PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Prahly (Pröhl) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Prahly ležely 4,3 km V od Kadaně, v nadmořské výšce 300 m. Přibližně 1 km od obce, směrem na jih, tekla Ohře. Zdejší půda byla spíše písčitá, podstatně horší bonity než u okolních vesnic. V dřívějších dobách zde bývala řada močálů. Domy ve vesnici byly soustředěny kolem trojúhelníkové návsi. Zajímavé je, že tak malá vesnice bývala dříve obehnána zdí se třemi branami, které se na noc zavíraly. To jí dodávalo vzhled městečka.

Většina autorů uvádí první zmínku o vsi Prahly k roku 1367, ale místní německá kronika posunuje první zprávu do roku 1341. Tehdy král osvobodil dvůr Prelak na 6 let od placení všech poplatků, o čemž byla zpravena i městská rada Kadaně. Roku 1347 byl statek Pruhel již uváděn u šosovních statků města Kadaně. Každý majitel šosovního dvora musel na důkaz toho, že uznává vrchní vlastnictví kadaňské obce, odvádět městskému důchodu každým rokem zvláštní daň, tzv. šos a on i jeho poddaní byli postaveni pod pravomoc kadaňského soudu. Roku 1536 sepsali tehdejší majitelé se svými sedláky tzv. „Ruge von Pröhl", což byla stará vesnická práva. Z nich se např. dovídáme, že vesnice nechce hospodu, že když chtějí něco oslavit vynesou stoly a lavice před domy. Dále jsou zde uvedena dědická práva, způsob využívání vody i jakýchsi lázní, volný rybolov v Ohři, máčení konopí a lnu v Ohři podle potřeby, plavení dříví atd. Tato práva však neplatila dlouho, již na konci 16. století byla zpochybňována a po 30leté válce přestala platit vůbec.

V minulém století upoutala tato stará vesnická práva pozornost historiků, protože se podařilo nalézt originál původního textu se všemi 62 články práv.

Podle Berní ruly žilo roku 1654 v Prahlech 7 sedláků, 5 chalupníků a 1 zahradník, který také šenkoval. Přesto, že to bylo krátce po válce, měli stavení dobrá a dostatek dobytka.

V dalších letech, až do roku 1848, zůstaly Prahly jednou z kadaňských městských vesnic a v držení zdejších šosovních dvorů se střídali různí majitelé. Roku 1787 zde bylo 19 domů, roku 1946 již 20 a žilo zde 71 obyvatel. Od roku 1850 se Prahly staly samostatnou obcí s osadami Přezetice, Vrchnice a Milžany. Počet domů ale již příliš nevzrostl, nevíce jich bylo 22. Koncem minulého století žili v Prahlech obyvatelé jen německé národnosti, roku 1904 bylo ze 113 obyvatel již 8 Čechů. Farou patřily Prahly, stejně jako školou, k Tušimicím, zdrav, obvodem k Čachovicím, poštou ke Kadani a četnickou stanici měly v Prunéřově.

Již během 1. světové války usilovaly Milžany o odtržení od Prahlů. Dosáhly toho ale až k 1. 1. 1920. Takže pak patřily k Prahlům jen Přezetice a Vrchnice.

Za 1. republiky byly v Prahlech 2 hostince, 1 řezník, kovář a trafika.

Po 2. světové válce byli i odtud Němci odsunuti a přišli noví osídlenci z vnitrozemí. Bylo jich však málo a počet obyvatel stále klesal. Při územní reorganizaci v roce 1960 byly proto Prahly připojeny k Tušimicím a začátkem roku 1972 zanikly úplně. Důvodem byly jednak výsypky Dolů Nástup Tušimice, jednak tušimická elektrárna.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Zub času [Imi 30.1.2013 21:55] | Reagovat
Ach,,,už je to dávno.Bylo mi necelých patnáct roků když jsem ještě jako školák žil s rodiči, kteří do obci Prahly přijeli za sezonní zemědělskou práci,psal se rok 1958
Tedy třináct roků po válce.Vzpomínám na na obec již zaniklou velmi dobře.Rodiče pracovali v blízké obci Vrchnice.Já ještě chodil do školy v Tušimicich.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist