PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Slatinice (Deutsch Schladnig) - Historie

Přispěl: Jana Sýkorová

Obec Slatinice se rozkládala při Lučním potoce, jak se též jinak nazývá horní tok říčky Srpiny, a to asi 5 km jihozápadně od Mostu. Východně od Slatinic ležely Čepirohy, na jihu pak Vršany. Severně se nacházely Hořany.

Původ jména Slatinic odkazuje na slatinná místa, která byla známa z okolí Lučního potoka ještě v nedávné minulosti. V písemných pramenech se vyskytovaly různé tvary pojmenování této obce: Slatinicce, Slatieniczc, nebo německy Deutsch Schladnig, přívlastkem „deutsch" zřejmě odlišující ves od Českých Zlatníků - Böhmisch Schladnig.

Nejstarší osídleni katastru Slatinic bylo zaznamenáno z doby bronzové. Představovalo je pohřebiště kultury únětické (2000 - 1500 př. n. 1.) a sídliště kultury knovízské (1250 až 900 př. n. l). Další nálezy pocházely z mladší doby železné (kultura laténská, 400 - 50 př. n. 1.) a doby římské (50 př. n. 1. - 376 n. 1.).

Slatinice náležely k jedné z nejstarších obci Mostecka, které byly doloženy v písemných pramenech. První zmínka o této vsi pochází z testamentu Hrabišice Kojaty z roku 1227, v němž odkázal jistému Dětřichovi mimo jiné ves Slatinicci. V roce 1312 prodal Jan z Werberku, mostecký občan, své dědičné platy ve Statinicích zderazskému klášteru v Praze, který držel ves patrně až do roku 1456, kdy ji prodal Janu Hochhauserovi z Hochhausu.

V roce 1511 zakoupilo ves bratrstvo Nejsvětějšího Těla Kristova v Mostě a vlastnilo obec a statek Slatinice až do roku 1783. Poté se zde vystřídali různí majitelé. V roce 1811 získali Slatinice svobodní páni z Ottlilienfeldu a drželi je až do roku 1848.

Třicetiletá válka, zdá se, Slatinice příliš neovlivnila. Tak jako před ní, i v polovině 17. století, tady žilo pouze 6 sedláků a 9 chalupníků s rodinami, a nebyly zde zjištěny žádné pusté statky. Čtrnáct usedlostí vlastnilo alespoň kousek vinice. O sto let později zde stále hospodařilo jen 15 osob vlastnících pole, ale zaznamenáni byli i dva ševci, krejčí, kovář, učitel a obecní pastýř. V roce 1846 stálo v obci 26 domů se 159 obyvateli. V roce 1908 měly Slatinice 240 obyvatel, v roce 1921 pak 44 domů a 293 obyvatele.

Již před rokem 1278 byly Slatinice farní obcí, což předpokládá existenci románského kostela, kterému odevzdávali desátky lidé i z nedalekých Čepiroh. Původní kostel snad vzal za své během husitských válek, a proto byla v obci v roce 1455 postavena nová dřevěná sakrální stavba, kterou nahradil později až barokní kostel sv. Šimona a Judy, vybudovaný v letech 1732 - 1743 J. Waltrem z Mostu.

Obec byla zlikvidována v letech 1965 - 1968 v důsledku důlní činnosti.

Článek převzat z publikace Zmizelé domovy, vydané Okresním muzeem v Mostě a Státním oblastním archívem v Mostě v roce 2002. Viz stránky OM Most.


Vloženo: 21.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Slatinice - Deutsch Zlatnik [simona wörz 13.12.2008 23:03] | Reagovat
Moji předkové pocházejí z obce Deutsch Zlatnik. Jak jsem se zde dozvěděla, žili obyvatelé obce ve druhé polovině 18. století jen v 15 usedlostech - zachovala se jména? Moji předkové se jmenovali Scheidhauer, Horn, Tannberger...
Kde bych mohla najít další informace?
S. Wörz
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist