PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Louky (Lonkau)

Komentář/Upřesnění:
Re: Rybníky v Loukách
[vloženo: Jiřina 25.7.2013 16:21]

An jste to vy tak k rybníkům: Údolím obce se táhnou rybníky, podél kterých teče potok Mlýnka. Lidé tyto rybníky nazvali podle polohy a vzhledu takto: Kupczyk, Prostrzedniok, Pilarczyk, Przeryciok, Podłążek, Sztrekowiec, Lipińszczok - o kterém se můžeme dočíst i v Pověstech Těšínského Slezska.

Asi 1/3 plochy obce tvoří lesy. Les na Kempach pojmenoval lid Grodziszcze. Podle legendy z toho lesa vedla podzemní chodba do starého Těšína – hradu (grodu). Les u Albrechtic má lidový název Olbrachczok a u Stonavy Na Stonavským. Podnebí je mírné, atmosférické srážky časté - vydatné. Vzduch vcelku čistý, ve středu obce prosákly výpary z četných rybníků. Krásný pohled a čistý vzduch lákají občany k procházkám do různých části této malebné vesničky.

Před těžením uhlí Dolem ČSM zde byly Laryšové rybníky a bunkry z druhé světové války, jako opevnění a taky 700 let staré duby, několik lidí se muselo chytit za ruce, abychom objali takový strom. Lovili jsme raky. A každoročně se konal výlov kaprů do kádi - paráda. Rybníky lemovalo kapradí a táhly se od Darkova až za českou základní školu. K nám domů chodil porybný, který měl ty rybníky na starost. Proto stavarňa - rybník = stav.
V minulosti se Louky nad Olší mohly pochlubit i přírodní rezervací "louckými rybníky", která patřila mezi nejhodnotnější botanické lokality okresu Karviná. Z již neexistující rybniční oblasti v Loukách jsou v Muzeu Těšínska umístěny herbářové položky a jsou jediným dokladem o životě pestré flory tohoto území.
Byly to Laryšové rybníky, tak jsme jim říkali, babička se v Loukách narodila, tak to tak asi bude. S těmi třešněmi máte pravdu očesání třešní z jednoho stromu stálo 15 Kč.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist