PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Pavel Beran 26.12.2006] 
Cheb - kostel Nejsv. srdce Páně  (Eger - Kirche des Allerheiligsten Herzens d. Herrn)

Kategorie: Církevní stavba   
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1950-1960  (rok: 1960)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.07122 12.37628 Z mapy.cz 1 27.11.2009  

 Historie a jiné články
Historie  [Miroslav Landa 27.11.2009]
Kostel stál v dnešní Palackého ulici u nádraží a byl postaven krátce po roku 1912 ve stylu klasicizující moderny. Autorem stavby byl civilní architekt M. Loos z Teplic a stavitel byl zřejmě Karel Gut z Mariánských Lázní. Při osvobozování Chebu roku 1945 byl vybombardován a pak údajně stržen. Ale při stavbě boxerské arény v roce 1960 na jeho místě je pravděpodobné, že bylo použito jeho obvodových zdí. Odpovídá tomu tvar a rozmístění oken. Dnes je zde sportovní hala.

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Info [Pavel Beran 26.12.2006 21:10] | Reagovat
Důvod zániku: přestavba
Nejstarší zmínka: 1912
Hlavní sloh: moderna
Vikariát: Cheb
(L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14)
Re: Info [BanecekVáclav 20.5.2011 13:58] | Reagovat
Trochu nesouhlasím s informací,že kostel byl vybombardován a zanikl,protože já osobně jsem v něm byl v listopadu 1945 pokřtěn a ze svého dětství jej pamatuji jako funkční. Rád se o informace podělím.
Kostel po době ,,Asanace". [S.Leinweber 25.12.2011 17:08] | Reagovat
Po komunistické akci s názvem asanace,která vymýtila církevní činnost v republice se objekt následně přestavěl na sportovní halu,která sloužila pro stolní tenis.Provozovatel - TJ Eska Cheb.Dnes soukromý objekt s přestavěným interiérem,který sál kostela již nepřipomíná.Průčelí je bez štítu a dokonce zmizely i historické schody do budovy,čímž se historická hodnota zcela zničila.Resp.Co se nepodařilo komunistické době,pak barbaři historických hodnot dokonali.Jedná se o příklad novodobého brutalismu bezmyšlenkovitě jdoucího pouze za ziskem a komerčním využitím.
Doplnění informací. [Josef Míšek 17.11.2012 17:50] | Reagovat
Dobrý den.
Musím souhlasit s vyjádřením pana Banečka.Nastěhovali jsem se do Chebu spolu s rodiči na jaře 1959 do palackého ulice prakticky naproti tomuto kostelu a přilehlému klášteru.
Klášter byl již užíván jako školka a kostel se v té době vyklízel a byl upravován na sportovní halu,kde se pak boxovalo,vzpíralo a později hrál stolní tenis.Na straně ulice vedle kostela byly jen vybombardované sklepy,roští a tři domy.Jeden u lávky přes koleje v ulici Třebízského,a druhý v ulici Husova a třetí sice straně protější tzv hraničář nazývaný podle reklamy,kterou měl na fasádě.Palackého ulice vedla tehdy rovně kolem něj k dřevěnému,provizornímu nádraží. Dík za pozornost...
Kostel BSP Cheb [František Klimeš 25.5.2019 07:49] | Reagovat
Kostel BSP v Palackého ul. byl při bombardování zasažen jen jednou na vlevo od oltáře, ostatní bomby dopadly do zahrady, kde pamatuji krátery po výbuších ještě v roce 1949. Po vyhnání Oblátů se o kostel starali moji rodiče a byl v provozu až do roku 1953, kdy zde měla svatbu moje sestra. Poté co tento původně Holandský majetek zabrali komunisté, tak zde provozovali boxerský klub a veškeré zařízení včetně unikátních varhan zničili. F.K.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka: