PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cech Svatého Víta (St. Veit Zeche) - Historie

Přispěl: Miroslav Landa

Zaniklá obec 1 km jihozápadně od Drmoulu na Chebsku. V Michelském údolí bylo v provozu počátkem 17.století měděné a sirné rudné dílo, kolem kterého vznikal obec Cech. Ruda byla odvážena do nedalekých Šmelctálů (dnes Tachovská, Chodovská a Plánská Huť), kde se tavila a zpracovávala.

V roce 1756 měl Cech Svatého Víta pouhá tři stavení. Byl to tzv. Zámeček (Schlössl), v němž se nacházela hornická správa, dále obvyklá hospoda Dallenhöfer a Knappenburg, dům v něm se původně vyráběla tzv. cementová měď. Až později tu bydleli horníci. V roce 1838 se zde uvádí již 7 stavení a že zde bývalo kdysi bohaté měděné hornické dílo, které bylo v provozu od počátku 17.století a dodávalo ještě za hraběte Zikmunda von Haimhausena. Roku 1890 měl Cech již 11 domů a 53 obyvatel. Největší rozvoj Cechu byl v letech 1926-1938, kdy se zdvojnásobil počet domů. V letech 1916-1923 tu hledal naleziště měděné rudy velkoprůmyslník baron Kohorn ze saské Kamenice (Chemnitz), našel ale hlavně smolinec velmi bohatý na uran. Pokusy o těžbu v roce 1924 musely být zastaveny pro velké průvali vod a nebezpečí ohrožení mariánskolázeňských pramenů. Po válce a vysídlení obyvatel.

V roce 1947 uvádí v Cechu Svatého Víta celkem 20 obyvatel. V roce 1951 v drmoulské kronice v seznamu míst, která pod matriční úřad patřila, se již Cech Svatého Víta neuvádí. Cech Svatého Víta zanikl prakticky ze stejných důvodů jako sousední Skelné Hutě, kdy se stal v roce 1950 součástí vojenského prostoru. Jako další důvod zániku se uvádí, že některým domům ve vsi praskalo zdivo a celkově byla narušena jejich statika. Prý jim hrozilo propadnutí do poddolovaných prostor pod vsí.

Vloženo: 18.2.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist