PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Slatiny (Lohhäuser) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Slatiny, též uváděné jako Slatina (české jméno místa vzniklo až po roce 1945, dříve Lohhauser), byla osada uprostřed hlubokých hraničních lesů na luční enklávě nad Hamerským potokem, který odsud odtéká k jihu a přes německý Mahring se zanedlouho opět vrací na naše území.

Vznikly v polovině 18. století jako osada lesních dělníků, v roce 1930 tu stálo 22 usedlostí. Po roce 1945 zůstala odlehlá osada nedosídlena, v 50. letech se ocitla v hraničním pásmu a byla zbořena.

Slatiny tvořily usedlosti rozptýlené na louce kterou prochází silnička od Chodovské Huti. Veškerá zástavba je dnes zcela zlikvidována, osadu připomíná pouze několik ovocných stromů a velký žulový balvan při silnici, na němž byla po roce 1990 obnovena pamětní deska obětem 1. světové války, připomínající dnes také zánik osady. Část prostoru osady byla v nedávné době zalesněna.

Okolí Slatin ožilo koncem 70. let 20. století, kdy byla nedaleko otevřena (za přísného dozoru Pohraniční Stráže, šlo o lokalitu uvnitř hraničního pásma) šachta Uranových Dolů Zadní Chodov, tzv. Důl Dyleň. Šachta byla nedlouho po roce 1990 uzavřena a odstraněny i všechny důlní objekty, dnes těžbu připomínají pouze zarůstající haldy hlušiny.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist