EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
U Rybáka 0.6km
Nový mlýn 1.5km
U Staňků, 1.9km
Rejsíkov 2.3km
Břehy 2.4km
Strouha 3.3km
U Řežábka 4.0km
Zelená 4.0km
Horní Lipovsko 4.3km
Neznašov-synagoga 4.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 17.11.2005] 
Hladná

Kategorie: Samota   (správní obec: Pašovice)
Bezirk: Budweis
Die Ursache des Untergangs: Damm Orlík -
Untergangsepoche: 1950-1960
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.26083 14.33888 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Beschreibung  [Dieter Pohl 19.3.2007]
Hladná war ein weit verstreutes Dorf, das sich aufteilte in Hostecká Hladná, Doubravská Hladná, Pašovická Hladná und Albrechtická Hladná. Als einzige Siedlung ist Albrechtitz Hladná übrig geblieben. Im Dorf begann man vor dem Krieg mit dem Bau einer Brücke. Obwohl diese nie fertig gebaut wurde, war sie auf deutschen Militärkarten verzeichnet, was beim Rückzug für ein gewisses Durcheinander sorgte.

Setkání s pamětníkem  [Jan Machač 19.4.2008]
Jednoho pozdně srpnového rána, roku 1997 mne při toulkách kolem Vltavy nohy zanesly na Hladnou. Přišel jsem pěšky silnicí z Albrechtic nad Vltavou, která mne provedla hustou mlhou kolem chat a nechala stát na levém břehu Vltavy.

Bylo klidné a tiché ráno, s mlhou tak hustou, že skrývala i ne příliš vzdálený druhý břeh řeky. Nikde ani živáčka, mimo třech rybářů tiše sedících kousek níže přímo u vody. Chvíli jsem se jen tak kochal a pak vyrazil kamenitým břehem, k nedaleké zátočině. Jen se ale mlhou ozvaly moje kroky po kamení, jeden z rybářů se otočil a jak zmerčil tuláka s ruksakem, hned se mu blýsklo v očích.

„Tam se nikam ... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten
Kein Datensatz

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz

 Links
Vojta Pavelčík - Vltava - Internetová galerie současných a zejména historických fotografií z povltaví se zvláštním zřetelem na povltaví střední
Elektrárna Nový Mlýn - Elektrárna Nový Mlýn, asi 1 km po proudu od Hladné.

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Hladná [Pikous 15.12.2005 19:53] | Reagieren
Hladná byla velice rozptýlená vesnice, dělila se na Hosteckou, Doubravskou, Pašovickou a Albrechtickou Hladnou. Albrechtická stojí na levém břehu a je to vesnice, z ostatních zůstaly shluky samot. Ve vsi byl před válkou stavěn most, ale stavba byla zastavena hned v počátku, přesto se most dostal na německé mapy, což při ústupu armády způsobilo zmatky.
Re: Hladná [Josef Marek 7.12.2010 10:11] | Reagieren
Jen doplním, že z Doubravské Hladné zůstaly zachovány domy nad čarou výkupu-převážně na stráni nad dnešním jezerem. Podle mne žádná část Hladné nepatřila po správní stránce k Pašovicím.
K fotografiím upřesním, že první foto je z místa, kde stával hostinec U Růžičků a oblý kamený objekt v popředí sloužil jako náhon a také jako ochrana proti ledům při jarním tání. Pevnůstka nebyla odstřelena ale zazděna jen proto, že stála přímo na dvoře před hostincem.
Prostřední fotografie je z Doubravské Hladné a v tarasech poznávám výjezd na dvorek našeho tehdejšího domu i pařez z mohutné olše na naší zahradě blízko navigace.
Re: Re: Hladná [Jan Machač 24.8.2015 22:55] | Reagieren
Dobrý den. Děkuju za upřesnění. Komentáře u původních fotek jsem upravil a přidal nějaké nové, i s detailem základů Vašeho domu.
J.M.
Re: Re: Hladná [dům Marků 12.10.2015 21:52] | Reagieren
můj tatka pocházel z tohoto domu.ozvěte se mi prosím chtěla bych vice informací
Re: Re: Re: Hladná [Josef Marek 13.10.2015 08:35] | Reagieren
Dobrý den,
na Hladné bylo více domů, kde bydleli Markovi. Já jsem z domu č. 51. Na druhé straně řeky byl na stráni dům Dvořáků- po chalupě "Pavlů". Pokud jste také z tohoto domu, tak bychom se měli znát. Napište více o sobě.
Josef Marek
Re: Re: Re: Re: Hladná [stanislava Marková Vachtová 13.10.2015 09:03] | Reagieren
Napište mi na Vás email můj je stanavachtova@gmail.com
Re: Re: Re: Re: Hladná [stanislava Marková Vachtová 13.10.2015 09:08] | Reagieren
jinak já jsem dcera Stanislava Marka a právě se pídím ze kterého pochází domu.Zemřel brzo tak o jeho rodě moc nevím a sháním informace.Děda se jmenoval Josef Marek a babička by měla být Marie Marková .
Citace Vašeho příspěvku [Jan Machač 19.10.2015 02:19] | Reagieren
Dobrý den. Účastním se diskuse o staré Vltavě na rybářském serveru mrk a protože je řeč o Hladné, citoval jsem tam Vᚠpříspěvek do diskuse. Doufám že Vám to nebude vadit. Kdyby jste se chtěl zůčastnit, diskuse probíhá tady :
http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=641378
Mějte se hezky
Jan Machač
Most na Hladné [Jan Machač 19.4.2008 12:29] | Reagieren
Podle vzpomínek místního pamětníka p. Husy se to s mostem na hladné má takto:
Mělo se jednat o most na silnici z písku do Bechyně, který se začal stavět před druhou světovou válkou. Jeho stavba byla zadána firmě, zajišující opravu říčních regulačních staveb (na jméno si bohužel již nevzpomenu), která ale se stavbou mostů neměla valné zkušenosti. Tak se údajně stalo, že pravobřežní pilíř byl špatně založen a v době, kdy už byla vykopána silnice k pravobřežnímu předmostí a na Hladnou přivezeny a připraveny k montáži díly mostovky, se začal pilíř hroutit. Nakonec nezbylo než celý pilíř zbořit a zpevnit jeho základy. To se stalo, ale než se stihlo přikročit k jeho znovupostavení, byly práce během války zastaveny. Takto způsobené zpoždění ve výstavbě oproti předpokládanému harmonogramu bylo i příčinou proč byl most na vojenských mapách uveden jako dokončený.
Most na Hladné [Josef Marek 7.12.2010 09:51] | Reagieren
Na pravém břehu byly navezeny hromady lomového kamene a praného písku na stavbu pilířů, ale neviděl jsem tam žádné zbytky základů pilířů. Jako školák si pamatuji, že v 50tých letech se dělaly ve stráni průzkumné vrty pro budoucí pilíře a uvažovalo se o dostavbě. Narodil jsem se v roce 1945 a na Hladné jsem bydlel až do zatopení v roce 1960. Můj otec byl vrstevníkem legendárního Vojty Husy. Měl Vrátenský patent /oprávnění k plavení vorů/ a pro Vojtu Husu také plavil vory do Prahy.
Reakce [Jiří Martinec 28.12.2012 12:47] | Reagieren
Dobrý den jezdil jsem na Hladnou od malička muj děda se tam narodil dnes chalupa Novotných .Jmenoval se žemlička.Ja jsem ročník 1951 .Děda na stáří koupil chatu hned nahoře na levé straně na Hladné .Doprava se jde k vodě vlastně k tomu mostu.Jestli chcete napsat email je nahoře.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist