EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
Umgebung:
Schirlmühle 0.4km
Zeiselhause 0.8km
Löhrlhaus 0.9km
Bärnhaus 1.0km
Liščí Vrch 1.0km
Wöllnerhäuser 1.0km
Pfeiferhaus 1.1km
Grünmühle 1.1km
Weisenmeister 1.2km
Berghaus 1.2km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Radim Hettner 4.6.2008] 
Schloss Ober Schönbach  (Zámek Horní Luby)

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   (správní obec: Luby)
Bezirk: Eger
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: 1980-1990
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.26264 12.39292 souřadnice získány ze serveru mapy.cz, vchod do zámku Radim Hettner 4.6.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Zmizelá památka  [Radim Hettner 4.6.2008]

Svobodným pánem Heinrichem von Pissnitz byl v letech 1604 - 1608 postaven zámek, ze kterého je dnes pouze ruina a jen dobové fotografie dokumentují jeho krásu a umění tehdejších stavitelů. Přesto svým způsobem patří k městu a proto si Vám dovoluji nabídnout informace o jeho historii, převzaté z různých knih, brožur či kronik. Údaje v nich se často rozcházejí o více než 10 let a proto si Vás předem dovoluji upozornit, že nabízím volný pohled na historii zámku až do dnešních dnů bez nároku na 100% historickou přesnost.
Jak již tedy v úvodu uvedeno, byl zámek postaven v letech 1604 - 1608 na mírném návrší severozápadně od města svobodným páne... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere

 Links
Luby Schönbach 1840 3D model - 3D model města a zámku kolem roku 1840 podle katastrálních map "císařské otisky".
Zámek Horní Luby - Schloss Schönbach 3D model - 3D model zámku v Horních Lubech. Na stránkách najdete plány, fotogalerii a videogalerii.

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Zvláštní poděkování Josefu Zelenému [Radim Hettner 9.4.2009 14:04] | Reagieren
Moc pěkné a hodnotné obrázky. Za svou osobu děkuji velmi, i když po shlédnutí počítačových simulací je mi při pohledu na realitu žalno na duši.
Re: Zvláštní poděkování Josefu Zelenému [Josef 23.4.2009 16:28] | Reagieren
Děkuji za díky,
Lubsko a zámek je to pro mě srdeční záležitost a také velká škoda památky, tak jsem se snažil co nejvíce napodobit realitu z doby okolo 30cátých let. Momentálně pracuji na modelu Lubů podle mapy císařských otisků z roku 1840, tak pro zajímavost zasílám odkaz http://luby3d.webnode.cz/ je to můj web k modelu Lubska na kterém pracuji (teď přes jaro léto moc ne.-)) s pozdravem J.Zelený.
Re: Re: Zvláštní poděkování Josefu Zelenému [Radim Hettner 23.4.2009 22:13] | Reagieren
Stránky jsem navštívil, jedná se o odvážnou a jedinečnou práci, která dává historii nový náboj na její pohled. I když se jedná o běh na dlouhé míle, už jste uběhl pěkný kus cesty.A má smysl.

Vaše modely zámku slouží jako edukativní pomůcka pro děti na naší ZŠ.

Pro zajímavost, před rokem vyšla kniha Schonbach in Bohmen - Stadt der Geigenmacher od Alfreda Elberta

Radim Hettner
Re: Re: Re: Zvláštní poděkování Josefu Zelenému [Josef 24.4.2009 10:51] | Reagieren
Radime jsem velice rád, že to slouží k dobré věci jako pomůcka pro děti ! Musíte opravit chyby v textu :( To jste mě opravdu dostal :-) ! Jste tedy učitel ? Zámek ještě pořád stojí a drží se neuvěřitelně dlouho na pospas přírodě ?! Měl by se alespoň zakonzervovat jako zřícenina zámku s anglickým parkem, město Luby by se mělo zamyslet a přitáhnout turismus dnes tak oblíbený cykloturismus! Ve vedlejším Německu je vše tak pěkně značené a je tak veselejší nálada. Lidé tam žijí a chtějí mít i hezké prostředí okolo sebe. Nelze se vymlouvat jen na peníze! Skalná je velkým příkladem kde ze zříceniny udělali zajímavou atrakci a tak přitáhli pozornost. Opravdu nechápu proč jsou Luby pořád tak zakleté ? Lepší upravená zřícenina zámku s parkem, než místo, kde byl zámek od roku 1604, než jen les s Bolševníkem velkolepým s východu !!! Je to pro mě pořád dost symbolické .-)

Zdravím a mapy opravím děkuji :-) a tu knihu musím mít !
Re: Re: Re: Re: Zvláštní poděkování Josefu Zelenému [Radim Hettner 24.4.2009 13:56] | Reagieren
Protože ta kniha měla relativně nízký náklad, byla lubskými patrioty okamžitě rozebrána (já ji mám :-)). Mohu pro začátek poslat scany jednotlivých listů přes úschovnu (do 200 MB). Nebo se zkusit obrátit na Honzu Kreuzingera, jestli o něčem náhodou neví.....

Se zbytkem souhlas, žel :-(
Kniha "Schönbach in Böhmen - Stadt der Geigenmacher [Jan Kreuzinger 28.5.2009 18:38] | Reagieren
Knihu, o které se zmiňuje Radim Hettner, mám od autora Alfreda Elberta doma. Knihy (mám jich více)nabízím k prodeji. Cena je 500,- Kč nebo 19,- €.
Ještě krátce k lubskému zámku. Ten je ve vlastnictví soukromých osob (jako i skalenský). Máme jen tu smůlu, že naši majitelé nejsou tak finančně silní. Jednomu z nich patří přilehlé golfové hřiště. Jeho údržba a provozování jistě není levná záležitost.
Re: Kniha "Schönbach in Böhmen - Stadt der Geigenmacher [Jiří Petlach 15.1.2017 12:11] | Reagieren
Vlastním překlad této knihy do češtiny,zajímalo by mne,jestli jsou v knize nějaké dobové fotografie. V takovém případě bych měl o jeden exemplář zájem.
Re: Re: Kniha "Schönbach in Böhmen - Stadt der Geigenmacher [Jan Kreuzinger 15.1.2017 16:26] | Reagieren
V knize "Schönbach in Böhmen - Stadt der Geigenmacher" je velké množství historických fotografií města a okolních obcí. Kniha je bohužel již beznadějně vyprodaná, takže je mi, Jirko, líto.
děkuji [Lucie Hořicová 16.1.2010 20:56] | Reagieren
nevím zda si mohu dovolit cokoli připsat.Žila jsem v Lubech v sedmdesatých letech , jako malé dítě a pamatuji si ,že měl zámek střechu,nebo její část ,měl nad vchodem krásný velký erb ,ale nejvíce mě zaujali dva velcí lvi,kteří byli původně na dvou velkých sloupech u brány.Jen tak se váleli na zemi ,tak jsme je s mamkou čistily od bláta,dnes je má asi někdo na zahradě.Mám i několik fotek z osmdesátých a devadesátých let a je smutné,jak tato památka dopadla.Je to opravdová škoda.děkuji Lucie
Re: děkuji [J.K. 17.1.2010 11:20] | Reagieren
...stálo by určitě za to,ty vámi avizované fotografie z 80.tých let zde publikovat,je-li to samozřejmě možné.
Re: Re: děkuji [Lucie Hořicová 17.1.2010 13:55] | Reagieren
...ano,to samozřejmě bude možné , všechny dám dokupy.Lucie
Zámek [Karel 5.4.2010 11:51] | Reagieren
Přeji všem hezký den, pamatuji tento zámek ještě celý když ho opustili vojáci a přešel do správy státního statku a bylo vše v naprostém pořádku, po letech socialistického hospodaření se propadla střecha a začala zkáza tohoto zámku. Jako člověku který žije v Lubech 48 let není osud tohoto zámku lhostejný , ale jak psal pan Kreuzinger je to jen na vůli majitelů pozemků.
zámecke sklepy [strndira 27.7.2010 22:18] | Reagieren
dobrý den, dnes jsem zase prolejzal sutiny zámku a konečně jsem se odhodlal prolézt úzkou propadlinou v sutinách. a nejednou stojim ve sklepě. Sklepy zhruba odpovídají 1. nadzemnímu podlaží. Přez celou budovu zámku vede chodba cca 200cm na výšku a 120 na šířku ze které se vstupuje do jednotlivých místností zaklenutých valenou klenbou. Sklep kopíruje i východní křídlo. Sklep pod západním křídlem je trochu odlišný. Sklepy jsou ve velmi dobrám stavu.
Zámek [Julie 10.8.2011 16:23] | Reagieren
Dobrý den, zámek měl před patnácti lety střechu a stál, pak když spadla střecha, tak to šlo rychle. Pokud majitelé vlastní nedaleké golfové hřiště, pak bych předpokládala, že najdou nějaké peníze na alespoň udržení stavu. Mohou žádat i o granty na opravu atd.. Spíš než peníze jim nezbývá čas a chuť.
Je to škoda, protože by to přitáhlo turisty, ale lidé nemají chuť a po přesunu střední houslařské školy kamsi, možná zmizí časem vše co bylo na Lubech zajímavé.
Zamerne chybi podstatna cast historie [Marek 15.3.2012 10:09] | Reagieren
Je potreba take zminit, ze za nejvetsi skody muze mistni bolsevicko/milicionarska klika, ktera se chvili pred revoluci rozhodla postavit si zdarma chaticky a zdrojem materialu se jim stal zamek. Jsem jedno z deti, ktere si hraly v zamku odpoledne nez vyhorel. Nez jsme odesli byl u statku civilni zigulik, ktery pouzivala VB a nekdo se z nej nas na neco ptal. Druhy den nas v reditelne "vysetrovala" VB, shodou okolnosti ti sami lide ktere jsme potkali vcera. Bylo nas tam tenkrat 8-10 deti, vsichni jsme byli presvedceni ze vime kdo to zapalil. Je nahoda ze si nikdo nevzpomene kdo zadosti o demolici podaval? Kdopak to tenkrat na jednani MeNV tlacil dopredu? Kdo si toho nejvic naraboval? Tato cast historie chybi zamerne, lide jeste ziji, a nikdo z tenkrat dospelych nema odvahu.
zámek [Lucie Hořicová 31.1.2013 20:58] | Reagieren
Pokud porovnám obrázky ve své paměti, jak vypadal zámek v 70 letech s fotkami, které jsem sem nechala umístit a které byly pořízeny mezi roky 1988 a 1990 s fotkou, která je asi nejaktuálnější viz fotka pana Bakšteina, pak se obávám,že za pár let už nebude na místě nic než pár cihel.Nakonec zmizí i ty.Kdejaký hrad tu stojí 500 - 800 let,přežije války i počasí a zámek v Lubech zmizí během 40 - 50 let.Takových staveb je po republice víc bohužel.Neumíme si vážit toho,co vytvořili předkové. Neumíme,nechceme,nebo nemůžeme. Asi není možné zachránit vše. Je to škoda.
KR8SA [Leonkáááá 13.12.2013 14:37] | Reagieren
Krása....opravdu nádherné...
Pobyt na zámku v roce 1962 [Eva Prokopová 19.4.2017 11:10] | Reagieren
V létě roku 1962 jsme jako sedmileté dítě byla v zámku na dětském táboře. Nevím přesně, kdo zámek v té době spravoval, já tam byla od otce z práce TOS Holoubkov. Přijela jsem se na místo podívat po 55 letech, minulý víkend o Velikonocích, zda si ještě na něco vzpomenu. Bohužel je ze zámku zbořeniště.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist