PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Fláje 1.8km
Mackov 2.0km
Oldříšsko-Grünwaldská Lada 2.1km
Oldříš 3.0km
Pastviny 3.1km
Chaluppengut 3.7km
Jagdhütte 3.8km
Žebrácký roh 3.9km
Moldava 3.9km
Stropník-rozhledna 5.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 22.1.2006] 
Nová Ves  (Willersdorf)   také: Vilejšov

Kategorie: Osada   (správní obec: Fláje)
Okres: Teplice
Důvod zániku: Vodní nádrž Fláje -
Období zániku: 1950-1960  (rok: 1960)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.68500 13.64083 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Dieter Pohl 2.5.2007]
Willersdorf war ein Ortsteil der Gemeinde Fleyh. In der Mitte des Dorfes stand eine Kapelle. Willersdorf besaß ursprünglich keine Schule, erst einige Jahre vor dem 2. Weltkrieg wurde für die Wintermonate im Gemeindehaus ein Raum als Expositurklasse eingerichtet. 1942 wurde in Willersdorf eine Holzbaracke als Schulhaus als eigenständige Volksschule errichtet, in der ein großes Schulzimmer, ein Turnraum und eine Lehrerwohnung war. Nach Kriegsende war auch der Bestand der Schule beendet. - Das Dorf im Ost-Erzbegirge existiert nicht mehr, es wurde nach der Vertreibung der Deutschen nach WWII zerstört (1955 durch den Bau der Fleyher Talsperre).
Willersdorf war nach Fleyh eingepfarrt.
Z Muzea v Teplicích  [Milan Gruber Bouška 22.11.2007]
Vilejšov (Willersdorf)
Obec Vilejšov stávala při cestě z Pastvin na Dlouhou Louku nedaleko obce Fláje. Z Vilejšova také vedla stezka přes Vrch tří pánů Domaslavickým údolím, z hor do Domaslavic, Křižanova, Hrobu a dále do Teplic. Či naopak přes Vilejšov na Mackov a saský Rechenburg.
Vilejšov je v análech uváděn pod dvěma názvy jako Dorf Willerstorff a Willersdorf, či Neudorf nyní Nová ves u Duchcova. Jde však o jednu obec, která byla pravděpodobně rozdělena na dvě části, jedna byla vedena jako samota a patřila k Novému Městu a druhá se stala osadou obce Fláje. Duchcov je zde zmiňován proto, že Vilejšov patřil na počátku století pod h... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel200
Počet domů46

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecký snímek

Komentáře a upřesňující informace k místu


Zbyl pouze jeden dům [Miloš Miličevič 23.4.2006 16:41] | Reagovat
Z Vilejšova zbyla pouze jedna stodola, stojící nedaleko silnice z Dlouhé Louky do Flájí.
Re: Zbyl pouze jeden dům [Antonín Suk 27.9.2006 16:58] | Reagovat
Ano,jeden dům,na území Vilejšova je nyní převážně nový les.Jen bych chtěl vědět,zda je považován Vilejšov za samostatnou obec,nebo patřil pod Mackov,event.pod Novou Ves.Přece jen ležel od obou obcí nejméně 2 km.
Re: Re: Zbyl pouze jeden dům [cafourek petr 11.10.2007 14:25] | Reagovat
obec začínala asi 300 metrů za posledním domem na Mackově,kde bydlela rodina Pleinerova směrem na Dlouhou Louku.Ze středu obce,kde stávala zděná kaplička,/která v roce 1958 nebo 1959 vyhořela spolu s dalšími domy/ a od ní přes tzv. Vilejšovský les se po necelém kilometru došlo k prvnímu domu ve Flájích.Z Flájí jsme se chodívali koupat do tamního rybníka.Míval tam chatu řezník pan Vaněrka z Duchcova,který byl i několik let na "Stalince".Jeho děti Jaroslav a Alena by mohli mít nějaké fotografie této malebné vesničky.Já sám mám jednu dobovou pohlednici s třemi snímky s hostincem M.MEYER a kapličkou s celkovým pohledem na obec.
Vilejšov [Pavel 25.4.2007 22:06] | Reagovat
byl jsem tam a mám fotky..kam jemám poslat aby tady byli zobrazený??teda jestli má někdo o to zájem..
Re: Vilejšov [Antonín Suk 11.10.2007 16:20] | Reagovat
O umístění Vašich určitě vzácných fotek Vám mohu leccos poradit,nebo Vám rád pomohu je přenést na stránku Vilejšov(Nová Ves)
Vilejšov [Antonín Suk 11.10.2007 16:18] | Reagovat
Pánové! Jsem velmi nadšen,že jste se tady připojili k diskuzi o mém kraji mládí.Pane Pavle,pokud máte fotky a chcete je sem umístit,je třeba se jenom zaregistrovat(pravý horní roh úvodní stránky) a návod je po kliknutí zobrazen.Pokud si s tím nebudete vědět rady ,dejte ty fotky na můj mail(suk.ton@centrum.cz) a já je tam umístím.Pane Cafourek,mám pocit,že bychom si mohli někdy nádherně popovídat o Flájích,Mackově,Vilejšově anebo Grünwaldu.Kde vlastně bydlíte ? Já až v Lberci,ale celé příbuzenstvo mám v Lomu.A tam často jezdím.Rád bych se s Vámi sešel - na dvě pivka,nebo i víc.Co Vy na to ?
Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [cafourek petr 12.11.2007 13:35] | Reagovat
O0bec Vilejšov stávala při cestě z Pastvin na Dlouhou Louku nedaleko obce Fláje.Z Vilejšova vedla stezka přes Vrch tří pánů Domaslavickým údolím, z hor do podhůří-Domaslavic, Křižanova, Hrobu a dále do Teplic. Opačně přes Mackov na saský Rechenburg. V análech je Vilejšov veden jako Dorf Willerstorff, Willersdorf, Neudorf nyní Nová ves u Duchcova. Jde však o jednu obec,která byla pravděpodobně rozdělena na dvě části,jedna byla vedena jako samota a patřila k NovémuMěstu a druhá se stala osadou obce Fláje.Duchcov je uveden proto, že Vilejšov patřil na začátku století pod hejtmanství a okres Duchcov. Tereziánský katastr uvádí 22 hospodářů,mlýn o jednom kole na nestálé vodě, zmiňován je i forman. V roce 1757 patřil pod panství Duchcov,Záluží a Horní Litvínov. V roce 1900 zde bylo 52 domů a 239 obyvatel, pošta a fara se nacházela ve Flájích. Z Vilejšova dnes již nic nezbylo. Turistické značení upozorňuje na místo obce,ale dochovala se pouze torza budov, zarostlý rybník, rozpadající se náhon a pouze pod bývalou hospodou na rozcestí kříž, který je na fotografii.(Vytaženo ze stránek o zaniklých obcí Teplicka.Já tuto oblast znám z dětství na Flájích,kde jsem bydlel až do jejich zániku na podzim v roce 1961).
Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [Antonín Suk 12.11.2007 20:34] | Reagovat
To se moc hezky čte,pane Cafourku.Máme podobné zážitky z dětství,já o hodně "slabší",protože jsem do Flájí a Mackova jen jezdil na polovinu prázdnin.Ale místa jsou to dodnes kouzelná,i když zmizely všechny opuštěné domky v lukách,na jejichž místě jsou dnes mladé lesíky.V močálech podél potoků se večer pásly jelení a srnčí zvěř,byla tam spousta zajíců i sem tam nějaká liška.
Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [P.cafourek 2.2.2008 09:25] | Reagovat
rád bych se kontaktoval s p. petrem cafourkem, který zde dopisuje
Re: Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [Antonín Suk 3.2.2008 16:01] | Reagovat
Pane Cafourku z Rakovníka,napište sem ještě jednou a do textu dejte i Vaši mailovou adresu,aby p.Cafourek(flájský rodák) ,věděl,kam Vám napsat.Nebo mám sám tu Vaši adresu zveřejnit ? Nechci to udělat bez Vás,ale na p.Cafourka z Flájí nemám žádný osobní kontakt-už asi na Flájích ani v posledních zbylých domech nebydlí.
Re: Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [p.cafourek 5.2.2008 21:25] | Reagovat
moje adresa je c4x@centrum.cz
Re: Re: Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [cafourek petr 21.4.2008 14:13] | Reagovat
doufam,že tentokrát dostanu odpověď. Minulou jsem nemohl otevřít. Díky Petr
Re: Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [cafourek petr 19.6.2008 12:29] | Reagovat
Pane Cafourku z Rakovníka nemohu se s vámi spojit, psal jsem na 04x@centrum.cz a nedoručilo se to.Pokud máte zájem,ozvěte se a upřesněte adresu.
Re: Re: Re: Vilejšov (Willersdorf,Nová Ves) [petr cafourek 23.6.2008 17:44] | Reagovat
moje E adresa je c4x@ centrum.cz , nikoliv 04x
Fotografie [David 6.6.2008 16:52] | Reagovat
Zdravím, nějaké fotky z Flájí, Mackova a Vilejšova jsou na http://vlastenci.cz/zanikleobce.htm
Když by byl zájem tak mám něco kolem 400 fotek z této oblasti (Fláje, Mackov, Vilejšov a Pastviny). Převážně krajina a ruiny domů.
Fotky z Flájí a okolí [Antonín Suk 25.6.2008 21:52] | Reagovat
Pane Davide,tolik fotek z tohoto kraje by zasloužilo větší popularizaci.Máte-li skenovací systém přidejte je na tuto stránku,pokud ne,rád bych si je na pár hodin půjčil a přidal aspoň nějaké na stránku Fláje.Můžete-li mi je půjčit,napište.Mimoto se dá vytvořit "webová stránka" na rajce.net.Tam by se vešly všechny Vaše fotografie.
Re: Fotky z Flájí a okolí [David 12.9.2008 20:47] | Reagovat
do konce roku bych chtěl udělat fotoweb o Flájsku... bohužel ale nemám moc času.
Re: Re: Fotky z Flájí a okolí [Antonín Suk 12.9.2008 21:44] | Reagovat
Mám sto chutí přijet z Liberce do mých zamilovaných Krušných hor,konkrétně na Fláje a okolí,a udělat rozsáhlejší fotodokumentaci ze současnosti.Uvidíme.Ale faktem je,že nesrovnatelně historicky hodnotnější by bylo shromáždit fotky z let padesátých,nebo dokonce z meziválečného období.Na to ale mám smůlu.Mnoho fotek z tohoto kraje se ztratilo po smrti mé babičky.Strašná škoda !!!
Re: Re: Re: Fotky z Flájí a okolí [Jiří Lukeš 26.9.2009 15:20] | Reagovat
Vážený pane Suku, dnes jsem se dostal poprvé na
tyto stránky. Na Krušné hory jsem chodil pravidelně v letech 1956 až 1961. Vilejšov byla naše základna,
po likvidaci jsme se "ubytovali" v jeskyni nad Domaslavickým údolím. Chodil jsem v Duchcově do
hornické průmyslovky a na horách jsem trávil každý víkend, tak jsou názvy osad důvěrně známé.Bydlím v Praze,ale většinu času trávím na chalupě u Kamenického Šenova. Tyto stránky mě opravdu hodně potěšily, tak moc zdravím!
Re: Re: Re: Re: Fotky z Flájí a okolí [Antonín Suk 1.10.2009 07:49] | Reagovat
Vážený pane Lukeši,zkoušel jsem Vám odpovědět přímo na Váš mail,ale po několika dnech se mi má odpověď vrátila jako nedoručitelná.Tak Vám odpovídám znovu zde - těší mne,když se na těchto stránkách sejdeme jako lidé se stejným citem pro historii,nedeformovaní současnými "informátory" o "skutečných dějinách".Rád bych se s Vámi osobně setkal,protože bychom si asi mohli hodně popovídat a navzájem se obohatit o znalosti tohoto krásného kraje.Nemám ani problém se někdy zastavit u Vás na chalupě-v Kam.Šenově. Jezdívám tudy minimálně 1x za měsíc
Re: Re: Re: Re: Re: Fotky z Flájí a okolí [Jiří Lukeš 4.10.2009 12:31] | Reagovat
Vážený pane Suku,z Vaší reakce mám velkou radost. myslím,že bychom si rozhodně měli o čem povídat, proto se pokusíme znovu o kontakt přez meily.Já ještě stále občas pracuji, ale po dohodě bychom se na chalupě mohli sejít.Na Krušné hory jezdím každý rok a když obcházím místa kde jsem se pravidelně pohyboval skoro před 50 lety,mám zvláštní až magický pocit. Srdečně zdravím!

J.Lukeš
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fotky z Flájí a okolí [Antonín Suk 4.10.2009 18:55] | Reagovat
Jsem rád,že osobní setkání nevylučujete a tak,až by Vám to vyhovovalo,napište na můj mail : suk.t@centrum.cz .Budu se těšit !
novodobé obrázky [Matičková Dana 27.9.2009 20:42] | Reagovat
tyto fotky nejsou z n. vsi -Fláje,ale Nová Ves u Teplic
novodobé obrázky [Antonín Suk 1.10.2009 07:45] | Reagovat
Je to trochu složitější,paní Matičková.Autor tam jasně píše,že jde o vodojem nad Teplicemi , "kam byly přeneseny některé kameny,např.z Vilejšova". A ten kámen na fotce č.3 opravdu asi pochází z Vilejšova,stejně jako Křížek na fotce předešlé.
Re: novodobé obrázky [Zdeněk Pechar 1.10.2009 17:42] | Reagovat
Viz http://www.iteplice.cz/stare-teplice_kudlichuv-pomnik-nad-teplicemi.html Je zde o trochu více informací o pomníku a kamenech.
záměna pohlednice [cafourek petr 17.12.2009 17:41] | Reagovat
Pátý snímek je ze spodní části obce Fláje a ne z Vilejšova.Prosím o přeřazení a děkuji.
Re: záměna pohlednice [Honza 19.12.2009 13:43] | Reagovat
Přesně tak! Sice jsou si místa značně podobná, ale jde o dolní část Flájí. Ve Vilejšově není ze strany fotografa tak velký kopec a dá se to poznat i podle mnoha dalších věcí...
Přemístění pohlednice [Cafourek Petr 7.12.2010 12:08] | Reagovat
Nevím proč ještě nebyla přemístěna pohlednice z dolní části obce Fláje,kde podobná zimní sice je,ale na této je krásně vidět polesí obrostlé stromy,horní pila a celá řada domků od obchodu směrem na Český Jířetín.V pozadí na levé straně vrch Bradáčov(Lichtenwald).Děkuji předem a zdravím.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka: