PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Josefstadt 3.1km
Březník 4.0km
Javoří Pila 5.7km
Rybárna 5.7km
Bienertova pila 6.1km
Modrava - pila 6.4km
Filipova Huť - mlýn 7.0km
Vchynice-Tetov 8.0km
Preisleiten 8.1km
Prameny Vltavy 9.2km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Gustav Laurenčík 1.12.2006] 
Roklanská hájenka  (Rachelhutte)   také: Roklanská chata

Kategorie: Samota   
Okres: Klatovy
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.98575 13.43050 podle katastrální mapy Martin Čejka 5.12.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Gustav Laurenčík 1.12.2006]
Stávala téměř na zemské hranici a byla nejvýše položeným celoročně obývaným stavením na Šumavě.Postavena byla kvůli rozšiřování těžebních revírů po dostavbě Vchynicko-tetovského plavebního kanálu.Vedle ní byla vytvořena umělá nádržka,která zásobovala Roklanský potok při plavení dřeva.Hájovna fungovala také jako hostinec a ubytovna.V r.1936byla poblíž postavena chata KČT,která stojí dodnes.Používá ji lesní správa.Obyčejný smrtelník ji nyní nesmí vidět,oblast je nepřístupná.
Řivnáčův průvodce z r.1883 uvádí:  [Gustav Laurenčík 1.12.2006]
Z Madru vede pěkná lesní silnice až k Rokelské chalupě..Rachelhaus 1173,na pokraji slatin Kaltstaudenských,kde bydlí drvoštěp,u něhož lze dostati chléb,máslo a mléko.Také průvodce na horu Roklan,kam jest odtud 1a půl hod.chůze....O tomto výletu také velmi poutavě píše K.Klostermann ve svém románu Črty ze Šumavy-Bohmerwaldskizzen.
Hájenka  [Cumbuch Manana 18.8.2007]
Hájenka, to bývalo místo odpočinku nebo přenocování při tůře na Roklan, k Roklanské kapličce a Roklanskému jezeru. Na Roklan je to odtud nedaleko, jde se kousek slatí, přejde se hranice a pak už vyšlapanou cestou jste na Roklanu coby dup. Já jsem tudy chodil když padly dráty a než to Párkaři zavřeli. Kousek nad hájenkou je Medvědí hora, přes kterou vedly dráty, železná opona první v pořadí. Na vrcholu Medvědí hory je obrovský kámen, skála, ze které jsou pěkné výhledy, a kdybyste dál pokračovali po linii drátů přes slať Gayruck, došli byste k protržené a zničené Weitfällerské nádržce, obklopené nádhernou slatí s mnoha jezírky.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok18691910[zdroje údajů]
Počet obyvatel1211
Počet domů11

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecké snímky
 Odkazy
Roklanská hájenka - Stránky věnované nové knize o Roklanské hájence. V knize jsou sepsané vzpomínky na 25 let (1908-1933) pobytu celé rodiny, která žila v Roklanské hájence daleko od civilizace. Autorka Erika Zemanová je dcera Marie Kortusové která se narodila a žila s rodinou v Roklanské hájence.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Fotky [Eliska Stadler 3.12.2006 19:29] | Reagovat
Ty fotky jsou moc hezke, ale dost rozmazane (jsou naskenovane, ne?). Ale vypada to fakt moc hezky, bylo by super, kdyby pristi leto vysel aspon nejaky prodlouzeny vikend a my si s vama zasli na nejaky ten vylet, ale moc ruzove to nevidim, neb se budu sprtat na zkousky. Koukala jsem na moje fotky ze Sumavy z minuleho roku (Turnerova chata) a musim rict ze se mi fakt povedly! U Roklanske chaty jsme s vama nebyli, tak snad priste :)
Důvod zániku [Michal Kurz 1.1.2008 13:54] | Reagovat
Hraniční pásmo.
Bože [kubajzs 5.2.2009 15:01] | Reagovat
Jsem přímo zděšen drzostí některých lidí. Dovézt si zadek k Roklanské chatě autem, která je v nejcennější oblasti parku je i na mě moc:::: Fuj. A samozřejmě se stačí podívat na SPZ, v hlavní roli pražské Áčko.
Nechci se tím dotknout vše lidí z Prahy, nehážu je do jednoho pytle. Ale faktem je, že pražáci patří k nejméně ohleduplným lidem a také k nejdrzejším, alespoň co se NP Šumava týče
Re: Bože [pjotr 5.2.2009 23:20] | Reagovat
Bohužel, tak to je :( Nechápu to, stejně tak je mi smutno z toho, jak potomci původních majitelů dostali nazpět Pešlovnu a nesměli tam přeložit ani polínko. Najednou se pak objeví "kdosi" a nic není problém
Re: Re: Bože [Eduard Steun 21.11.2009 15:38] | Reagovat
Jó pane,prachy,funkce,známosti a styky jsou mocný čaroděj!Nezapomeňte,že žijete v České republice!
Re: Bože [Cumbuch Manana 7.2.2009 10:37] | Reagovat
Tohle není drzost Pražáků, ale drzost Národního Parku Šumava, který tam ty lidi za úplatu pustí a dokonce ubytuje. To by se bez Parku nepovedlo ani tomu nejdrzejšímu Pražákovi.
Nesmíme ale zapomenout, že už na Březníku se nesmí na silinici směrem k Roklanské chatě vstoupit!
Jiné starosti [Lesník 7.2.2009 14:09] | Reagovat
Na Šumavě nejde o přírodu, jde tam jen o kšeft se dřevem. Je ho tam za mnoho biliard. A teď to půjde vytěžit, vždytˇje tam kůrovec. Jde o to zda to má být park a pak je to prales, nebo to bude jen hospodářský les se vším negativním co takový les obnáší. Park prostě překáží. Harvestory nemají co dělat. Lesnická činnost je tam silně dotovaná. Tak je to jedno.Kůrovec tam byl vždy, les patřil většinou šlechtě,ta jej věděla jak obhospodařovat. Šlechta má majetek jen propůjčený od svých POTOMKU. Les tam bude vždy jen to nebudou plantáže na dřevo.
Re: Jiné starosti [Bohumil Toms 31.5.2009 20:52] | Reagovat
Šlechta o majetek propůjčený od potomků pečuje. Jaký les budem svým potomkům ukazovat my - Třístoličník, Plechý, Prameny Vltavy apod.? Už za Klostermanna když se v lese objevil kůrovec, tak šlo dřevo z lesa. A dnes tvrdit že si les pomůže sám je blbost / pokud to někdo nepodsází/
Re: Jiné starosti [Eduard Steun 21.11.2009 15:52] | Reagovat
Máte pravdu.Nejde o nic jiného než o prachy.Pročpak myslíte,že se to šlechtě nevrátí a hledají se všechny možné důvody,aby se to nevrátilo.Mnohdy stačí jen fotka kde je někde v pozadí hákový kříž,nebo že vzdálená tetička si vzala německé občanství.A dost možná,že tatínek nebo dědeček toho,který o tom rozhoduje,hajloval při každé příležitosti a po válce tvrdil jakým byl odbojářem.
Re: Re: Bože [Zvědavec 10.8.2009 21:56] | Reagovat
No to je síla.Docela by mě zajímalo,jak by park obhajoval tu siestu u bývalé chaty KČT(dokonce s autama).
Re: Re: Re: Bože [Cumbuch Manana 10.8.2009 22:18] | Reagovat
Tu siestu obhajuje tak, že se vás v odpovědi zeptá, jak jste se tam dostal vy a kdo vás tam pustil. Čili klasický přístup bolševického papaláše. Někde to mám od nich písemně.
Re: Re: Re: Re: Bože [Zvědavec 11.8.2009 11:57] | Reagovat
Ta odpověď je fakt "rudá".Tu bych čekal spíš za ředitele Žlábka.No já bych jim odpověděl asi takto-dostal jsem se tam pěšky po cestě(jako se tam dostávají jiná hlučná a vzduch znečišťující auta)a nikdo mi tam nepustil(což je asi pravda,ne?).A nyní bych prosil konečně odpověď od vás(parku),protože je slušné odpovědět na otázku a já jsem se ptal první.---Asi nějak takhle bych jim odepsal.No a oni by vám zřejmě odepsali,že to jsou dřevaři(a shodou okolností mají pražskou značku)nebo že to jsou přírodovědci atd.
Re: Re: Re: Re: Re: Bože [Cumbuch Manana 11.8.2009 18:59] | Reagovat
No jo, je to tak, pak mi napsali, že to byli pracovníci parku s nějakými vědci a že tam byli pracovně. Toho se dá vymyslet...
Re: Re: Re: Bože [Eduard Steun 21.11.2009 15:24] | Reagovat
Víte,ono je to těžké.Samo auto dnes asi v té přírodě už moc neublíží,pokud jede po udržované cestě,má v pořádku katalyzátor i emise a navíc jsou dnes auta již tichá.Ono je to spíše v chování lidí.Prožil jsem na Šumavě své dětství a mám na ní ty nejkrásnější vzpomínky.Dnes bydlím v severních Čechách,kde je nejhustší síť rozhleden a mohu směle prohlásit,že kam je možno dojet až na místo,tam příroda příliš netrpí.Kam se musí jít pěšky,stačí se podívat co všechno v lese leží,co všechno je olámané,rozhrabaná mraveniště,někdy i hnízda a nory,utrhané květiny atd.atd.na což osádka auta nemá čas.Nehledě na křik,pokud je turistů více.A další věcí je také to,že tělesně postižení nebo přestárlí lidé se na takováto místa nemají šanci podívat,byť třeba odtamtud pocházejí nebo tam v minulosti prožili část života a ve stáří by se tam rádi aspoň na chvilku podívali.Ale tady v tomto případě,o kterém píšete,jde o jinou věc.Že někdo může a jiný nesmí-a to je to špatné.Když už tedy,tak má být každému měřeno stejným metrem
Hájenka [Bohumil Toms 31.5.2009 20:46] | Reagovat
Poslední přidaná černobílá v Dobové obrázky, pohlednice je identická jako třetí v první řádce - proč dabl?
Nářadí? [Rudolf Přibáň 28.9.2010 12:01] | Reagovat
Na fotografii http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=146262 není podle mého názoru nářadí, ale konzola od elektrického, nebo telefonního vedení.
K obrázku Základy roklanské hájenky [Cumbuch Manana 28.9.2010 16:01] | Reagovat
Nejedná se o základy hájenky, ta stojí na svých základech, patrně jsou to základy některého z objektů roty.
Re: K obrázku Základy roklanské hájenky [Jakub Ouředník 30.9.2010 20:46] | Reagovat
Díky za upozornění, opravím
Historie [Antonín Slabý 9.11.2010 08:24] | Reagovat
Myslím, že jedním z prvních prvním obyvatel hájovny byl můj praděda Josef Trampus a to od roku 1870. Na hájovně se narodil i můj děda a jeho 3 bratři, než byl praděda přeložen na Borový Lada.
Re: Historie [V.Moudrý 25.2.2011 00:42] | Reagovat
To je nádhera, vážený pane !
Nemáte náhodou nějakou fotografii či jinou relikvii z této etapy života Vaší rodiny ? Budu nadšený za cokoliv z tohoto místa i širšího okolí, rovněž za Borová Lada ..
Děkuji Vám.
V.Moudrý
Historie [Antonín Slabý 25.2.2011 06:13] | Reagovat
Dobrý den, mám fotku pradědy s prababičkou, ale bude asi až z Borové Lady.
Roklanská hájenka ve vzpomínkách [Chovanec 17.3.2011 19:33] | Reagovat
Kniha o Roklanské hájence je již vytištěna, autorka knihyje v kontaktu s možnými prodejci a dá se přwdpokládat že bude v prodeji koncem dubna. Kniha obsahuje období osídlení hájenky v letech 1908 - 1934 včetně popisu žítí. Jedná se o vzpomínky na vyprávění matky autorky kdy žila na Roklanské hájence. Kniha je též ilustrována dobovými fotografiemi z rodinného alba, i pohlednicemi z dřívější doby
Stránky věnované nové knize o Roklanské hájence [Martin Zeman 17.3.2011 21:38] | Reagovat
V knize jsou sepsané vzpomínky na 25 let (1908-1933) pobytu celé rodiny, která žila v Roklanské hájence daleko od civilizace. Autorka Erika Zemanová je dcera Marie Kortusové která se narodila a žila s rodinou v Roklanské hájence.

Knihu lze objednat již nyní!
http://ww.roklanskahajenka.wbs.cz
NP Šumava [Petr Němeček 5.8.2014 21:47] | Reagovat
Můj názor je ten, že Národní park Šumava je obrovský omyl. Bez něj by byla Šumava mnohem krásnější.Dnes jsou tu k vidění pouze suché kmeny stromů. Kdo zastává názor, že si les pomůže sám je naprosto mimo.Až dostane rakovinu, tak ať si pomůže sám, a do nemocnice nechodí.
Re: NP Šumava [Kamil Klusák 5.8.2014 23:38] | Reagovat
Nechápu co má společného diskuze o NP Šumava se serverem Zaniklé obce . Stránek s forum této tématiky je nespočet. Tam lze sdílet názor o pojmu Národní Park a jeho poslání.
FB Modravské slatě a Modravsko [Zdeněk Šmída 4.1.2015 20:53] | Reagovat
https://www.facebook.com/pages/Modravsk%C3%A9-slat%C4%9B-a-Modravsko/1547693578799737?fref=ts
Prvorepubliková turistika v Podroklaní a na Modravsku [Zdeněk Šmída 6.2.2015 17:40] | Reagovat
V únoru 2015 jsem sepsal 4 články o prvorepublikové turistice v lokalitě Modravských slatí včetně Podroklaní. Čerpal jsem celkem z pěti průvodců a turistických a vojenských map - http://zdeneksmida.bloger.cz/obdobi_2015_2
Roklanská hájenka v turistických průvodcích [Zdeněk Šmída 10.2.2015 19:13] | Reagovat
Tedy, průvodce 1896 uvádí: V Rokelské chalupě u drvoštěpa zde bydlícího možno dostati mléko, máslo, chléb, vejce a nocleh (2 postele). Také obstará průvodce na horu nad Roklí. Hájenka leží u tůně zvané Rachelschwelle, jíž protéká potok Rokelský. Průvodce 1908: Chata Roklanská jest nejvýše ležící v Šumavě obydlená budova. Stojí na lesní mýtině při potoku Roklici, patří Schwarzenbergům a jest po celý rok obydlena lesním dělníkem. Dříve byla myslivnou, obývanou revírníkem. V chatě hostinec. Za doby letní lze tu dostati pivo, máslo, mléko. Pro pozdní dobu připravena 4 lůžka. U hájenky vodní nádrž zvaná Roklanská jímka, jež slouží na jaře ku plavení dříví. Koupati se v jímce nedoporučuje se pro chladnost vody. Průvodce 1938 doplňuje: Roklanská chata je státní hájenka vedle domku lesních dělníků. V hájence noclehárna, 10 lůžek s peřinami v bílých povlacích (velmi čisté), dostaneme mléko a pokrmy. Bývala myslivnou revírníka Malého. Je však pozoruhodné, že průvodce z mnichovského roku nezmiňuje již stojící chatu Klubu československých turistů. Anebo jsou ubytovací kapacity zahrnuty ve výkladu o hájence. Kdo ví.

Zajímám se o samoty na Modravských slatích (Březník, Podroklaní, Balzhütte, Josefstadt).
Roklanská hájenka a chata na novém webu o kraji okolo Modravy [Zdeněk Šmída 12.2.2016 16:20] | Reagovat
http://www.sumava-modravsko.cz/osady-a-samoty/podroklani/cs_CZ-191437.html
Nová kniha o kraji okolo Modravy [Zdeněk Šmída 17.9.2016 22:52] | Reagovat
Info k objednání - http://www.sumava-modravsko.cz/ostatni/kniha-o-modravskych-planich/cs_CZ-271160.html
Info k Roklanské chatě [ZŠ. 9.4.2017 13:09] | Reagovat
http://www.sumava-modravsko.cz/ostatni/co-bude-s-roklanskou-chatou/cs_CZ-301780.html
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   


Processing time: 452 msec.
IP address = 44.223.39.67
desktop version