EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
[Milan Gruber Bouška 22.2.2008] 
Kunnersdorf - fabrik Böhmerland  (Kunratice - továrna Čechie)   auch: Čechie - Böhmerland

Kategorie: Továrna   (správní obec: Šluknov)
Bezirk: Tetschen
Die Ursache des Untergangs: Schrittweise ausgesiedelt nach 1945 - Vysídlení - odsun původního obyvatelstva po roce 1945.
Untergangsepoche: 1945-1950  (Jahr: 1950)
Aktuelle Stand: Zničena zcela -

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.97667 14.44194 součadnice byly odvozeny z mapy.  Milan Gruber Bouška 22.2.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
O továrně  [Milan Gruber Bouška 22.2.2008]
Továrnu motocyklů založíl majitel textilních továren Albin Hugo Liebisch. Výroba (zpočátku na zakázku) počala roku 1925 a probíhala bez problémů. Liebisch nejprve vyráběl "motorová kola" v dílně na zahradě vily Hielle. Protože se výrobou motocyklů neživil, byl jako konstruktér úplně nezávislý a mohl realizovat své myšlenky a nápady bez ohledu na tehdejší konstrukční směry a principy. Jeho tvůrčí přístup ke konstrukci motocyklu byl velmi osobitý a svérázný. Na konci 20. let poptávka natolik stoupla, že přesídlil v roce 1931 do větších prostor bývalé továrny na zemědělské stroje v Kunraticích u Šluknova, kde začala sériová montáž (motocykly ses... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
 Mapy
 Links
nadlabem usti blog - Pestrý životopis Albína Huga Liebische !
Video a chod motoru
Na kole po Krušných horách a Zaniklých místech

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Pěkný čtení [Pavel Frýda 24.2.2008 17:01] | Reagieren
Před časem jsem viděl na nějakém srazu motorkářských veteránů Böhmerland a neuměl jsem si ten stroj nějak zařadit, ačkoliv jsem samozřejmě tušil, že má původ u nás. Teď jsem zase o něco chytřejší. Pěkný článek i obrázky, rád jsem si to přečetl. Díky Milane.
Čechie [Zdeněk Pechar 24.2.2008 17:41] | Reagieren
Prý tomuto stroji také říkaly splašená lavice. Nebylo to posměšně ale proto že prý měla tak tvrdé pérování.
Kundratice [Jirka 9.9.2008 18:48] | Reagieren
Už dlouho jsem si říkal že u nás doma byla někde stará fotografie továrny v Kundraticích ale nemohl jsem ji nikde najít a přeci jen se našla .....vypadá tam trošku menšínež je znázorněna na létáku nebo na snímku továrna!
Re: Kundratice [Milan Gruber Bouška 9.9.2008 21:13] | Reagieren
A bylo by možno temto obrázek ofotit a pověsit zde, po registraci jde celkem jednoduše obrázek vložit. Mohu býti i po případě nápomocen kdyby byla potřeba.
Re: Re: Kundratice [Jirka 9.9.2008 21:57] | Reagieren
Pokusí se zítra o to!
Re: Re: Re: Kundratice [Anita 14.9.2008 13:55] | Reagieren
Dobrý den Jirko!
Nenašla by se u Vás doma fotografie bývalého státního statku /r. 1948-90/ ve Šluknově? Moc děkuji za odpověď. A.
Re: Re: Re: Re: Kundratice [Jiří Stelmaščuk 14.9.2008 15:40] | Reagieren
No pokusím se o to ale nevím jakej státní statek maš na mysli? V Království?
Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Anita 14.9.2008 17:12] | Reagieren
Ve Šluknově, u Kamenoprůmyslu,před železničním přejezdem do Království. Vedle pak ještě byla Jatka,která jsou však již dávno zbourána. V prostoru bývalého statku jsou postaveny garáže asi ze 70tých let min.století.
Jste zřejmě mladší ročník, ikdyž Vaše jméno je mi povědomé. Já jsem ze Šlk.odešla v roce 1965 - brzo to bude půl století. Zdravím a děkuji za odpověď. Anita
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Jiří Stelmaščuk 16.9.2008 14:32] | Reagieren
Tak to je pro mě opravdu novinka ale určitě se na to zeptám jsem mladší ročník to je pravda ale pokusím se zeptat!
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Ant.Tobiška 6.11.2008 23:00] | Reagieren
K jatkám ve Šluknově- bylo to někdy v roce 1965-6,když jsem jezdil coby student jako veterinární technik,V té době se jatka odbourávala a na volném místě se začaly stavět garáže.Někdy v r.1967 se to dostavěloé do asi dnešního stavu.Pod dnešní bývalou olejovou kotelnou byly po celém svahu kotce pro prasata,pamatuji se,že tam pracovala paní Strašilová,její muž pracoval jako zoozechnik na statku v Jiříkově a někdy v té době na podzim se zabil na motorce,když jel z práce domů.Asi tak za dva roky na to ten prasečák zrušili úplně a to byl úplný konec bývalých městských jatek ve Šluknově.
Tábor Pytlák [Jiří Stelmaščuk 14.9.2008 16:01] | Reagieren
Já bych naopak potřeboval sehnat fotografie z Pytláku v Kralovství kde byli dětský tábory!
Pytlák [Milan Gruber Bouška 14.9.2008 18:33] | Reagieren
Fota se dají najít na těchto stránkách : http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=6019
Kunratice nebo Kundratice? [Jaroslav Štorkán 9.11.2008 17:02] | Reagieren
Pánové dodržujte správný název obce. Kunratice nejsou Kundratice. Jedno písmeno navíc dělá divy (jeden o koze a druhý o voze?). Oboje jsou na "zaniklých" tak bacha na to!
Re: Kunratice nebo Kundratice? [Jiří Stelmaščuk 2.12.2008 07:37] | Reagieren
No sakra to jsem uplně přehlídnul a to to mám na značce za barákam ......... ale co je hezčí :)
Glosa [Milan Gruber Bouška 22.3.2009 08:10] | Reagieren
Alfred Hesse vyjel jako první na motocyklu Čechie - Böhmerland na Klíč (viz nahoře fotografie z Klíče). Dále prokazatelně vyjel na Vlčí horu, Jedlovou a Ještěd. Pak vyjel snad na stroji Jawa na Růžový vrch a automobilem Praga na vrch Studený. Konstruktér a výrobce motocyklů Čechie - Böhmerland Albin Liebisch používal často snímky z pokoření hor Klíč a Ještěd ve svých reklamních materiálech.
K názvu obce [Antonín TOBIŠKA 27.10.2009 21:17] | Reagieren
Upřesňuji,že název obce zní KUNRATICE ,pro bližší místoupis se uvádí ještě :U Šluknova.Jezdil jsem tam leta s rodiči a sourozenci na chalupu.Vždy ro bylo kouzelné místo,mě hlavně lákala stránka botanického výzkumu,neboť to bylo místo,kde jsme si dělali jako studenti herbáře do školy.Nezapomenutelným byl pan prof.Emil Tuma,který zde trávil prázdniny též na chalupě a byl to nejen botanik ,ale i nadšený badatel v historie zdejšího kraje.
Doplnění k úvodnímu komentáři [Eduard Steun 15.11.2009 18:29] | Reagieren
V úvodním komentáři O továrně,opomněl pan M.Gruber Bouška uvést,že A.H.Liebisch započal s výrobou motocyklů v Krásné Lípě a že vila Hielle stojí rovněž v Krásné Lípě.Nezasvěcený člověk by se mohl domnívat,že s výrobou začal zde v Kunraticích u Šluknova a že v Krásné Lípě má jen pamětní desku.Údajně (vím to zatím jen z doslechu) by měla být pamětní deska i na jedné z rekreačních chalup,stojících na místě bývalé továrny.
Re: Doplnění k úvodnímu komentáři [Milan Gruber Bouška 15.11.2009 19:31] | Reagieren
Když si kliknete na této stránce v rubrice - Odkazy na nadlabem usti.blog tak tam je životopis viz: http://usti.blog.cz/0802/jeden-pribeh-i-pro-memotorkare
Ještě k názvu obce [Eduard Steun 15.11.2009 18:35] | Reagieren
Má pravdu pan Antonín Tobiška.Mělo by být uváděno vždy,že se jedná o KUNRATICE u Šluknova,což je velice důležité,aby nedocházelo v komentářích k záměnám s jinými Kunraticemi,kterých je v naší zemi velmi mnoho.V žádném případě se ale nejedná o Kundratice,jak se mnozí domnívají a také píší.To je naprostý omyl.
Ještě k názvu [AP 14.9.2012 09:51] | Reagieren
A když už chcete použít i německý název, tak to bylo Kunnersdorf - dvě N.
Re: Ještě k názvu [Milan Gruber Bouška 16.9.2012 20:51] | Reagieren
Opraveno ale na dvou starých mapách v kolonce "otatní snímky" je to s jednim "N" a na jedné se dvěma, tak asi bude dobře oboje. Určitě to bude vědět pan Steun.
Továrna Čechie-Kunratice u Šluknova [Eva Lacinová 6.4.2015 20:15] | Reagieren
Ano, jsou to Kunratice u Šluknova a ne Kundratice. Jak to může někdo takhle zkomolit. Bydlela jsem tam s rodiči od svého narození, můj otec se tam narodil a já si ještě tu továrnu pamatuji.Sice už jenom rujny kam jsme chodili jako puberťáci a báli se zatopeného sklepa protože se o něm vyprávěly všelijaké příhody. Nevím kam ty schody vedly, ale byly plné vody a když jsem poprvé viděla ta monstra/myslím tím ty motorky/ co dělala strašný rachot, byla jsem překvapená. Můj tatínek si to pamatoval v té době byl hodně mladý. A nevím jak někdo může napsat, že ta obec zanikla. Možná výroba motorek, ale jinak tam jsou osadníci.Sice jen rekreanti, ale obec žije hlavně v létě.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist