PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vršany (Würschen) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Vršany ležely asi 6,5 km jihozápadně od Mostu. Severovýchodně od nich se rozkládaly Čepirohy, na severu sousedily se Slatinicemi a na jihovýchodě ležely Bylany.

Jméno obce snad vzniklo z označení "ves vršanů", tj. lidí, bydlících mezi vrchy. Je možné se setkat i s tvary Wirsan či Wrssany. Německý název Würschen byl zřejmě odvozen z druhého pádu českého jména.

Z okolí Vršan pocházejí nálezy kultury jordanovské z časného eneolitu (tj. počáteční fáze pozdní doby kamenné, cca kolem 4000 př. n. 1.), kultury se šňůrovou keramikou (2700 až 2300 př. n. 1.) a kultury zvoncovitých pohárů (2300 - 2000 př. n. 1.) z pozdního eneolitu. Katastr Vršan byl osídlen i ve starší době bronzové (kultura únětická, 2000 - 1500 př. n. 1.), mladší a pozdní době bronzové (kultura knovízská a štítarská, 1250 až 700 př. n. 1.). Byly zde objeveny i stopy laténského pohřebiště z mladší doby železné (cca 400 - 50 př. n. 1.).

V písemných pramenech jsou Vršany poprvé zmiňovány k roku 1350, a to jako ves náležející k mosteckému hradu. K němu příslušela ves i během 15. - 16. století a s ním byla též prodána v roce 1595 městu Mostu. Spolu s dalšími obcemi byla včleněna do jeho statku Kopisty, jehož součástí zůstala až do správní reformy v roce 1848.

Vršany byly odjakživa nevelkou obcí. Tak v polovině 17. století zde hospodařilo jen 6 sedláků a 7 chalupníků, kteří obhospodařovali okolní pšeničná a žitná pole, vlastnili malé chmelnice a v dobytkářství se zaměřovali na chov ovcí. Ani během následujícího století se život ve Vršanech příliš nezměnil. Kolem poloviny 18. století zde bylo nadále jen 13 hospodářů a žádný řemeslník. Ještě v roce 1846 tady stálo pouze 15 domů se 74 obyvateli.

Zprůmyslňování mosteckého regionu v poslední čtvrtině 19. století se Vršan nijak podstatně nedotklo. V prvním desetiletí 20. století zde žily pouze 172 osoby, které obývaly 23 domy. V té době byly Vršany osadou, náležející k místní obci Slatinice, jež byla zároveň farní i školní obcí. Vlastni školu získaly Vršany až v roce 1933. Nejvyššího počtu obyvatel (182) dosáhla obec v roce 1921. Ve Vršanech stávala kaple svatého Prokopa založená v 19. století.

Vršany byly likvidovány v roce 1978 v souvislosti se vznikem nového uhelného lomu Vršany, koncernového podniku Doly Ležáky Most.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 21.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist