EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kommentar/Präzisierung: Hofberg (Dvorsko)

Kommentar/Präzisierung:
k historii zaniklé osady Dvorsko
[vloženo: Lubomír Šulc 13.1.2010 10:26]

Útržky z deníku kronikáře: O elektrifikaci osady Dvorsko před 60 lety

NV rozhodl o potřebě elektrifikovat Dvorsko. Práce však, ani brigáda na svoz elektrických sloupů a výkopu děr nebyla zahájena až teprve 18.srpna 1946. Té se zúčastnilo pouze 11 občanů a proto byla zopakována znovu 25.srpna 1946. Teprve poté bylo se stavbou sítě započato.

V červenci 1947 obdržela obec účet od Severočeských elektráren za provedenou elektrifikaci ve výši Kč 132.936.- Bylo rozhodnuto na NV aby na tento účet byla odeslán a částka ve výši jedné poloviny účtu a přiložena kopie prohlášení Ministerstva průmyslu a závazku že k tomuto účtu poskytnou subvenci ve výši 50% účtu. Obyvatel osady Dvorsko Švýcar Dosé daroval obci k provedení stavba elektrické sítě dne 28.srpna 1947 Kč 1000.- Smutný však závěr, osada Dvorsko je elektrifikována, ale není zde jediného obyvatele – kromě pana Dosé.

Ukázka textu z denníku - strana 1 - strana 2

Dvorsko vzniklo kolem roku 1759 a v roce 1833 mělo již 9 domů a 46 obyvatel. I po druhé světové válce mělo 9 domů a bylo jako osada novými přistěhovalci osídleno, ale tito jeho obyvatelé se později postupně stěhovali za lepšími životními podmínkami dolů do Horní Police. V roce 1955 se z Dvorska odstěhoval z domu čp.3 do rodného Švýcarska pan Jindřich Dosé, poslední obyvatel této osady, která se tímto zcela vylidnila. Zbylé domy byly zbořeny a dnes jen některé staré stromy a rybníčky ukazují místa, kde tato osada na stále sluncem zalitém svahu Dvorského kopce - Hofbergu nad Horní Policí stála. Při procházce po těchto místech s nádherným výhledem na malebnou Polici je mě jako pamětníkovi této osady tak trochu smutno.
Pro Hornopoličana /hornopolican.ic.cz/připravil Starousedlík. Jsou k dispozici i mapa a foto

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist