EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kommentar/Präzisierung: Peterschlag (Petrovice)

Kommentar/Präzisierung:
Přehled hospodářů v Petrovicích na Drslavicku (BR 1654) - pokrač.
[vloženo: Alexandr Debnar 8.9.2015 14:05]

Rolníci: Jan Vist (Vyhořel, defalcírován ke 4 kvartálu 1678.), Matěj Köller (Shořel, defalcírován k 3. termínu 1662.) Tomáš Lempratl (tkadlec), Řehoř Neiwirt, JiříkSchreik

Chalupníci: Petr Šinagl, Pavel Kloser, Jiřík Raušer.

"Tito prostřední možnosti jsou, dobytkem se živí. Půda v horách, žitná."

Editor BR 27 a 28 dr. Antonín Haas napovídá ve svém úvodu, odkud mohla pramenit jistá relativní "zámožnost" petrovických obyvatel.
Přítomnost sedláka a tkalce Lempratla napovídá, že i tkaná plátna zde byla zdrojem příjmů. Soumarství a dobytkářství zde zřejmě bylo stěžejním zdrojem příjmů.
Uvádí se jako významné středisko prodeje dobytka při trzích na dobytek v Husinci, kde asi prodávali i hospodáři z Petrovic.
Také uvádí, že komisaři BR u "žitné půdy" měli na mysli jakostnější bonitu půdy. V Prácheňsku se na dobrých dvou třetinách půdy pěstovalo žito a komisaři zde měli na mysli půdu vcelku dobrou.Hospodáři nepochybně vypěstované žito měli možnost dobře zpeněžit. Horší typ půdy označují bližším zdůvodněním. Pokud měl chalupník 3 krávy jako i Petr Šinakl, patrně měl i nadbytek mléka, které zřejmě prodával. Také je evidentní, že v Petrovicích, kde se uvádí 26 tažných volů, byla tato zvířata zřejmě používána k dopravě kolem těžby dřeva za poplatek.
Obyvatelé Petrovic, hlavně ženy si zřejmě také přivydělávaly domáckým předením.
Tzv. zahradníci byli většinou bezzemci. I u nich platilo rozvrstvení od nejmenších výměr pozemků až po absenci jakýchkoliv pozemků. Ti však v Petrovicích nejsou uváděni.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist