EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kommentar/Präzisierung: Peterschlag (Petrovice)

Kommentar/Präzisierung:
Berní rula
[vloženo: Zdeněk Pechar 6.9.2015 21:06]

Trocha nudné historie: Chalupník byl většinou bratr sedláka a měl tu smůlu, že nezdědil statek. Podle dnešních měřítek střední třída. Menší než sedlák a větší než zahradník. U domku mívali zahradu a někde mimo lány sedláků, za vsí další pole. Mívali celkem 12 – 20 korců (strychů). Od 18. Století mohli mít až 30 korců. Většinou neměli koně a ani voly, tedy tažná zvířata.
Jeli tedy v rule uvedeno vlastnictví tažných zvířat, dostal je pravděpodobně za nějakou službu od sedláka. Co se týče textu v uvozovkách. Půda v horách má 9 korců staročeských. Není zde uvedena velikost zahrady. Podle chovaného dobytka, se zřejmě jednalo o lépe situovaného chalupníka. Aby to bylo vypovídající, musel by se porovnat zápis v Berní rule s ostatními v osadě. Takto je to vytržené z kontextu.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist