PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Kořenný (Schlösselbach,Dreihäuser)

Komentář/Upřesnění:
Re: Re: Re: Historie
[vloženo: Bohumil Toms 24.3.2008 18:34]

Výzkum opevnění u Kořenného:
Poněkud záhadné opevnění na vrchu "Šance" nad obcí Kořenný leží naproti hradu Kunžvart, rovněž nad trasou vimperské větve Zlaté stezky. V šedesátých letech 20. století bylo krátce přisuzováno Keltům, ale později předatováno do novověku / viz. J. Fröhlich - Opevnění u Strážného na Šumavě, Výběr č. 27, 1990/. Důkladný terénní průzkum a popis lokality provedl v roce 1976 J. Fröhlich, který došel k závěru, že opevnění vzniklo nejspíše v roce 1808 v době napoleonských válek. V roce 1998 byl proveden sondážní průzkum, tři sondy nepřinesli žádný nález, což by signalizovalo dataci lokality do roku 1808, jihovýchodní část opevnění nebyla dokončena. Je velmi pravděpodobné, že opevnění nebylo nikdy funkční. Zdroj : Sborník Zlatá stezka ročník 7, 2000
Sborník Zlatá stezka ročník 1, 1994 :Na vrchu "Šance" nad obcí Kořenný v blízkosti střední větve Zlaté stezky se nachází vojenské opevnění. Lokalitu navštívil v roce 1965 A. Beneš, který upozornil na podobnost objektu s keltskými objekty typu "Viereckschanzen", ale později ho datoval do novověku. Důkladný terénní průzkum J. Fröhlicha z roku 1976 toto datování potvrdil. Na základě nálezů, terénního pozorování a archívního studia došel Fröhlich k závěru, že toto valové opevnění vzniklo nejspíše v roce 1808 v době napoleonských válek. Tolik dostupná literatura.
Osobně jsem se často setkal a setkávám při studiu historických zpráv o přejímání mylných a nepravdivých údajů jednotlivými autory - ať už jde o zkreslování jmen, názvů obcí, kopců, azimutu apod. Šance u Kořenného jsou často zaměňovány s šancemi u Soumaráku, o které se skutečně mezi stavovskými a císařskými bojovalo.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist