PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Slatiny (Lohhäuser) - Historie

Přispěl: 1

Slatiny, též uváděné jako Slatina (české jméno místa vzniklo až po roce 1945, dříve Lohhauser), byla osada uprostřed hlubokých hraničních lesů na luční enklávě nad Hamerským potokem, který odsud odtéká k jihu a přes německý Mahring se zanedlouho opět vrací na naše území.

Vznikly v polovině 18. století jako osada lesních dělníků, v roce 1930 tu stálo 22 usedlostí. Po roce 1945 zůstala odlehlá osada nedosídlena, v 50. letech se ocitla v hraničním pásmu a byla zbořena.

Slatiny tvořily usedlosti rozptýlené na louce kterou prochází silnička od Chodovské Huti. Veškerá zástavba je dnes zcela zlikvidována, osadu připomíná pouze několik ovocných stromů a velký žulový balvan při silnici, na němž byla po roce 1990 obnovena pamětní deska obětem 1. světové války, připomínající dnes také zánik osady. Část prostoru osady byla v nedávné době zalesněna.

Okolí Slatin ožilo koncem 70. let 20. století, kdy byla nedaleko otevřena (za přísného dozoru Pohraniční Stráže, šlo o lokalitu uvnitř hraničního pásma) šachta Uranových Dolů Zadní Chodov, tzv. Důl Dyleň. Šachta byla nedlouho po roce 1990 uzavřena a odstraněny i všechny důlní objekty, dnes těžbu připomínají pouze zarůstající haldy hlušiny.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka: