PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Krásný Buk - Jägrova továrna  (Schönbüchel - Jägers Wirkwarenfabrik)

Kategorie: Továrna   (správní obec: Krásná Lípa)
Okres: Děčín
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: 1990-2000  (rok: 1996)
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.92000 14.49083 součadnice byly odvozeny z mapy Milan Gruber Bouška 6.2.2008  

 Historie a jiné články
O místě :  [Milan Gruber Bouška 5.5.2008]
Krásný buk, dnes součást Krásné Lípy, měl rozvinutý textilní průmysl. V roce 1877 zde byla založena pletárna Gustava Jägera. Dále se tu bělilo prádlo a na tehdejší dobu zde hodně práce odvedla také parní pila. Tolik o prádlu kterém naši rodiče nebo respektive babičky říkaly, když byla zima, že si obléknou "Jégrovky".
"Jégrovky"  [Vladimír Kraus 6.5.2008]
Co si pamatuju, tak uvedený termín jsme používali v dětství i my (jsem ročník 1952). Výrobce dodával toto zboží i rakousko-uherské armádě, kde samozřejmně sloužili i Češi, kteří označení rozšířili tak, že se stalo obecně známým pojmem.

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
JUDr. Rudolf Bičiště vzpomíná na čtyři letní měsíce roku 1945 v Krásné Lípě 1.
JUDr. Rudolf Bičiště vzpomíná na čtyři letní měsíce roku 1945 v Krásné Lípě 2.
JUDr. Rudolf Bičiště vzpomíná na čtyři letní měsíce roku 1945 v Krásné Lípě 3.
JUDr. Rudolf Bičiště vzpomíná na čtyři letní měsíce roku 1945 v Krásné Lípě 4.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Demolice [Vladimír Kraus 6.2.2008 17:25] | Reagovat
Není to nijak důležité, ale továrna ještě r. 2000 stála, zbořena byla zřejmě až 2004 nebo 2005
Re: Demolice [Milan Gruber Bouška 6.2.2008 17:55] | Reagovat
Jo jezdím kolem hodně ale myslím že od roku 96 byla zavřena, s vámi o datu demolice souhlasím. Díky za připomínku.
Slogan [Lukáš F. Fišer 16.5.2009 21:47] | Reagovat
Každý Čech a každý negr, nosí spodky značky Jäger. (Toho negra nemyslím ve zlém)
Omyl [Eduard Steun 15.11.2009 14:08] | Reagovat
Na pohlednici s podtitulem V zaniklém místě není Jägerova továrna,ale další továrny,které se v Krásném Buku nacházely.Naopak je to pohled od Jägerovy továrny na Krásný Buk.
Re: Omyl [Jan Fiala 17.11.2009 02:18] | Reagovat
Těžko říci, kde historicky začíná a končí hranice Krásného Buku, nicméně dle katastru i obecného povědomí je to pohled od Krásného Buku do Krásné Lípy. Ale jistě to není to nejdůležitější, spíše zamrzí současný stav...
Re: Omyl [Jiří Sucharda 26.4.2010 07:54] | Reagovat
ano musim souhlasit s omylem, hranice mistni casti Krasny Buk zacinaji (a zacinaly) na rozcesti tesne mezi Jagrovou tovarnou a Kunertovou novou halou (Elite) na odbocce zadnich pesiny do Krasneho Buku a Krasne Lipy a na druhe strane ulici do prudkeho kopce smerem ke Kamenne Horce.
K tovarne mam silny osobni vztah, nebot jsme si jako deti k ni neustale chodili hrat a jako dospivajici kluci pak obdivovali transmise a zbytky parniho stroje s medenym dynamem. Podle vypraveni tovarna davala lidem nejen praci, ale do sousedni vily majitele i teplo a el. proud. Tovarna s modernimi anglickymi tkalcovskymi stavy na tkani spodniho pradla byla narodni spravou uzavrena, prohlasena za nemeckou s imperialistickymi prvky a stroje zniceny a odvezeny do srotu. Z objektu se pozdeji stala sypka firmy ZZN a po letech intenzivniho chatrani byla tovarna pred nekolika malo lety strzena.
Jeste horsi osud potkal sousedni vilu, ktera byla v ramci "rekonstrukce" v polovine osmdesatych let zcela architektonicky znicena :-(! Clenena strecha s bohatymi ozdobnymi prvky a vyzdobou byla odstranena a na následnou pristavbu byla umistena nova, rovna strecha s malym sklonem. Totez postihlo i cast strechy nad vstupem do objektu. Vnitrni dispozice byly naruseny a upraveny pro potrebu domu duchodcu a bylo instalovano ustredni topeni. Cast praci zde delali ucni v ramci praktickych zkousek. Zahodou zustava zachvaly znak rodiny GJ v pruceli domu, ktery uz jako posledni naznak slavne tovarny prezil. JS
Re: Re: Omyl [Jiří Sucharda 26.4.2010 07:56] | Reagovat
mam doma jeste par zajimavych dobovych fotogragii, az vyhrabu archiv, rad dodam, abychom meli predstavu o podobe vily pre "rekonstrukci"
Omyl [Eduard Steun 26.4.2010 11:38] | Reagovat
Má naprostou pravdu pan J.Sucharda.Vila měla krásnou věžičku,ze které zůstalo jen nevkusně zpackané torzo.Je jen velká škoda,že po tak proslulé firmě nám do dnešních časů zůstal jen lidový výraz pro podvlékačky"jégrovky".Bohužel,je to v naší již zcela běžné,že nedokážeme žádné tradice zachovat.
Kdo to zná? [Vladimír Kraus 24.2.2012 11:44] | Reagovat
Naproti Jägerově vile u kašny s letopočtem 1823 stála jakási stavba, tipoval bych něco jako taneční plac s restaurací nebo podobně. Ví někdo, co tam bylo doopravdy (viz foto)?
já to znám :-) [Jiří Sucharda 5.9.2012 12:36] | Reagovat
naproti u kašny zvané Zelený čtvrtek stála velká 2 poschoďová restaurace, na některém z pohledů je vidět, myslím že více možná napoví mnou iniciovaná cache http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC3QFW3
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   


Processing time: 253 msec.
IP address = 34.239.176.54
desktop version