PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Podhůří (Schimberg) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Podhůří, dříve Šimperk a německy Schimberg, leželo poblíž zámku Jezeří, 3,5 km SSV od Jirkova v nadmořské výšce 310 m. Katastr měřil 614 ha. Osada se kdysi jmenovala Schönberg - krásná hora a někdy i Schönburg - krásný hrad. Nový český název byl odvozen z polohy vesnice v podhůří a začal se užívat až v roce 1950.

V roce 1967 bylo na katastru Podhůří, v nadmořské výšce cca 660 m, objeveno sídliště knovízské kultury. Protože se toto horské sídliště nehodilo k zemědělství, šlo zde zřejmě o hornickou činnost.

O vzniku pozdější osady Podhůří se nedochovaly žádné konkrétní zprávy. Také po roce 1542, kdy je o Podhůří prvním známá zpráva, jsou jen nepatrné zmínky v různých listinách. Z nich vyplývá, že např. roku 1579 patřily k panství Ervěnice, po Bílé hoře je koupil Vilém ml. z Lobkovic a připojil je ke svému panství Nové Sedlo - Jezeří.

V roce 1654 zde žilo sedláků a 11 chalupníků a Tereziánský katastr uvádí roku 1748 v Podhůří 2 mlýny o 1 kole - horní a dolní - a tesaře. V roce 1787 zde bylo 22 domů.

V polovině 19. století mělo Podhůří podkovovitou náves a paprskovitě rozvětvené, dlouhé záhumenky. Katastr měřil 111 ha. Celá tato oblast byla od severu chráněná horami a k jihu otevřená, což vytvářelo výhodné podmínky pro rozvoj zemědělství a ovocnářství. Rozšířeno zde bylo i včelařství. Podhůří však leželo v tzv. jirkovské uhelné pánvi a první důl zde byl otevřen již v 70. letech 18. století. Uhlí, které se zde těžilo, sloužilo jako palivo pro kamencárnu v Podhůří a pravděpodobně i pro železárnu ve Vysoké peci. Těžba kamenečných břidlic v Podhůří neměla velký význam, stejně jako dobývání železné rudy SZ od vesnice.

Intenzivnější báňská činnost se tu rozvinula až v 19. století. Ve 40. letech byl v provozu důl Karel se štolou Natálie. Roku 1836 byla v Podhůří postavena také budova, ve které byly instalovány pumpy pro odvodňování blízkých dolů. Na konci 50. let 19. století byl provoz na dole Karel silně ochromen vodním průvalem a nakonec musel svůj provoz ukončit.

V budovách, ve kterých byly původně odvodňovací pumpy, pak byla zřízena prádelna bavlny a později soustružna. Ke konci 50. let zde byla otevřena papírna. Ta ale vzápětí vyhořela a budovy zůstaly prázdné až do roku 1870, kdy byly přestavěny na výrobnu vaty.

Podhůří mělo dostatek studní, potok a 2 rybníky - jeden malý a pod vesnicí velký, který vznikl zatopením bývalého dolu. Ten však měl malý přítok a tak v polovině 19. století vyschnul. V letech 1902 - 1904 dal kníže Mořic z Lobkovic postavit napůl na katastru Podhůří a napůl na katastru Jezeří na Vesnickém potoce vodní nádrž, nazvanou na jeho počest Moritz Talspere, dnešní vodní nádrž Jezeří. Zásobovala vodou Kundratice s Boudami, Jezeří, Ervěnice a Holešice.

Koncem 19. století žilo v Podhůří obyvatelstvo jen německé národnosti, ve 20. letech 20. století tam byli již 4 Češi.

V roce 1979 bylo Podhůří vysídleno, ale úředně zaniklo až k 1. 9. 1990. Nebyly zde význačnější umělecké památky, jen pozdně barokní kostelík z roku 1775, rozšířený roku 1893.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist