EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kommentar/Präzisierung: Rabschina Mühle (Rabštejnka)

Kommentar/Präzisierung:
Rabštejnka a hrad Rabštejn
[vloženo: Jan Herel 27.3.2009 21:50]

Na Vrchlici, asi 10 minut chůze od Staré Lhoty, býval mlýn zvaný „Rabštejnka“. Dovídáme se, že při tomto mlýnu za starých dob stávala tvrz Rabštejn. Jméno hrádku Rabštejn (analogicky přeneseno i na sousední mlýn) je odvozeno z Německého podstatného jména Rabe - krkavec, havran a Stein - kámen, skála. Rabštejn tedy česky znamenal hrad Krkavec, Krkavčí kámen, Havraní kámen.
Ve 14. století bylo zvykem, že bohatí patriciové kutnohorští měli statky mimo město. Mezi ně patřil Nicolaus Rabenstein pán na Rabštejně. Dále byla majitelkou Voršila, manželka Rotleva (také Rokleva). Ta r. 1393 prodala stálý úrok na zboží svém rabštejnském. Když Jiřík Rotlev (Roklev) zemřel, vdala se Voršila asi roku 1400 za Prokopa, kramáře. V roce 1416 na Rabštejně sídlil Jakub Píšek, bohatý horník, a později horník Hanuš Leml. Po roce 1455 hrad Rabštejn zanikl a zůstal zde jen mlýn, který patřil do roku 1567 k Malešovu a pak k Dobřeni, poté byl přivtělen do katastru roztěžské obce.
Hrádek Rabštejn zřejmě stával na ostrohu nad Vejvanovským potůčkem, který tvoří severní hranici roztěžského katastru při jeho vtoku do Vrchlice (dnes přehrady) směrem ke Lhotě. Jsou tu ještě znatelné haldy kamení, zbytky zdí a pravděpodobně propadlý sklep. Vše je zarostlé lesem.
Mlýn Rabštejnka, který se již připomíná ve 14. století, patřil k hrádku Rabštejn. Poté v průběhu věků patřil různě k panstvím Dobřeň a Malešov. Později patřil do katastru roztěžského a měl čp. 10. Z Pozemkové knihy se dovídáme, že v roce 1871 se stává majitelem Josef a Anna Novákovi, v roce 1901 Rudolf a Emilie Jelínkovi, v roce 1919 Dr. Jaroslav Novák a v roce 1935 pan Emil Procházka. Ve II. světové válce Němci odvezli a popravili mlynáře pana Emila Procházku na základě udání, že má uschováno velké množství obilí. Posledním majitelem byl syn E. Procházky – pan Jaroslav Procházka. V 50. letech 20. století se ve mlýně přestalo mlít a v důsledku výstavby vodárenské nádrže na Vrchlici byl mlýn v 70. letech rozbořen. Dnes je zatopen.
Údolím Vrchlice kolem Rabštejnky vedla výletní cesta z Kutné Hory do Staré Lhoty a dál do Roztěže krásným údolím s romantickými skalisky.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist