EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Sangerberg  (Prameny)

Kategorie: Obec   
Bezirk: Eger
Die Ursache des Untergangs: Truppenübungsplatz Prameny -
Untergangsepoche: 1945-1950
Aktuelle Stand: Zničena částečně

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.05000 12.73250 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Geschichte  [Dieter Pohl 28.3.2007]
Sangerberg ist ein Ort mit 143 Einwohnern und befindet sich in der Region Karlsbad. 1357 wurde das Dorf erstmals erwähnt, als drei Bergsiedlungen zusammengelegt wurden und Boresch V. von Riesenburg und Petschau den Unterhalt eines Pfarrers der hiesigen Kirche übernahm. 1380 erhielt das Dorf von ihrem Herrscher Stadtrechte. Lange Zeit erfreute sich die Gemeinde mit ihren mineralischen Quellen großer Beliebtheit als Kurort. Nach dem Zweiten Weltkrieg und der Vertreibung der überwiegend deutschen Bevölkerung wurde der Ort wieder ausgesiedelt und der Truppenübungsplatz Prameny angelegt. Nach dessen Auflösung begann die Wiederbesiedlung des Ortes. Quelle: Wikipedia
Z historie města  [Jan Kruliš, Praha 1.4.2007]
Prameny (Sangerberg) vznikly jako hornické sídliště a farní ves nejpozději v 1. polovině 14. stol. První zmínka o kostelu pochází z r. 1357, roku 1380 získala obec od Boreše z Rýzmburka žlutické městské právo, ale na konci 15. století se uvádí opět jako pouhá ves.
Prameny měly vrcholně kolonizační půdorys s velkou dvořadovou návsí, rozšiřující se po proudu potoka, který tvořil její osu. Zástavbu tvořily dvě řady usedlostí s úzkou záhumenicovou plužinou. Těžiště návsi ovládl farní kostel. Vývojem se zástavba zahušovala a dřívější volná náves byla postupně zastavována, takže se proměnila v několik ulic a menších nepravidelných prostranství... [weiter]

doplnění historie  [Zdeněk Pechar 28.11.2008]
Říčka Roda dělila obec Sangerberg na dvě samostatné části. Klášterní na pravém břehu tzv. „Opatskᓠa na levém břehu „panskᓠ, patřící pod panství Bečov. Na obou stranách byla intenzivní těžba cínu a stříbra. Majitelem Bečovského panství byl v té době rod Hrabišiců z Oseka a to Boreš z Oseka (1226-1277). Byl také komorníkem krále Václava I. Za panování Přemysla Otakara II, který povolal na pomoc odborníky z německa při zakládání měst začalo docházet k poněmčení českých rodů a Hrabišicové se píší z Rýzmberka. ( Dalimil o té době poznamenal: Běda krále šlechetného, že nechová jazyka přirozeného.) Dalšími majiteli za kterých pokračovala těžba... [weiter]

Jak přišel von Juncker ke jménu Bigatto  [Zdeněk Pechar 28.11.2008]
Rytíř Josef Bigatto z Chebu, v 18. století mimo jiné majitel Svojšína. V roce 1805 zdědil po své matce Ošelín. Jelikož neměl dědice odkázal svůj majetek královskému bavorskému komorníkovi, generálporučíkovi Karlu Antonínu Junckerovi ze Schweissingu. S tou podmínkou že navždy bude psát za jménem přídomek "Bigatto". O svobodném pánu von Juncker - Bigatto se zmiňuje kronika Marianských Lázní r.1818 kdy se setkal s Goethe, který zde v té době pobýval.( Svobodný pán byl titul pro barona který držel své vlastní statky - musel mu být "přiznán".)
/z kronik/

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Jahr1921193019501961[Datenquellen]
Einwohner13811527300181
Häuser2682742730

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere

 Links
Horydoly - vzpomínky pramenského občana
Sangenberg Homepage
familie Schülein - fotografie
www.marianskolazensko.cz - Alžbětiny lázně v obci Prameny
Soukromé muzeum obce Prameny - V květnu roku 2011 bylo v Pramenech otevřeno malé soukormé muzeum připomínající bohatou minulost tohoto místa.
www.slavkovsky-les.cz - Kompletní informace o obci a okolí
občanské sdružení Obnova obce Prameny - Projekt, který se snaží o záchranu přírodního a kulturního dědictví obce Prameny.

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Prameny [Vladimír Minařík 21.12.2005 16:25] | Reagieren
městečko ničeno po roce 1945, zejména v 50. letech v době existence voj. prostoru (ale i poté). voj. prostor sice existoval jen několik let, i tak tu ale naše statečná armáda stačila rozflákat co se dalo. V dnes téměř úplně vybydleném Slavkovském lese jsou Prameny ještě relativně zachovalým sídlem, i když mnoho domů zaniklo (např. z náměstí zbyla jen radnice a jeden dům, z býv. lázní jsou ruiny atd.). v jednom domě je zajímavá výstava fotografií a dokumentů s výstižným názvem "muzeum starých časů"
Proč ne? [Jan Šindelář 5.8.2006 15:48] | Reagieren
Proč by na této stránce nemohly být některé obrázky z uváděné soukromé sbírky?
Lázně [Šimon Barczi 15.9.2006 22:31] | Reagieren
Lázně sou již zbořeny a cihly kamsi odvezeny ...
Sodovka - minerálka [Míra 25.9.2006 11:52] | Reagieren
...dokonce existuje i lahev z tohoto městečka na stáčenou minerální vodu nebo sodovku, mám ji ve sbírce....
Re: Sodovka - minerálka [jasa 29.6.2007 23:29] | Reagieren
Dávám dohromady infoprmace o městě, mohl byste mi poskytnout nějaké foto oné láhve s dalšími informacemi, nejlépe přímý kontakt. Děkuji
Re: Re: Sodovka - minerálka [Miroslav Landa 9.10.2009 09:40] | Reagieren
Pane Jašo, mám od Vás knihu o Krudumu, těším se na Prameny. Jak ji budete mít k dispozici, prosím o info. mira@mlkurzy.cz. Díky.
Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Luděk Jaša 18.3.2010 12:05] | Reagieren
Nestihl jsem vám zaslat informaci o vyšlé knize, takže se omlouvám, dotaz jsem četl až nyní. Mám ale pro vás novou informaci, a také pro všechny, koho zaniklé obce ve Slavkovském lese zajímají. Letos v červenci (+- měsíc) vyjde moje velká publikace o zaniklých obcích Slavkovského lesa. Bude o všech obcích co zde stávaly a má přes 500 stran, nyní je již hotová. Bude tam všechno o historii obcí, dosud nikde nepublikované, mnoho plánků a map a hlavně plno zcela neznámých fotografií zaniklých vsí.
Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Miroslav Landa 18.3.2010 12:49] | Reagieren
Díky za info, budu rád, když dáte vědět jak knihu získat.
Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Luděk Jaša 18.3.2010 13:44] | Reagieren
Prodej bude stejný jako u Pramenů či Krudumu. Kniha se zřejmě bude jmenovat "Zaniklé obce Slavkovského lesa"
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [S. Štoček 11.8.2010 10:43] | Reagieren
Další Báje mýty blbiny od Jaši. Divím se, že si soukromé nakladatelství může postavit existenci na tomto diletantovi, kterému bylo prokázáno plagiátorství a že má dokonce svoje heslo v Biografickém slovníku karlovarského kraje. Jak k tomu přijdou ti šlušní a poctiví autoři, být ve stejném slovníku s tímto člověkem?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Waldemar Andrle 17.8.2010 13:46] | Reagieren
Pane Brtku! Že se nestydíte zde psát pod cizím jménem. Nechápu, jak vy můžete útočit na díla pana Jaši. ta vaše se s jeho nedají srovnávat a pověsti, které vás neustále dráždí, má daleko lépe zpracované nežli vy. Jeho práce si velmi vážím a doufám, že jich ještě mnoho napáíše, by budete prskat a nadávat ještě víc.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Kamil Peterka 21.8.2010 18:49] | Reagieren
Tohle mohl psát jedině Brtek. Takhle nenávistný a zlý příspěvek dokáže napsat jedině zakomplexovaný člověk, kterým Brtek je. Nedokáže překousnout, že po těch jeho pověstech 10 let pes neštěkl a ty Jašovy se dokázaly rychle proslavit. Sám žádnou knihu napsat nedokázal a tak jen mrzce závidí. Všichni teď netrpělivé čekáme na Jašovu knihu o zaniklých obcích Slakovského lesa, kterí snad vydá, už na vztek panu Brtkovi.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Petr Mikánek 24.8.2010 22:43] | Reagieren
Typický příspěvek pana Brtka! Ten člověk v každé práci nikdy nikde s nikým dalším spolupracovníkem nevydržel, Tam kde byl, tam ho vždycky nakonec vyhodili, protože se nikde s nikým nesnesl. Vždycky všechny kolem sebe napadal a urážel. Vybral si někoho a na pak něj psal do novin své nenávistné články a vymyšlené pomluvy. Nyní si vybral člověka, který pro historii sokolovska strašně udělal a kterému Brtek nesahá po kotníky.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Karel Zatloukal 1.9.2010 12:39] | Reagieren
Brtek? Toho vyhodili z muzea M. Lázně, protože byl strašný křivák a podrazák. Nikdo se tam s ním nesnesl, každého pomlouval a dělal jen rozbroje. Ty jeho pověsti, o kterých pořád mluví, jsem sháněl, ale nikde jsem je neviděl. V knihovnách, v muzeích u známých. Nikde nic. Až mi to připadá, že si vše vymyslel. Ty Jačovo mm doma a moc se mi líbí.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Václav Horák 12.9.2010 22:49] | Reagieren
Brtkovo pověsti skutečně existují, i když je prakticky nikde neseženete. Nejsou nikde k sehnání, já je náhodou viděl u kamaráda. Ony to totiž ani vlastně nejsou pověsti. Jen to jen opsaný text ze starých německých knížek, jak o pověstech psali historikové v minulém století. On vlastně jen opsal a přeložil text z němčiny, nic víc. Pověsti jsou o sběratelství a to je Brtkovi na hony vzdálené. Vlastních pověstí je tam jen skutečně pár, zbytek je jen stručný popis. Zato se dozvíte kdo kdy kde o pověstech cosi naposal, ale když chcete pověsti, musíte vzít jinou knihu, takže že ta knha není k sehnání, není vůbec na škodu.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Simona Stohl 15.10.2010 20:31] | Reagieren
Dedecek pochazel z Kaiserwaldu a vypravel mi mnoho tamnich povesti. Sehnala jsem mu povesti J. Brtka, ale dedeckovi se vůbec nelibily. Rikal, ze to jsou jen zkracene verze povesti, ze to povesti vubec nejsou a ze to je jen opsane to, co uz kdysi davno nekdo napsal a to jeste spatne. On sam rikal, ze ty povesti jsou ve skutecnosti mnohem delsi, trochu jine a hlavne jich J. Brtek zna jen nekolik malo. Dedecek jich znal mnohem mnohem vic, nez v knize J. Brtek tvrdi. Ta kniha se mu vubec nelibila.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [muzeum 10.4.2012 23:02] | Reagieren
A me se zase nelibi knihy pana Jasi, ktery si tu dela jako pan Peterka reklamu sam sobe. Vubec tomu nerozumi, smota vsechno dohromady, o znalosti prace historika ani nemluve... Mezi nami muzejniky patri cteni uryvku jeho knih k pravidlenym zpestrenim nasich setkani a velmi se bavime, co je schopen diletant vymyslet. Vetsi blaboly pise na okrese snad uz jen Buchtele se Svadrlikem.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sodovka - minerálka [Míra 13.1.2013 19:26] | Reagieren
Hej pane muzeum a v kterém muzeu se tak bavíte?
Něco k Pramenům [Vladimír Toman 4.11.2006 19:50] | Reagieren
V minulosti se Obec Prameny se mohla chlubit několika vývěry minerálních pramenů kvůli, kterým zde vznikly i lázně. Z těch byl později domov důchodců tzv. "Dědečkárna", která vyhořela a od té doby pustla až zmizela úplně. Jen pamětníci a "domorodci" by dokázali říci kde stála. Osobně si pamatuji dva vydatnější vývěry u potoka a jeden v altánu vedle dědečkárny, který byl ale zanesený a lidé sem pro minerálku nechodili. Po revoluci byl v Pramenech proveden jakýsi průzkum vydatnosti zmíněných minerálních pramenů, snad pro komerční účely. Bohužel po těchto průzkumech přestala minerálka v oněch "studánkách" víceméně vytékat a dnes snad už není jediný pramen, z kterého by se dalo pít či nabírat minerálku. Je to škoda, protože alespoň pro ty prameny byly Prameny v povědomí lidí. Kdo si za čas vzpomene na Prameny bez pramenů?
Re: Něco k Pramenům [Jiří Fridrich 11.11.2007 18:51] | Reagieren
Dědečkárna byla vedle silnice z Kladské hned u lesa. Pramen, který u ní byl se jmenoval Vincentův. Při průzkumu byla před už bývalou dědečkárnou vyvrtána jedna z mnoha sond. Pamatuji je v době, kdy se dělaly čerpací zkoušky a vodu bylo možno ochutnávat. Většina sond však poskytovala vodu chuti nevalné a jediná, která za něco stála, byla čerpána poblíž silnice, vedoucí k Farské kyselce. Některé sondy se nepovedly a dodnes jimi uniká plyn, který v podzemí zřejmě chybí, čímž by se dal vysvětlit zánik původních pramenů.
Prameny [Lubomír Semerád 10.1.2007 21:19] | Reagieren
V obci v je v současné době několik penzionů s velmi slušným ubytováním a přijatelnými cenami. Do Mariánských Lázní co bys kamenem dohodil. Krásnou okolní nedotčenou přírodu však částečně znehodnocuje výskyt invazního bolševníku velkolepého. Přesto mohu pobyt vřele doporučit. Velmi nostalgický kraj.
Prameny [Honza 31.8.2008 09:05] | Reagieren
Sháním veškeré předměty ze starého Sangerbergu, máme tam chalupu, takže pokud někdo něco takového doma máte, tak se mi prosím ozvěte na email, klidně by stačili i fotky předmětu:). Všem co se mi ozvou předem díky.
Prameny/Sangenberg [Inka 24.3.2009 19:10] | Reagieren
Dobrý den, ráda bych také sehnala různé info o Sangenbergu včetně doby, kdy tam pobývali vojáci, včetně fotek a obrázků nebo aspoň související www stránky..V Pramenech bydlím, ale zatím se mi bohužel moc informací sehnat nepodařilo..Za případné reakce děkuji :-)
Re: Prameny/Sangenberg [Honza 3.4.2009 21:55] | Reagieren
Dobrý den,
snad již letos v létě by měla vyjít kniha zabývající se celou historií obce. Publikace je doplněna mnoha zajímavými starými fotografiemi, už se na ní také moc těším.
historie dnešních Pramenů [TomᚠKuman 3.4.2009 19:49] | Reagieren
Zajímala by mě historie této dnešní vesnice od počátku. tj od 13-14 století. Všechny materiály at už písemné nebo nějaké fotografie/malby. díky
Re: historie dnešních Pramenů [Honza 3.4.2009 21:58] | Reagieren
Dobrý den,
také se o historii obce velmi zajímám a tak bych se chtěl zeptat jestli se Vám již podařilo sehnat nějaké materiály. Případně bych Vám mohl poslat skeny několika fotografií které mám.
Re: Re: historie dnešních Pramenů [TomᚠKuman 4.4.2009 11:40] | Reagieren
o historii se zajímám krátce. Dnes jsem se dozvěděl, že nějaký nadšenec z Horního Slavkova píše historii dnešních Pramenů. Tato kniha prý vyjde v průběhu jara.
Re: Re: Re: historie dnešních Pramenů [Martin Sečkař 17.4.2009 17:37] | Reagieren
Dobrý den, pokud byste měl nějaké info ohledně chystané knihy-dáte mi vědět?? Díky!
Kniha o Pramenech [Kamil Peterka 8.10.2009 10:53] | Reagieren
Pro všechny co zajímá historie Pramenů -Sangebergu mám skvělou zprávu. Jak zde již padla zmínka, kniha o této prastaré vsi již vyšla. Je v ní celá historie až po současnost, všechny historické materiály a hlavně - ohromné množství fotografií a dokumentů, které jsem dosud ještě neviděl. Myslím že se jedná o vynikající dílo!! Kniha:
Luděk Jaša: Prameny, Bad Sangerberg - ztracené lázně Západních Čech. Vydala ji sokolovská firma Fornica. Vyšla před měsícem. Koupit ji lze v zámečku na Kladské či v Sokolově na náměstí.
Re: Kniha o Pramenech [Miroslav Landa 9.10.2009 09:53] | Reagieren
Také ji zasílá na dobírku tiskárna Fornika 352 624 908
Sangerberg-hájovna Rinnelhau [Jirka 20.10.2009 21:35] | Reagieren
Tak jsem se náhodou dostal na tyto stránky.Zaujalo mne to proto, že můj strýc působil právě na hájovně Rinnelhau, asi jako poslední fořt, než to zabrali vojáci. Můj strýc stále žije (v Praze), letos oslavil 99 narozeniny v plné duševní i tělesné svěžesti a na dobu strávenou na této hájovně a v Sangerbergu stále rád vzpomíná. Knihu, která vyšla, mu objednám jako dárek - jistě z ní bude mít velkou radost...
Re: Sangerberg-hájovna Rinnelhau [Miroslav Landa 26.10.2009 20:07] | Reagieren
Jiří, pokud by měl Vᚠsrýc nějaké dobové fotky a mohl by jste je naskenovat, bylo by určitě zajímavé je zde zveřejnit.
Re: Sangerberg-hájovna Rinnelhau [Petr Hruška(PrHruska@seznam.cz) 17.1.2012 09:11] | Reagieren
Dobrý den pane Jiří,pokud ještě navštěvujete tyto stránky, mohl by jste se mi ozvat prosím na mail?Možná by jste mi dokázal poradit ohledně jedné historické události na Pramenech.Děkuji, Petr Hruška
Prameny [Freisleben 23.6.2010 20:27] | Reagieren
V nejnovějším vydání časopisu Koktejl Special je článek o obci Prameny (přesněji o zbytku obce).
Muzeum v obci [Jan Lebl 27.6.2011 23:45] | Reagieren
V květnu letošního roku (2011) bylo v Pramenech otevřeno malé soukromé muzeum připomínající bohatou historie tohoto místa. Více informací na nově vznikajícím webu -
www.muzeum-prameny.webnode.cz
Prameny-vzpomínky [Míla 14.1.2013 12:25] | Reagieren
Vážení,rád čtu Vaše stránky,ač bydlištěm ve středních Čechách,Prameny při svých občasných návštěvách mám rád...Léta aspoň jednou za rok jezdím do Marjánek a přitom nikdy nevynechám návštěvu vašich Pramenů-vkastně jejich zbytku:napiji se vody z pramínku hned na pokraji vsi,zajdu na OÚ pro informace,pokud mám štěstí,tak vyzpovídám místního domorodce,projdu se obcí a určutě zajdu ke třem křížkům a pokochám se technickým dílem-Dlouhou stokou.Při své poslení návštěvě jsem ještě navštvívil velmi smutné zbytby hřbitova a pod jedním keřem jsem našel vynikající kamenickou práci-hrot z ústřední hrobky,jak jsem podle staré fotografie zjistil...co dodat?Nadávat na starou dobu nemá smysl a tak doufám,že prameny už konečně budou mít nové vedení a trochu se začnou vzpamatovávat-tzaková nádherná obec si to zaslouží!
Stojí za zhlédnutí [Vladimír Toman 12.9.2013 23:24] | Reagieren
Již dlouho jsem na vaše stránky nezabrousil, ale myslím si, že stojí za zmínku iniciativa prezentovaná na Facebooku : https://www.facebook.com/pages/Obnova-obce-Prameny/413381205366836?hc_location=stream
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   


Processing time: 309 msec.
IP address = 18.219.153.236
desktop version