PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Stará Knížecí Huť (Alt Fürstenhütte) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

dosud částečně dochovaná osada leží v hlubokých lesích jz. od Lesné při silnici na starý hraniční přechod Zahájí. Byla založena počátkem 18. století tehdejšími majiteli waldheimského statku Lobkovicy.

V roce 1930 zde stálo 21 usedlostí, z nichž období poválečného odsunu a existence hraničního pásma těsně za osadou přežilo pět. V této době sem zajížděl i autobus, ovšem přijíždějící zájemce neměl moc šanci si něco prohlédnout protože po vystoupení byl okamžitě zadržen -- to se stalo mému kamarádovi ale tamtamy tohoto druhu zřejmě fungovaly docela spolehlivě neboť mně se přihodilo přesně totéž v Nemanicích - byl jsem ještě na střední škole což si pamatuju protože ve finále jsem skončil u nějakého vojáka nebo policajta či co to bylo, který mě asi po třičtvrtěhodinovém pečlivém studiu občanky překvapil otázkou "gymnázium - to je ňáká škola ?" že jsem měl občanku čerstvě propadlou si onen Holmes nevšiml..--. Kromě nich zde stojí bývalá kasárna PS nazývaná, ač ve Staré Knížecí Huti, Stoupa podle nedaleké zaniklé osady (asi kvůli matení nepřítele) - dnes Pohr. policie. Proti nim je malý pomníček připomínající událost z r. 1945 kdy zde byly do společného hrobu pohřbeny oběti pochodu smrti - větší pomník byl později vybudován v Lesné a ostatky obětí převezeny do mohyly v Tachově.

Okolí osady s hlubokými lesy a několika rašeliništi patří k nejhezčím místům v Českém Lese.

Vloženo: 19.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist