PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Křtěnov 1.7km
Březí 2.0km
Knín 2.2km
Podhájí u Týna n. V. 2.7km
Ohrada. 2.8km
Hůrka. 3.1km
Býšov 3.3km
Rozovy 4.0km
Bašta 4.2km
Překážka 4.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Miloš Miličevič 21.6.2007] 
Temelínec  (Kl. Temelin)

Kategorie: Obec   
Okres: České Budějovice
Důvod zániku: JE Temelín -
Období zániku: 1970-1980
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.17764 14.36072 dle mapy.cz Miloš Miličevič 21.6.2007  

 Historie a jiné články
Temelínecká kaple - novinový článek  [Michal Kurz 29.5.2009]
O dávné historii kapličky se zvonem v již zaniklém Temelínci
Stavba zasvěcená svatému Vojtěchu má stejně smutný osud jako obec, jejíž náves zdobila
V areálu dnešní Jaderné elektrárny Temelín se před zahájením stavby nacházela malá obec Temelínec.
Nenápadné místo, rozdělené potůčkem a mostem na dvě poloviny, z nichž na té severní, zhruba uprostřed, existovala z blíže neurčené doby malá kaple se zvonem. V květnu 1936 tehdejší starosta Vojtěch Mikšátko svolal veřejnou schůzi obyvatel. Tam se jednalo o tom, zda stará kaplička, která “je špatného stavu a nedělá dobrý dojem“, bude opravena či bude postavena nová.
Přítomní se rozhodli pro dr... [více]

K historii Temelínce  [Michal Kurz 30.5.2009]
První písemná zmínka pochází z roku 1372, kdy je zmiňován jako Themelin, ovšem pro rozlišení s Temelínem ( Velký nebo také Německý Temelín ) se postupně ustálil název Malý Temelín ( Temelin Minori ). Název je odvozen příponou patrně z osobního jména Temela a upomíná tak na někdejšího vlastníka či zakladatele. Před třicetiletou válkou je zde zmiňováno jedenáct gruntů, berní rula z r.1654 uvádí již jen tři grunty zachovalé a ostatní pusté. Roku 1929 měl Temelínec celkem 25 domů a 137 výhradně českých obyvatel. Zajímavý je fakt, že ještě ve 2.polovině 19.stol. byla většina zdejších domů ( kromě zděných sýpek a hospodářských budov ) postavena ze ... [více]

Nález mincí v lokalitě likvidovaného Temelínce  [Michal Kurz 20.8.2009]
Co vyprávěly dvě mince
Umlácen jest cepy od mlatcův
V Městském muzeu v Týně nad Vltavou jsou od nedávné doby jako součást expozice archeologických nálezů ze záchranného výzkumu v oblasti ohrožené výstavbou JETE vystaveny dvě zlaté mince. Jsou to dukáty uherské ražby – Jan Zápolský I. z roku 1540, mincovna Hermanstadt ( Sedmihrady ), a druhá je Rudolf II. z roku 1597, ražená v Kremnici. Obě mince nalezli pracovníci plzeňské expozitury Archeologického ústavu ČSAV při předstihovém výzkumu v souvislosti se zřízením staveniště v Temelínci v lese zvaném Hájek. Zde odkrývali mohylové pohřebiště z mladší doby halštatské a na úpatí jedné mohyly ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Temelínec [Vlastimil Hromada 22.4.2009 18:48] | Reagovat
Stopy po Temelínci bohužel nelze najít,protože jako jediný ležel přímo v areálu JETE.
Temelínec [Zdeněk Sýkora 30.12.2009 10:23] | Reagovat
Přesně to pravda nejni, ještě pře pár lety byli patrné pozůstatky zdí z domů cca do výše 1m západně od oplocené elektrárny. Bylo to kousek od silnice z Temelína směrem na jih, silnice tam tvoří takový oblouk.
Re: Temelínec [Hromada 30.12.2009 14:39] | Reagovat
Možná,že je tam něco i dnes ale tam jsem nehledal,domníval jsem se,že celý bývalý Temelínec je za plotem.
Re: Temelínec [safa 10.6.2012 23:51] | Reagovat
Muzete prosim dat souradnice onech zbytku? Vcera jsem se na miste potuloval a jedine co jsem nasel byla hromada kameni na kraji pole severne od plotu JETE :-/.

Mimochodem, zbyla jeste cast puvodni cesty z jizni casti obce (viz prekryti historicke a soucasne mapy na http://kontaminace.cenia.cz/ ), bohuzel lezi v arealu JETE a tudiz nepristupna.

Dik, Safa
dokumenty z Temelince [safa 20.2.2010 01:17] | Reagovat
Patrani v matrikach privedlo me hledani historie rodu Safarik az do Temelince, dnes bohuzel jiz neexistujiciho. Kdyby sem zabloudil nekdo kdo by mohl poskytnout nejake fotky z Temelince (obzvlast domu c. 8, 12 a 19) ciste jen pro muj archiv tak by mi udelal velkou radost.

Diky ... Jan Safarik ( safa76 zavinac seznam.cz )
Muzeum Tyn n.Vlt [Jan Safarik 25.8.2010 22:57] | Reagovat
Jak vidim nejspis budu jediny sam si prispivat do sikuse, ale treba se moje poznatky budou nekomu hodit:

Dnes jsem navstivil mestske muzeum v Tyne n. Vlt. Ve stale expozici o Temelinci nic nenajdete ale podarilo se mi (diky velmi vsticnemu pristupu vedouci muzea - diky) setkat se s pan9 Martinou Sudovou, ktera ma na starosti badatelnu a archiv. Tato velice mila dama je spravnym clovekem na svem miste. Sotva jsem ji vylicil co hledam obratem mi propujcila stul a postupne na nej snesla fotodokumentaci vsech dulezitych budov Temelince (bohuzel chudobinec cp.8 a pastouska cp.9 mezi nimi nebyli - nejspis v r. 1982 kdy bylo zdokumentovani provedeno jiz nestaly), celkove zamereni obce a nekolik dalsich archivalii (bohuzel jsou vazany jakymisi autorskymi pravy, takze je nelze zde zverejnit). Pokud se tedy zajimate o obec Temelinec doporucuji zminene muzeum navstivit.

Safa.
Pozůstatky Temelínce [P. 1.7.2020 16:14] | Reagovat
Dobrý den,
pozůstatky, které zmiňujete se netýkají zdí domů, ale kamenného plotu zahrady. Jednalo se o zadní zahradu patřící Švehlů, (po chalupě u Tůmů). V zahradě je ještě patrná malá prohlubeň, určená pro kachny.
P.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist