PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Lesní Zámeček 1.3km
Cihelny 1.3km
Jägerhaus 1.3km
Vlčí Prameny 1.5km
Herrnmühle 1.7km
Wiener Häuschen 2.2km
Ludwigův odpočinek 2.3km
Jáchym 2.4km
Liščí 2.4km
Penzion Annaberg 2.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[1 18.9.2007] 
Lipová  (Hainspach)

Kategorie: Obec   
Okres: Děčín
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Postupně po 1945
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  51.01069 14.35953 Z mapy.cz 1 18.9.2007  

 Historie a jiné články
Smutná historie  [Jan Novák 18.9.2007]
Lipovský zámek je jedním z nejstarších panských sídel. Jeho staletí dlouhá historie se ztrácí v šeru legend. Zámek stál již tehdy, když přes německé území přešly první husitské bouře. Roku 1353 získal jeden z pánů Berka z Dubé a Hohensteinu od císaře Karla IV. - krále českého- lénem panství Lipová. Na zámku se vystřídalo v letech 1353 - 1920 mnoho vlastníků. Za první pozemkové reformy v roce 1924 se stal zámek soukromým majetkem p.Primuse Růžičky. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn. Do roku 1970 zde byla vojenská posádka, která se o zámek starala, ale od jejího odchodu zámek ve státní správě chátral. V roce 1995 dostala zámek v restit... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Lipová u Šluknova

Komentáře a upřesňující informace k místu


Lipová zámek [1 18.2.2008 17:06] | Reagovat
Nebylo jsem toto místo přidáno původně jako zámek ? To by snad bylo v pořádku ale jako obec si myslím že by Vám dnešní obyvatelé za to vděční nebyli, protože v ruinách rozhodně nebydlí. Ves žije přirozeně né jako třeba sousední Severní kde byly všechny domy u hranic srovnány se zemí.
<BR> Zde je web obce : http://www.lipova.cz/index.php?dir=./uvod&lang=cz
Re: Lipová zámek [1 18.2.2008 17:32] | Reagovat
Zdravim,
Lipovští sice opravdu v ruinách nebydlí, ale to co je možné vidět na historických fotografiích už dnes v Lipové nenajdete. Ze 419 domů v roce 1930 jich zbylo do roku 1990 jen 142. Takže bych sice Lipovou neprohlásil za zmizelou ale určitě bohužel za silně poznamenanou.
Zámek [1 18.2.2008 17:55] | Reagovat
Ale původně jste to sem vložil jen jako zámek né ?
Re: Zámek [1 18.2.2008 18:55] | Reagovat
No samozřejmě, ale nedal jsem to jako objekt, alébrž jako obec, takže oba přístupy jsou správné :-)
Pane Novák, aspoň trochu soudnosti a držet se faktů. [1 22.1.2009 23:08] | Reagovat
Popis: Zámek portál dveří
Stav po 62 letech socialistické správy.

Jediné, co mnou otřáslo je duševní akrobacie p. Jana Nováka. V roce 1961 jsem podruhé na vojně (socialisticky) přísahal. Do té doby platila lidově demokratická přísaha. Může mi p. Novák vysvětlit, při jeho vzdělání a inteligenci, kde se vzalo oněch - 62 let socialistické správy?
Re: Pane Novák, aspoň trochu soudnosti a držet se faktů. [1 23.1.2009 08:27] | Reagovat
Vážený pane,
dám vám hádanku. Chce to jen trochu matematiky: kolik je 2007-1945=?
Na výsledku nic nezmění ani vaše přísahy, ať už byly "lidově demokratické", nebo socialistické.
Re: Re: Pane Novák, aspoň trochu soudnosti a držet se faktů. [1 23.1.2009 16:22] | Reagovat
Chudáku. - víš co to byl sociálizmus? A KDY BYL? Nebo jen tak nadáváš aby sis zlepšil kádrovej profil, jako Štětina a spoustu dalších kovanejch hvězdářů??!!
Re: Re: Re: Pane Novák, aspoň trochu soudnosti a držet se faktů. [1 25.1.2009 22:20] | Reagovat
Milý pane grtschku,
nevšiml jsem si, že bych někomu nadával. Naštěstí nevím co to je sociálizmus, ale bohužel jsem si zažil pokusy o budování komunismu. To je ale věc, která sem vůbec nepatří. Svojí notickou o 62 letech socialistické péče, jsem jen chtěl vyjádřit svůj pocit z úrovně péče o památky zvolna se rozpadající a mizející ve Šluknovském výběžku, ke kterému mám tak trochu osobní vztah. Bohužel situace, která začala v roce 1945 se do dneška příliš nezměnila. Lidé zůstali, ať už se stávající režim nazýval tak, nebo onak. Každopádně vztah k majetku předků, předávanému a opečovávanému z generace na generaci, odpovědnost za něj, úcta k ostatním vlastníkům a sousedům nám v některých oblastech naší země jaksi vyprchal. Naštěstí existuje mnoho míst, kde toto neplatí. I proto pro mě zůstává tedˇjiž ne 62 ale 64 let devastace pohraničí socialistickým, maximálně, je li to pro vás schůdnějsí, pak tureckým hospodářstvím.
Jestli vám to pomůže, co je "kovanej hvězdář" netuším a pana Štětiny si vážím.
S pozdravem
J.N.
P.S. docela jsem se vyčerpal, a již na vás reagovat nehodlám.
hrady.cz [vonEngerau 23.1.2009 22:51] | Reagovat
http://www.hrady.cz/index.php?OID=1581
Matematika [1 24.1.2009 12:01] | Reagovat
Nechci se plést do Vašich sporů. Ale v roce 2007 už snad dávno socialismus nebyl. Teď už je to tvrdý kapitalismus. Což samozřejmě nemění nic na postupující devastaci objektu. Jenom ve zřízení to asi nebude, toby byli zdevastovany všechny bývalá sídla tehdejší šlechty. Je to "jenom" v lidech.( Připomínám že šlechtický stav byl zrušen za I. republiky. )
Re: Matematika [1 24.1.2009 20:02] | Reagovat
Také se nechci plést do tohoto historicko-matematického sporu, délka té epochy se dá vykládat různě. Rád bych však, aby laskaví čtenáři porovnali vyjadřovací schopnosti obou aktérů. Jsem přesvědčen, že si sympatie nezíská ten, který zde vystupuje prakticky jako anonym a který sem zatahuje pokleslé způsoby diskuze obvyklé na jiných serverech, včetně nadávek a urážek.
Bývalo zvykem, že se zde používala otevřená jména a vykali jsme si.....
Re: Re: Matematika [1 24.1.2009 20:07] | Reagovat
100% souhlas.
Torza [Milan Turyna 25.1.2009 11:17] | Reagovat
Já si myslím, že ať byl režim takový a nebo opačný je to všechno v lidech a v závisti. Stačí se jen podívat kolem sebe na opuštěné objekty jak jsou čím dál tím rozbitejší a zdevastované. A co se týče Lipovského zámku, tak by opravdu stálo nakopat pár lidí do zadnic.
Zbytečný spor [Eduard Steun 18.11.2009 20:35] | Reagovat
Pánové se zřejmě vzájemně nepochopili a je z toho skutečně zbytečný spor.Pan Novák měl na mysli celou dobu devastace pohraničí a pan anonym zase spočítal jak dlouho trvalo lidově demokratické zřízení a jak dlouho socialistické.Jenomže devastace je z větší části v lidech,kteří už celé generace nejsou nikým (ani rodiči) vedeni k úctě k dědictví po předcích a tudíž je to v přístupu,v myšlení a v kulturní vyspělosti příslušníků toho či onoho národa.V NDR bylo stejné zřízení jako u nás,s téměř stejnou délkou trvání a došlo tam k něčemu takovému jako u nás?Možná v ojedinělých případech,ale rozhodně ne v takovém měřítku.Pamatuji se na listopad 1989 a následné týdny,kdy se ústy všech politiků i rádobypolitiků všobecně vyřvávalo:"Nejsme jako oni!" a co se v devastování kulturních hodnot a památek od té doby změnilo?Nic.Pokud se něco někde dalo do pořádku,tak na druhé straně další objekty utrpěly další vlny devastace.Takže ono to skutečně není úplně všechno ve zřízení,ale opravdu v lidech,neboť i naši námi volení politici pocházejí z našich řad a kdyby skutečně měli k těmto hodnotám opravdový vztah,nemohli bychom za dvacet let po změně režimu být tam kde jsme.Stále slyšíme stejnou písničku:"Nejsou peníze!"a ty skutečně nejsou.Ty mizí na kontech "úspěšných"velkopodnikatelů,politiků,různých eurokomisařů,vysokých státních úředníků,v neúspěšných projektech a plánech a na našich válečných dobrodružství,takže není pak ani na očkovací látky.Opravují se jen ty památky,které přinášejí zase okamžitý zisk a na to další musejí obce a instituce (pokud vůbec mají také k památkám vztah) doslova žebrat,čekat na různé příspěvky,jejichž schvalování trvá déle než sama oprava.Je pak i ostudou,že pokud se v pohraničí nějaká památka podaří zachránit,že ji mnohdy zachraňují,nebo spolufinancují ti,nebo potomci těch,kterým byla uzmuta.Jinak dávám zcela za pravdu panu Frýdovi a panu Turynovi.
Součást Lípové je také Liščí [Antonín Tobiška 22.11.2009 17:40] | Reagovat
Dnešní součástí Lípové /Hainspach)je také osada Liščí,dříve samostatná vesnička R"orsdorf Tato vesnička zanikla z větší části do r.1960.Jinak měla svoji školu,kapli,hřbitov a dokonce tam byla snad i továrna ,kde po válce měl Státní statek "kravín",kde bylo ustájeno až 50 ks hovězího dobytka.Dnes je to zapomenutá osada,kde zůstala ještě hájenka a pár chaloupek.Vede tudy silnička z Lípové do Severního,kdysi byla poměrně slušně sjízdná,dnes je to na zlámaní kostí.Zatím jsem o Liščím moc nečetl.Ví někdo více?
Re: Součást Lípové je také Liščí [Eduard Steun 31.7.2010 05:10] | Reagovat
Liščí,dříve Röhrsdorf,je vedeno jako místní část Lipové,dř.Hanšpachu až od r.1950.Předtím bylo samostatnou obcí a proto je v Zaniklých obcích po roce 1945 pod samostatným heslem.
Re: Re: Součást Lípové je také Liščí [Antonín Tobiška 31.7.2010 17:19] | Reagovat
Děkuji Edo za doplnění.Stále sháním,alespoň jednu obálku se známkou a razítkem,jako doklad,že i Liščí,nebo-li R"ohrsdorf,mělo poštovní úřad,spíše to byla zřejmě jen jakási poštovna,kdy paní poštmistrová nebo poštmistr dělal jako hlavní zaměstnání něco jiného.Nevíš od někoho jak to bylo.Zdraví A.T.
Re: Re: Re: Součást Lípové je také Liščí [Eduard Steun 31.7.2010 20:32] | Reagovat
Toníku,nevím jestli ti pomůže tato informace:Podle Adresáře politického okresu Šluknov (Adressbuch für d.politischen Bezirk Schluckenau),vydaného kol.r.1910 je v Liščím uveden poštovní úřad.Funkci poštmistra zde zastávala v té době Anna Michelová a listonošem byl Franz Keule.To se ale zcela určitě změnilo od r.1919,kdy už státní úřady (pošty,železnice,celní,finanční,četnické,policejní a jiné úřady) nesměli vést Němci ani příslušníci jiných národností v Československu (Poláci,Maďaři,Rusíni),ale jen výhradně Češi a vyjímečně Slováci.Jisté ale je,že v Liščím poštovní úřad byl a musel mít tudíž i své razítko,na kterém byl ale pouze název Röhrsdorf.Název Liščí vznikl až v období těsně po druhé světové válce,za poněkud komické situace-viz Liščí (Röhrsdorf).
Re: Re: Re: Součást Lípové je také Liščí [1 21.9.2010 14:41] | Reagovat
Dobrý den P. Tobiška, jestli ještě sháníte obálku se známkou a razítkem, ozvěte se mi na můj email: eliskachabova@seznam.cz Mějte se
Obec nebo zámek ? [1 31.7.2010 09:01] | Reagovat
Bylo by asi nejlépe, tento zápis předělat z obce Lipová na Zámek Lipová, je to zavádějící když jsou tu informace jen o zámku a přitom to je zařazeno do kategorie obec, navíc to co možná v dohledné době zanikne, bude zámek.
Web stránky obce Lipová [1 21.9.2010 13:16] | Reagovat
Na webových stránkách obce Lipová najdete něco z její historie ale i dobové fotografie Lipové.
Nový vlastník [1 10.4.2012 17:08] | Reagovat
Vlastníkem je nyní VIA TEMPORA NOVA, o.s. "Občanské sdružení VIA TEMPORA NOVA Vám nabízí partnerskou spolupráci na projektu záchrany, rekonstrukce a revitalizace vzácných nemovitých kulturních památek, které by jinak zmizely z kulturní mapy této republiky i Evropy. Nabízí trvalou stopu na nové cestě času. Obrazně řečeno, je to zasazený strom, který nabídne stín i našim potomkům. Mnoho nemovitých památek, které by byly v řadě zemí prioritní chloubou, se u nás díky nezájmu, spekulacím a řadě dalších vlivů rozpadá, barokní krovy propadají klenbami do přízemí, barokními parketami se topí, ze zámeckých parků jsou nehostinné džungle." http://www.viatemporanova.cz/cs/zamek-lipova
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka: