhrobník s letopočtem 1685. V lodi býval plochý strop a dřevěné empory, v presbytáři valená klenba a koncha, malá oratoř.
Zařízení: Hlavní oltář býval soudobý se sloupky a sochami sv. Rocha, sv. Jana Křtitele, sv. Jana Nep. a sv. Šebestiána - lidové práce z 1. poloviny 18 století. Boční oltář sv. Jana Nepomuckého byl podobného typu, obraz novější. Oltář sv. Katřiny, časně barokní z druhé poloviny 17. století, byl portálový s boltcovou řezbou a sochami sv. Josefa a sv. Anny, nahoře Bůh Otec a dva andílci.
Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech A/J; vyd. Academia, Praha, 1977

Vloženo: 16.7.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist