EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Zdeněk Pechar 26.7.2009] 
Ropica  (Ropice - zámek)

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   (správní obec: Ropice)
Bezirk: Friedek-Mistek
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Ohrožená

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.70403 18.61094 GPS  Zdeněk Pechar 26.7.2009  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Historie  [Zdeněk Pechar 8.8.2009]
Podle některých historiků v místě nynějšího zámku stávala gotická tvrz. Roku 1430 je zde zmiňován Sobek Kornic z Ropice. Roku 1676 bylo panství prodáno Maxmiliánu Pröckelovi z Proksdorfu. Někdy je uváděno že to bylo až po smrti Rudolfa Sobka r.1693. Začátkem 18. století byl vlastníkem zámku rod Saint Genois d'Anneaucourt. Za jeho působení byla tvrz přestavěna na zámek. Od roku 1785 byla majitelkou zámku Gabriela Coelestovoá, rozená Skrbenská z Hříště. Od roku 1926 vlastnil zámek rod Küenburg Spens. Od roku 1945 zde byla umístěna česko-polská mateřská školka a to až do roku 1961. Zámek pak převzal státní statek Hnojník a využíval ho jako byty... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Zánik? [Freisleben 18.6.2010 14:57] | Reagieren
V roce 2009 se jednalo o budoucnosti zámku. Nevíte jestli bude zbořen nebo ho nechají dochátrat?
Dobrá zpráva [Freisleben 2.9.2012 15:32] | Reagieren
Od jara 2011 probíhají opravy zámku, takže by se jej snad mohlo podařit zachránit.
Záchrana [Freisleben 30.1.2013 13:30] | Reagieren
Zámek je z velké části zrekonstruován. Na hrady.cz jsou i novodobé fotky (z roku 2012).
2013 [Fanda Podzimek 31.8.2013 19:35] | Reagieren
Vnitřek zámku je vyčištěný, musí se nicméně počkat, až vyschne. Poté se začne s instalací elektřiny a vody. Až bude rekonstrukce hotova, tak se bude řešit, co tam vznikne. V úvahu připadá například penzion nebo muzeum. „Plánuje se také revitalizace parku, ze kterého je nyní džungle, a také rybníka, který je z větší části vypuštěný," naznačil plány Jan Štěpánek. Park by poté mohl být přístupný také veřejnosti.

Rekonstrukci objektu vítá také vedení obce a samotní obyvatelé. „Zámek chátral a byl v neutěšeném stavu. Je dobře, že ho nyní má ve vlast nictví někdo, kdo má vztah k historii i prostředky na rekonstrukci," konstatovala starostka Ropice Uršula Waniová. Ocenila také to, že se noví vlastníci hned dali do oprav, zatímco ti minulí se o to nijak nestarali. „Kdyby aspoň byl zámek někde bokem, ale je na přístupové cestě do golfového areálu, takže kolem něj projížděla spousta lidí," dodala starostka obce. I ji tak těší, že zatímco nedávno památka ještě obec hyzdila, nyní je její ozdobou.

Naopak žalostný pohled je stále na zámek v Hnojníku. Redakce už v únoru informovala o tom, že jeho stav se nelíbí úřadům a památkářům. Mají velké výhrady k tomu, jak se o něj „stará" soukromá firma, které památka s přilehlým areálem patří od roku 2010. Příslušný odbor na třineckém městském úřadu vydal před časem rozhodnutí, v němž vlastníkovi uložil provést do září osm opatření. „Rozhodnutí nabylo právní moci, momentálně čekáme, co se bude dít," řekla minulý týden redakci Helena Krausová, která má památkovou péči na starosti. Úřad uložil zabezpečit areál před vniknutím cizích osob, vlastník měl dále zabezpečit poškozené okenní a dveřní výplně.Doplnit a opravit má rovněž poškozené a chybějící oplechování, okapy a svody. „Obnažené cihelné zdivo ochránit omítkou proti působení klimatických vlivů," stojí dále v rozhodnutí. Majiteli je uloženo zabezpečit střechu proti zatékání – má opravit poškozené části střešní krytiny a poškozené oplechování. Firma je vyzvána i k tomu, aby neprodleně řešila statické poruchy havarijního charakteru, a měla by provést také likvidaci náletových dřevin. „Chceme alespoň základní údržbu, aby nedocházelo k nějakým destrukcím. Rekonstrukci nařídit nemůžeme," zdůraznila Helena Krausová. (Deník cz)
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   


Processing time: 53 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version