PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Cudrovice (Zudrowitz)

Komentář/Upřesnění:
Opravené kapličky v Cudrovicích vysvěceny...
[vloženo: Petr Čmerda 22.6.2009 08:27]

V sobotu 20. června t.r. odpoledne, následně po poutní mši svaté v Mlynářovicích, se konalo žehnání dvou opravených kapliček v bývalých Cudrovicích, jejichž celkovou rekonstrukci obstaralo a uhradilo město Volary. Blízké Cudrovice/Zuderschlag byly v 50. létech 20. století kompletně srovnány se zemí. V 90. létech byl symbolicky obnoven cudrovický hřbitov a na místě bývalého kostela vztyčen kříž...

Do dnešních dnů se z celé vsi dochovaly jediné dvě výklenkové kapličky, zpustlé a hrozící zřícením. Jedná se o kaple zvané dříve "u Kasrů" (horní, nad cestou k Plešivci) a "u Reichlů" (spodní). Třetí kaple "u Fuchsů" na pastvinách jižně od vsi zanikla v 90. létech. Dávnou cudrovickou tradicí bývalo procesí, které od kaple ke kapli až do Mlynářovic a na Plešivec chodívalo 25. dubna na sv. Marka.

Žehnání cudrovických kapliček vedli dr. Albert Peter Rethmann, profesor teologické fakulty v Praze a volarský Otec Jindřich za účasti obyvatel Volar, Mlynářovic, zástupců volarské radnice a početně zastoupených cudrovických rodáků ze Spolkové republiky Německo.

"Těší mě, že se podařilo zachránit historické památky. Těší mě, že se podařilo uchovat stavby, které dotvářejí kulturní krajinu. Těší mě, že se podařilo uchovat to, co cudrovickým rodákům připomíná jejich dětství a bývalé domovy. Ale nejvíc mě těší, že - díky Otci Jindřichovi, farníkům a všem vám přítomným - se do těchto míst navrací zbožnost." - řekl v rámci svého projevu radní města Volary Roman Kozák.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist