PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Špičák - Schutzhütte (Spitzberg - Schutzhütte)

Komentář/Upřesnění:
restaurování kříže
[vloženo: ladislav 28.1.2014 18:51]

Zdravím,
železný kříž na pískovcovém podstavci je bohužel jen symbolická náhražka kterou na kopci instalovali zakládajicí členové nově vznikajicího spolku SOVA Krásný Les.
(+Václav Medek st.,Ladislav Žák,Jan Medek,Tomáš Helebrant.)
Samozřejmně jsme věděli že na podstavci stál velký kamenný kříž nebylo však zdání jakých přesně rozměrů a provedení.Někdy v roce 2009 jsme začli pátrat po tom kam se mohl z tak odlehlého místa a pravděpodobně dost těžký objekt dostat,byly zprávy že ho použili pohraničníci do základů hlídkové věže po které zbyla dnes na vrcholu betonová deska.
Nedalo nám to však a jali se pročesávat okolí kopce,jaké bylo překvapení když jsme na severozápadním úpatí mezi stromy našli krčící se,do poloviny utopený pískovcový kvádr cca 60x50 cm,po vytažení a očištění už bylo jasné odkud pochází.
Další hledání hnané myšlenkou že není vše ztraceno bylo samozřejmě veselejší a také přineslo očekávané ovoce,v čedičovém rumišti se zkrývaly fragmenty celého zbytku kříže.Byl prostě hulvátsky shozen do rokle pod hřebenem kopce.
Dnes je celý kříž včetně posledního kvádru s německými a latinskými nápisy v depozitu spolku, jeho zrestaurování a důstojné vrácení na své místo je jedním z našich mnoha podobných cílů .
Momentálně sháníme na tento projekt sponzora či vhodný dotační program,nejlépe oboje.
Ladislav Žák SOVA Krásný Les

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist