PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Dolní Žleb - část obce (Nieder Grund an der Elbe)

Komentář/Upřesnění:
Vodní kola v obci Dolní Žleb
[vloženo: ing. Josef Musil 1.9.2020 21:52]

Dovoluji si upřesnit:
"Na dolnožlebském potoce směrem od hájovny dolů byla postavena čtyři vodní kola. První kolo bylo přímo u horní hájovny a říkalo se, že to byla vodní pila. Torzo tohoto ohromného kola bylo ještě dobře vidět v padesátých letech a dodnes je snad ještě vidět osa tohoto kola. Další kolo bylo ještě funkční po válce. Mělo svůj horní náhon a pohánělo knoflíkárnu. Určitě se tam ryzily knoflíky z kopyt a parohů a podobných materiálů, které by se tam daly najít ještě dnes. součástí knoflíkárny byla i slévárna na odlévání knoflíků (snad z olova). Toto vodní kolo bylo bylo ještě dlouho provozuschopné a mělo být chráněno jako technická památka. Tento úmysl měl tehdejší tajemník pan Homola, ale nějak to asi nestihnul. Transmise byly poháněny přes nádhernou soustavu ozubených kol ze dřeva a proto chtěl pan Homola toto uznat a zachovat jako technickou památku. Já sám mám ještě několik snímků torza tothoto kola z roku 1973 a další dokument by se našel na týdeníku (asi armádním) z roku 1959, kdy tam byla natáčena štafeta k VŘSR. (Byl jsem tehdy na vojně a tam nám ten týdeník promítali před večerním filmem.) Jinak by sned měl ještě snímek můj spolužák z národní školy Jirka Sedláček, který byl v roce 1964 u mně na návštěvě a kolo si vyfotil.
Další kolo bylo o pár metrů níž, kde si později MNV zřídilo provozovnu na výrobu pletiva. To kolo bylo rovněž po válce ještě funkčí, ale později bylo zasypáváno popelem od sousedních domů. Dále byla na protékající potok napojena továrna TAMANY, která tam měla svoji turbínu. A poslední kolo na horní vodní pohon bylo u přívozu, kde bylo loutkové divadlo. Loutkové divadlo nám hráli naši rodiče každou neděli odpoledne. Chodili jsme tedy pokaždé kolem tohoto kola, které bylo stále zaléváno vodou a pro mně osobně to bylo dost strašidelné. Co toto kolo pohánělo to nevím. (Loutkové divadlo je samostatná kapitola.) Tak toto je moje vzpomínka na Dolní Žleb, nejkrásnější místo na světě.
Pokud jde o hraní pro pionýry, tak musím důrazně nesouhlasit, protože v národní škole Dolní Žleb nikdy nebyl pionýr založen!
Díky za pozornost.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

Processing time: 4 msec.
IP address = 44.200.77.92
desktop version