PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brany (Prahn) - Historie

Přispěl: Zdena Binterová

Brany ležely zhruba 6 km jižně od Chomutova, v nížinné části okresu Chomutov, v nadmořské výšce kolem 290 m. Obcí protékala říčka Hutná, v minulosti známá jako Saubach. Rozdělovala ves na severní a jižní část. Vlastní jádro vsi bylo situováno jižně od potoka, od něhož byl hrází oddělen rybník, zabírající téměř celou náves. Na východní, jižní a západní straně rybníka stály zemědělské usedlosti. V severozápadní části Bran byl bývalý panský dvůr a jižně od něj druhý rybník. Obcí procházela silnice z Kralup do Března a další spojovala Brany se Spořicemi.

Název obce byl odvozen od osobního jména Bran a znamenal ves lidí Branových.

Brany patřily k velmi starým vesnicím. Již roku 1281 zde stával statek Čáslava z Bran. Po dalších členech tohoto rodu získali Brany v 16. století Lobkovicové, majitelé panství Chomutov. Když roku 1593 upadl Jiří Popel z Lobkovic u císaře v nemilost a celý majetek mu byl zabaven, bylo provedeno jeho ohodnocení. Podle této taxace byly Brany poměrně výnosnou vesnicí s 15 poddanými.

Roku 1606 pak Brany koupil od královské komory Linhart Štampach ze Štampachu a připojil je ke svému ahníkovskému panství.

Na východní straně hospodářského dvora byl ze Štampachů postaven jednopatrový zámek v pozdně renesančním slohu, barokně přestavěný v 18. století.

Po bitvě na Bílé hoře byl i Štampachův majetek zkonfiskován a celé panství Ahníkov koupil roku 1623 Jaroslav Bořita z Martinic. Probíhající třicetiletá válka Brany zřejmě příliš nepoškodila, protože po jejím skončení zde žili 4 sedláci a 11 chalupníků, jejíchž stavení i pole byla podle Berní ruly dobrá.

Roku 1678 připadly Brany při dělení panství Ahníkov - Prunéřov do prunéřovské části. Jejich obyvatelé pracovali až do 70. let 19. století převážně v zemědělství. Zdejší půda se hodila k pěstování všech druhů obilí, cukrovky i chmele a také zde byl značně rozvinutý chov dobytka. Teprve ve třetí třetině minulého století byly v těsné blízkosti Bran otevřeny doly - SV od vsi směrem na Spořice byl na skupině měr Severozápadní české uhelné společnosti založen poměrně rozsáhlý důlní závod Ludvík a stejná společnost vybudovala mezi Branami a Brančíky důl Anna.

Uhlí nalezlo odbyt nejen v nejbližším okolí, ale i na vzdálenějších trzích. Zprávy z roku 1898 však uvádějí, že tyto doly jsou již opuštěné a že v provozu je jen důl G. Liesaka „Marie". Kromě toho zde pracovaly ještě dvě cihelny.

Brany byly dost často postihovány požáry a vzhledem ke své poloze i povodněmi - např. v letech 1881 a 1896. Tehdy stoupla voda po velké průtrži mračen o 2 m tak rychle, že nebylo možné zabránit úhynu drůbeže i dobytka.

Brany nikdy neměly vlastní kostel, jen kapli se zvonem. Patřily k Račicím, kam také chodily děti zpočátku i do školy. Pošta, lékař a později i škola -to vše pak bylo v Březně.

Po první světové válce byly Brany sice menší, ale úpravnou vesnicí s jedním velkostatkem a řadou menších statků a hospodářství. Byly tam 2 hostince, 2 obchody, truhlářská dílna, švec a krejčí. V roce 1936 se zde ze 328 obyvatel Brany hlásilo k české národnosti 45 osob. Po roce 1945 byli obyvatelé německé národnosti většinou odsunuti a do Bran přišlo 160 Čechů a Slováků z vnitrozemí, kteří obsadili všechna hospodářství. Jejich soukromé hospodaření však netrvalo dlouho, začátkem 50. let bylo ustanoveno JZD, které se za pár let sloučilo se státním statkem.

Začátkem roku 1980, kdy zánik Bran kvůli postupující těžbě uhlí již byl jistý, zde ještě žilo 132 osob. Vesnice pak zanikla v roce 1981.

Barokní sousoší Kalvárie z roku 1738 se sochami dvou plačících Marií a řádového světce, které stávalo u usedlosti č. p. 14, bylo přemístěno do Libědic.

Vloženo: 15.4.2005Komentáře a upřesňující informace


Prosba o infor,maci [Jiří Kuška 18.5.2011 10:56] | Reagovat
Moje matka, Ludmila Kušková se narodila v Bránech u Chomutova, kde hospodařil její otec Antonín Junek. Na začátku 2 svět. války odešel do penze a odstěhoval se. Mohu Vás požádat o det. informace o jeho působení? Děkuji za laskavost. Kuška
Re: Prosba o infor,maci [Jiří Kuška 2.12.2011 11:26] | Reagovat
informace o působení Antonína Junka v průběhu 30 let V Bránech u Chomutova
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist