PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nová Ves (Neudorf) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Vesnice leží v příhraničních lesích na rozlehlé luční enklávě asi 5 km jz. od Přimdy, při silnici na Železnou. Poprvé se připomíná koncem 15. století. Patřila k velkým vsím Tachovska, ve 30. letech tu žilo téměř 1000 obyvatel, z toho jen minimum Čechů.

Po odsunu Němců r. 1945 zaznamenala ves hluboký úpadek. Na tom se kromě odsunu podílel také velký požár který v téměř opuštěné vsi vypukl r. 1946 a zničil řadu usedlostí. V současné době z dříve rozlehlé vsi přežívá asi 15 stavení ve východní části kolem silnice od Třemešného, trvale zde žije méně než 50 obyvatel.

Celá největší a nejvýše položená západní část vsi zanikla, dnes je tento prostor zarostlý lesem a hustými křovisky pod nimiž jsou dosud místy vidět zbytky základů po některých staveních. V této části také stával v rohu pozdějšího hřbitova kostel sv. Linharta, původně gotická stavba, pozdně barokně upravená. Také kostel byl r. 1946 postižen požárem, poté několik let dále devastován a koncem 50. let zbořen. Zbývá z něj výrazný kopec destrukce obklopený zbytky ohradní zdi hřbitova; je hustě zarostlý stromy a křovím, přesto je půdorys kostela s věží na sev. straně dodnes dobře patrný. Za kostelem bývalý hřbitov, rovněž devastovaný a zarostlý, svojí velikostí však dokládá někdejší význam vsi.

Sv. od vsi při silnici na Přimdu zříceniny kostela sv. Apoleny - v minulosti zde bývalo poutní místo, ale od počátku 20. století kostel upadal a již před válkou byl ve špatném stavu. Po válce se proměnil ve zříceniny, dnes rozpadající se obvodové zdi zarostlé lesem, ve stejném stavu je sousední kaple nad býv. studánkou. I zde stávalo několik stavení která po roce 1945 zmizela beze stopy.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Odsun [Zdeněk Pechar 13.3.2009 21:22] | Reagovat
Mám takový dojem že odsun němců z Nové vsi byl až po tom požáru. Alespoň v řadě publikací je to tak uváděno (včetně www.tremesne.cz). Dokonce se soudí že obec zapálili sami.
Re: Odsun [Pavel Frýda 14.3.2009 22:47] | Reagovat
Požár vypukl 12.4.1946, krátce před odsunem Němců. Obecně se soudilo, že ves zapálili sami Němci. Viděl jsem i filmový týdeník z té doby, byly tam záběry vyhořelé obce, komentátor vyhrožoval tvrdými tresty pro původce "ničení národního majetku" z řad Němců.
Re: Re: Odsun [Zdeněk Pechar 15.3.2009 17:36] | Reagovat
Vím, moje poznámka byla pro přispěvovatele pana Minaříka. Aby článek uvedl dle skutečnosti.
Re: Re: Odsun [Jiřik 20.3.2011 01:21] | Reagovat
Onen filmový týdeník lze zhlédnout na http://www.ct24.cz/vysilani/2011/03/19/211411058210010-07:05-archiv-ct24/, zpráva o Nové Vsi začíná v čase 02:56.
Re: Odsun [Martin Ellrodt 6.7.2018 10:05] | Reagovat
Můj dědeček byl starostou té vesnice až přišli němci. Odmítl se stát členem nacistické strany, takže musel odstoupit - byl přesvědčeným členem Německé sociálně demokratické strany dělnické v ČSR.
On tvrdil, že požár byl způsoben kouskem žhavého dřevěného uhlí, který letěl z automobilu pohaňeného dřevoplynem na slaměnou střechu.
Prý nebylo možné uhasit požár, protože klíče k garáži hasičů byly odvezeny Čechy do Tachova.
Ani pro jednou verzi není důkaz, takže pravda se asi už nikdy neobjeví.
osudy českých obyvatel [Jindřiška Nešpůrková 24.9.2017 15:44] | Reagovat
Zajímalo by mě, jaký byl osud českých obyvatel vesnice po příchodu Němců v roce 1939. Byli vyhnáni, jako později byli zase vyhnáni Němci z obce, jejíž území už bylo na České straně? Česká a Německá část obce se rozkládala po obou stranách hranic a byla vyznačena pouze cestou.
Re: osudy českých obyvatel [Martin Ellrodt 6.7.2018 11:56] | Reagovat
Němci už přišli do Nové Vsi začátkem října 1938, protože se nacházela v oblasti dotčené mnichovským diktátem. Hranice ale nevodila skrz vesnicí, před 1.10.1938 byla celá na české straně, potom celá na německé. Nevím, jaký byl osud českých obyvatel, můžu se ale zeptat tety, která se tam narodila v roce 1927.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist