EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Beran 23.2.2007] 
Lauxmühle - Hotel Lauxmühle  (Výsada - hotel Lauxmühle)

Kategorie: Hotel, hostinec, chata   (správní obec: Vejprty)
Bezirk: Komotau
Die Ursache des Untergangs: Grenzzone - Untergeganen wegen Grenznähe
Untergangsepoche: 1945-1950
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.44044 13.01036  Pavel Beran 23.2.2007  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Geschichte der Siedlung  [Dieter Pohl 23.3.2007]
Im Tal des Grenzflusses Pöhlbach wurden in früheren Zeiten zahlreiche Mühlen betrieben. Eine von diesen war auch die Lauxmühle, um die sich mehrere Häuser gruppierten. Die Mühle wurde erstmals 1612 erwähnt, später galt sie als verlassen. Diese übernahm später die Verwaltung in Preßnitz, die einen ihrer Untertanen einsetzte. Das gefiel jedoch nicht den Bürgern im nahen Böhmisch Wiesental, die diese Ländereien als eigene betrachteten. Über 70 Jahre stritten beide Gemeinden um die Siedlung, bis Wiesenthal eine finanzielle Entschädigung erhielt. Nach der Auflösung der patrimonialen Monarchie 1849 kam Lauxmühle zur Region Kovářsko, das politisch w... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


trocha historie [Michal Urban 22.3.2007 15:02] | Reagieren
V údolí Polavy, stékající z úbočí Klínovce a tvořící po staletí hranici mezi Čechami a Saskem, pracovala v minulosti řada mlýnů. Jedním z nich byl i Lauxův mlýn (Lauxmühle), kolem kterého stávalo několik domů tvořících dohromady osadu Lauxmühle. Mlýn v těchto místech při mostku přes Polavu je zmiňován už k roku 1612, v pozdějších letech je uváděn jako opuštěný. Zpustlý mlýn si přivlastnil úřad v Přísečnici a dosadil sem jako mlynáře přísečnického poddaného. To se nelíbilo m욝anům v nedaleké Loučné, kteří považovali toto území za vlastní. Vznikl z toho 70 let trvající spor, který skončil tak, že město Loučná dostalo finanční odškodnění, ale území zůstalo v majetku přísečnického panství. Po zániku patrimoniálního zřízení v roce 1849 se osada Lauxmühle stala součástí Kovářské (politický a soudní okres Přísečnice), což platilo až do konce roku 1925, kdy spojením části Vejprt České Hamry s osadou Lauxmühle vznikla samostatná obec České Hamry. V té době již Lauxův mlýn nebyl mlýnem, ale oblíbenou výletní restaurací a hotelem.
Koncem 60. let 19. století měla osada Lauxmühle 10 domů se 105 obyvateli (Orth, Sládek 1870), v roce 1890 třináct domů s 141 obyvateli (Kotyška 1895), v roce 1900 už 17 domů se 173 obyvateli a v roce 1921 zde stálo 24 domů se 193 obyvateli. V místě byla panská myslivna, 15. května 1904 zde byla na základě výnosu ministerstva financí zřízena celní expozitura II. třídy, která podléhala expozituře I. třídy na nádraží ve Vejprtech. Farně spadala osada Lauxmühle pod Loučnou. Zdejší obyvatelé se v minulosti živili mimo jiné pletením krajek, výrobou obuvi, prací v tkalcovně, na pile nebo ve znělcovém lomu nad Českými Hamry, popřípadě docházeli za prací do průmyslových podniků ve Vejprtech.
Re: trocha historie [Zdeněk Pechar 26.8.2008 21:52] | Reagieren
Přejmenování na Výsadu bylo provedeno v roce 1951 ministerskou vyhláškou. Co se týká názvů na dnešních mapách, je podle mého názoru trochu zmatečné. Jméno Výsada je asi tak v místě dřívějších Českých Hamrů.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   


Processing time: 65 msec.
IP address = 3.139.87.234
desktop version