PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Kořen-synagoga (Kurschin-Synagoge)

Komentář/Upřesnění:
Re: Kořen- odkryté poklady
[vloženo: Pavel Frýda 24.1.2011 20:07]

Dobrý den,
jsem vždy rád, když se dozvím, že tyto stránky pomohly k obohacení poznání. Já také Vaše zajímavé práce ze serveru Vojenských pietních míst znám, sám jsem jich využil do odkazů u polozaniklé osady Hlupenov.
Pokud se týká matrik židovských obcí, tak byly psány hebrejsky až do josefínských reforem, kdy musely být povinně vedeny německy. Předpokládá se, že ve středověku Židé v Čechách jako komunikačního jazyka užívali češtinu(hebrejština byla užívána jako liturgický jazyk), soudí se tak podle tzv.českých glosů v dochovaných hebrejských textech. Bohužel do dnešní doby prý nejsou staré hebrejské texty příliš užívány pro studium starších českých dějin. Metlou pro židovské archivy a matriky bývaly časté požáry v ghettech, starších zápisů se dochovalo jen málo. V Kořenu po zrušení zdejší židovské obce v r.1893 byly pravděpodobně matriky a jiné písemnosti převezeny do archivu rabinátu Chodová Planá, to se dělo všude, kde byly zrušeny již početně slabé židovské obce. Obávám se, že veškeré archivované písemnosti židovské obce v Chodové Plané vzaly za své při plenění synagogy a úřadovny rabinátu nacisty v průběhu tzv.křišťálové noci v listopadu 1938, nacistická spodina totiž většinou zapálila celé synagogy, kde se tak nestalo byl demolován "pouze" interier a dav ukojil své nízké pudy zejména pálením tór a zanechaných písemností, to byl případ i Chodové Plané. Jak to přesněji bylo však není známo, odsunovaní Němci měli důvody se nesvěřovat ani po válce, ani později....Pokud je známo, tak byl evakuován do vnitrozemí jen zlomek archivu židovské obce v Tachově, je dochován v Židovském muzeu v Praze a je zde cenným studijním materiálem. Zkuste se zeptat v Okresním archivu v Tachově, ale obecně platí, že dochovaných archiválií židovských obcí je v pohraničí velmi málo, ve vnitrozemí je situace poněkud lepší.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist