EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
[Vladimír Kraus 16.2.2009] 
Wolfsschlucht

Kategorie: Andere   (správní obec: Stará Oleška - Alt Ohlisch)
Bezirk: Tetschen
Die Ursache des Untergangs: Živelná pohroma - plavba na lodičkách v soutěsce
Untergangsepoche: Před 1945  (Jahr: 1925)
Aktuelle Stand: Nespecifikováno - pozůstatky hrází a chodníků

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.80194 14.32611 z mapy Vladimír Kraus 16.2.2009  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Plavba na lodičkách v rokli Wolfschlucht  [Vladimír Kraus 16.2.2009]
Po vzoru tehdy nové atrakce - plavby v nedalekých soutěskách Kamenice a křincie - se rozhodliobyvatelé obce Stará Oleška v čele s místním sedlákem a hostinským Willy Bendlem toto realizovat na místním potoce, dnes nazývaným Olešnička. Po mnoha problémech se stavbou i s tehdejšími c. a k. úřady byly vybudovány 2 hráze. Doní, vysoká 1,2 m byla kamenná a její zbytky jsou dnes dobře patrné, horní, umístěná do těsné rokle mezi skalami, vysoká 1 m byla dřevěná a teké není problém, pokud projedeme vodou, nalézt po ní zářezy ve skále.
Na konci drhé soutěsky e zachovala kammenná hráz, sloužící k výstupu cestujících a též kamenný chodník.
Z něj se vy... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Plavba na lodičkách Vlčí roklí [Jiří David 3.3.2009 19:43] | Reagieren
Jsem rád,že se na těchto stránkách objevilo i toto velice zajímavé zapomenuté místo. Chtěl bych zde doplnit ještě pár postřehů z turistického průvodce Nordböhmen od Th.Schäffera z r 1912, kde je poměrně podrobný popis této plavby. Vlastní úsek plavby nesl nejprve název Bendelova, pak Rakouská a v posledním období Olešská soutěska. Zajímavé bylo, že plavba měla 2 úseky, nejprve bylo nutno vyhledat v hostinci u dolního přístaviště převozníka, pak následoval 1. úsek s útvarem Triefbartel (skála s kapající vodou - podobné jsou v soutěskách Kamenice), pak za úžinou bylo nutno opustit loďku a přestoupit na další (proto asi ta druhá hráz), poté se plulo okolo desky upomínající na zřícení kravského potahu do rokle roku 1865, pak okolo tzv. Třícísařského kamene a za další úžinou bylo konečné přístaviště, odkud se po schodech vystoupilo na zmíněnou Bismarckovu výšinu se srubovou restaurací. Odsud se pokračovalo okolo zmíněné Studánky nářků (tehdy Heultränke) lesní cestou okolo malého lomu a roklí ke skále Trommelstein (Bubnový kámen - dnes Vyhlídka) a do Nové Olešky. Plavba slála počátkem 20.stol. 40 haléřů, zpáteční 60 haléřů.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist