EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Frýda 11.5.2009] 
Beneschau-Synagoge  (Benešov-synagoga)

Kategorie: Synagoge   (správní obec: Benešov)
Bezirk: Beneschau
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: 1970-1980  (Jahr: 1975)
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.78333 14.68806 z mapy Seznam.cz-synagoga Pavel Frýda 11.5.2009  
  49.78444 14.68861 z mapy Seznam.cz-starý hřbitov Pavel Frýda 11.5.2009  
  49.78472 14.69528 z mapy Seznam.cz-nový hřbitov Pavel Frýda 11.5.2009  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Synagoga v Benešově a zdejší židovské osídlení  [Pavel Frýda 11.5.2009]
Přítomnost Židů v Benešově je doložena již od středověku, nepočetné židovské obyvatelstvo zde žilo již od konce 14.století. Židé nebyli z města nikdy vypovězeni, žili zde nepřerušeně až do německé nacistické okupace. Od 18.století zde působila i židovská náboženská obec. Ghetto, ani jinde obvyklá židovská ulice, ve městě nevznikly, Židé žili rozptýleně mezi svými křesanskými sousedy. Nejstarší údaj z r.1570 uvádí ve městě 5 Židů (zřejmě se jednalo o hlavy rodin), úřední soupis židovského obyvatelstva z r.1723 jmenuje v Benešově 4 židovské rodiny-Jakuba Budlovského (usedlého od r.1674), Mojžíše Budlovského (také od r.1674), Marka Roubíčka (od... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten
 Osobnosti
 Gegenwärtige Bilder
 Nový židovský hřbitov
 Andere

 Links
Databáze obětí holocaustu - Irena Andresová z Benešova-dokumenty

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Rabín Blán [Julie Válková 3.1.2010 16:23] | Reagieren
Vážení přátelé, můj pradědeček, který je na fotografii a působil v Benešově jako rabín, se jmenoval Rudolf Blán, nikoliv Mojžíš. Mojžíš byl jeho otec a působil v Golčově Jeníkově. S pozdravem Julie Válková
Re: Rabín Blán [Pavel Frýda 4.1.2010 21:25] | Reagieren
Dobrý den,
jméno Vašeho předka rabína Blána jsem převzal ze základní publikace o předválečných židovských obcích Hugo Golda, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart. Problém je poněkud v tom, že existují česká a německá mutace, z obou čerpám podle možností, kdy se ke které dostanu, a tyto knihy se v detailech liší. Jedním z těchto "detailů" je i jméno Vašeho pradědečka. Zatímco německá verze uvádí Rabb.Dr.Mojžíš Blán, česká Rab.Rudolf Blán o čemž se můžete přesvědčit na linku www.hugogold.com/bohemia/benesov.pdf . Bohužel o benešovské židovské náboženské obci se uvedená publikace, kromě několika snímků, téměř nezmiňuje, autor statě Dějiny Židů v Benešově u Prahy, v Neveklově a Divišově, J.Polák-Rokycana si na benešovskou židovskou obec dokonce takto stěžuje: "Benešov, jedna z největších obcí náb.v Čechách, neuznala za nutna, podepříti usilovnou práci redakce tohoto sborníku, a nezaslala přes četné urgence vyplněné dotazníky, ani nedodala pevně slíbené práce, bez nichž jsme nemohli přikročiti k spolehlivému zpracování dějin této žid.obce."
Jméno Vašeho pradědečka pana rabína Blána (zichrono li-vracha, jeho památka budiž požehnána) jsem tedy v příspěvku opravil.
S podravem a s díky.
Re: Re: Rabín Blán [Julie 4.1.2010 21:55] | Reagieren
Děkuji za odpověď a vím, že je někdy dost složité hledat takové údaje. (Mimochodem fotografii synagogy zevnitř jsem předtím nikdy neviděla, tak mě to potěšilo.)
Přeji mnoho štěstí a dvě ze tří dcer Rudolfa Blána žijí a dost si pamatují, třeba by mohly s něčím poradit.
S pozdravem JV
Re: Rabín Blán [Tereza Nekulová 13.6.2010 21:25] | Reagieren
Jestli ještě můžu doplnit svoji sestřenici, na novém židovském hřbitově se náhrobek Rudolfa Blána skutečně nachází...a také jeho otce Mojžíše. S pozdravem Tereza
Re: Re: Rabín Blán [Julie 14.6.2010 00:35] | Reagieren
Jo jo, a jsou tam i další zajímaví lidé... :)
Re: Re: Rabín Blán [Pavel Frýda 14.6.2010 20:21] | Reagieren
Jen co se zase dostanu do Benešova půjčím si v info středisku klíče od tamního bejt olam a prohlédnu si to tam vše, pořídím i snímky. Tak jak na těchto místech obvykle činím, tak ony tradiční kamínky položím nejen na náhrobek pana rabína Blána, zecher cadik livracha (a je požehnána památka pravedlivého)....
Synagoga Benešov [Jára Moravec 21.2.2010 19:27] | Reagieren
Dobrý den,z vyprávění jsem věděl že jsme v Benešově měli synagogu.Byla zbořena někdy v druhé polovině 70.let kvůli výstavbě obchodního domu Hvězda(otevřen tuším 1978..)jak je patrné ze současné fotografie.Byla by možnost že bych mohl dodat fotografii současného stavu ještě přesnější?Ta co je zde je z trochu jiného úhlu a místo kde stála synagoga na ní v podstatě vidět není..Děkuji jinak za zajímavý web!
Re: Synagoga Benešov [Pavel Frýda 22.2.2010 21:17] | Reagieren
Díky za zájem! Přesnější místo, kde stávala synagoga znám, je vlastně před starším světlým dochovalým domem za obchodním domem Hvězda. Nicméně když jsem fotografoval místo, kde stávala synagoga zabíral jsem i celkově nákupní středisko Hvězda zepředu i onen dochovalý dům, nebo přímo tam kde synagoga stávala je myslím jakási rampa pro příjem zboží a místo není příliš půvabné.
Samozřejmě pokud máte zájem o doplnění příspěvku můžete se zaregistrovat a snímek vložit, popř. mě Vᚠsnímek zašlete na mail frydap@centrum.cz a já ho zde doplním.
Josef Poláček, pekař [Miroslav Vrabec 17.4.2016 11:24] | Reagieren
Zajímalo by mě, zda dřívější majitel pekařství
"Václav Domkář, parní pekárny (dříve Josef Poláček) v Benešově pod Brankou" Josef Poláček, byl židovské národnosti.
Václav Domkář byl můj prastrýc, zemřel v Seattle USA.
S pozdravem Vrabec
Re: Josef Poláček, pekař [Petr Šraier 4.4.2017 17:21] | Reagieren
Dobrý den, Josef Poláček byl židovské původu a je pohřben se svou ženou na židovském hřbitově v Benešově. Máte k jeho rodině nějaké bližší informace?
Josef Poláček [Miroslav Vrabec 4.4.2017 19:00] | Reagieren
O J. Poláčkovi mám jedinou zmínku na hlavičkovém papíru: "Václav Domkař, parní pekárny (dříve Josef Poláček)". Na nedatovaných fotografiích rodiny Domkařovy a zaměstnanců pekárny asi nikdo z rodiny Poláčkových nebude.
V časopise Jiskra ze dne 14. 1. 2017 je článek "Žili tady s námi" podepsaný Petrem Šraierem a Jitkou Sobotkovou. V článku je uvedeno jméno Jiřího Poláčka, který v době 2. sv. války odešel do zahraniční armády. Zajímá mně, zda Jiří a Josef nebyli příbuzní. V okruhu mých přátel jsou lidé, kteří se intenzivně zajímají o Čechoslováky, příslušníky zahraničních armád, zejména příslušníky letectva.
Benešov [Petr Šraier 5.4.2017 17:15] | Reagieren
Ano, to je můj článek :)
Jiří Poláček byl vnukem Josefa Poláčka, už ale nežije.
Rodina Schonbaumova [Tereza Dvořáková 13.6.2023 20:46] | Reagieren
Vážení,
není někde k dispozici něco více o rodině Schonbaumových z Benešova?
Máme snahu v Čerčanech v Sukově ul. 125 upozornit pamětní deskou na majitele konfiskovaného majetku Prof. Emila Schonbauma. Jeho otec byl Moric kterého uvádite mezi významnými osobnostmi židovské obce v Benešově..
Za jakékoliv informace budu vděčná. Děkuji. Tereza Dvořáková
Re: Rodina Schonbaumova [Petr Šraier 19.6.2023 14:51] | Reagieren
Dobrý den, můžete mi prosím napsat na e-mail: petr.sraier@seznam.cz Mám kontakt na jeho příbuzné.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 39 do následujícího políčka:

   


Processing time: 135 msec.
IP address = 18.222.164.66
desktop version