EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
[Antonín Žampach 25.4.2006] 
Maringhäuser  (Domy Marinkovy)

Kategorie: Osada   (správní obec: Artoleč)
Bezirk: Neuhaus
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Zničena částečně - Zůstaly zde dva objekty.

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.02475 15.13903 Dle mapy.cz Antonín Žampach 25.4.2006  
  49.01336 15.14078 upřesnění polohy-přibližný střed osady. Vlastimil Hromada 21.11.2011  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Trochu historie.  [Antonín Žampach 25.4.2006]
Domy Marinkovy byly skupinou chalup a nedaleké hájovny, které příslušely k obci Artoleč. Do dnešní doby se zde zachovaly dva objekty, z nichž jedním je bývalá hájovna. Vylidnění tohoto místa nastalo po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce.

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten
Kein Datensatz

 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Přejmenování obce Artoleč na Artolec bez háčku [Karel 26.4.2015 22:34] | Reagieren
Dobrý den,chci Vás upozornit na změnu historického názvu obce Artoleč.
Bez vysvětlení a účasti občanů Artolče byla tato vesnice přejmenována na Artolec po roce 2000.
V předválečném období,kde převážně žilo německé obyvatelstvo byl název obce Arholz.Hned po 2.světové válce,byla
obec přejmenována na Artoleč až do nedávné doby,kdy občané Artolče pomalu zjišťovali na kat.území a vyměněnou
občanských průkazů,že se změnil název obce na Artolec.Můžete mi prosím odpovědět jako občanu,který se v Artolči narodil a vyrůstal,proč obec zanikla komu to vadilo a předělal poválečný název obce.Děkuji.
Re: Přejmenování obce Artoleč na Artolec bez háčku [Věra Procházková 8.10.2015 15:51] | Reagieren
Dovoluji si doplnit Vaše informace: Historický lexikon obcí uvádí, že v letech 1869 - 1910 byl skutečně oficiálním (českým) názvem obce název Artoleč (jinak Artholz). Od roku 1921 až dosud je však oficiálním názvem Artolec.
Název Artolec bez háčku je dohledatelný už v prvorepublikové legislativě. Dokonce i v oficiálních státních mapách z let 1945 - 1989 lze najít název Artolec. Není tedy pravda, že by "někdo" po roce 2000 bez účasti občanů měnil název obce a svévolně jim odejmul jejich háček.
Máte však pravdu v tom, že už od dob 1. republiky ani státní správa neměla v tomto zcela jasno a můžeme se tak setkat s různými oficiálními dokumenty, kde figuruje Artolec s háčkem i bez háčku.
vzpomínky na Artoleč a můj příspěvek [Josef 23.11.2015 22:40] | Reagieren
Sloužil jsem v šedesátých letech u Pohraniční stráže na rotě Artoleč.Tak jsem
chtěl ukázat svému vnukovi,kde jsem sloužil a prožil necelé dva roky zák.voj.služby.Vyprávěl jsem cestou,kam jsme chodili do hospody,kde jsme hráli fodbal a jiné perličky z voj.života.Najednou mi vnuk říka:dědo já se koukal na stránky,ale obec se teď jmenuje Artolec.Tak mě to rozhodilo,že jsme rychle projeli po rozbité cestě obcí k útvaru. Vnuk udělal pár snímků
a v obci pár stavení,které čas nezměnil.Až doma mi ukázal stránky
Zaniklé obce,kde je diskuze k danému tématu.Jenom chci reagovat na odborné vyjádření paní Procházkové.Možná,že to bylo jak píšete,ale já si myslím,že po válce prošlo Artolčí tisíce vojáků,kteří psali domů dopisy z roty Artoleč.Vážená dámo a zastupitelé města N.B. jméno obce Artoleč z háčkem nám zůstane v paměti a Vy na tom nic nezměníte.
zaniklé jméno obce po roce 1945-příspěvek do diskuze [Jarda 13.12.2015 19:49] | Reagieren
Já jsem sloužil pře 30.lety jako pohraničník na Peršláku.Pozorně sleduji i současné dění co se děje na hranicích EU.Já si myslím,že radní v Nové Bystřici to dělají správně.Rychle je třeba přejmenovat podle starých záznamů všechny obce a města v pohraničí-uvádím Bystřice Nová,Pranšláky,Kranpachy a hlavně vycházet Historického lexikonu jak uvádí Vážená dáma z roku 1921 a to co nejrychleji zavést do
současných map.
Re: vzpomínky na Artoleč a můj příspěvek [V. Procházková 2.6.2016 10:40] | Reagieren
Chápu, že Vám to přijde absurdní, máte jistě pravdu v tom, že všichni i v době Vaší vojenské služby používali název Artoleč (ostatně tento název se běžně používá dodnes a neznám nikoho, kdo by říkal Artolec). Pouze poukazuji na to, že nedošlo v poslední době k nějakému přejmenování, kdy by zastupitelé města z nějakého důvodu záměrně odstraňovali háček. Píšu i to, že již od vzniku Československa nebylo užívání názvů v oficiálních dokumentech jednotné. Např. v mapě evidence nemovitostí z roku 1965 je uveden název Artolec, ve "státní mapě odvozené" z r. 1950 je též Artolec. Čili i v době, kdy jste sloužil v Artolči, jste podle těchto oficiálních státních map vlastně sloužil v Artolci. Je pravděpodobné, že na jiných mapách a dalších dokumentech z té doby (i Vašich vojenských) zas bude Artoleč i s háčkem. Zkrátka vždy v tom byly zmatky, všichni používali a dodnes používají název Artoleč, oficiální název Artolec však není žádná svévole zastupitelstva z poslední doby. Tím se nijak nechci dotknout Vašich vzpomínek ani místních obyvatel, kteří také celý život používají název s háčkem a jistě mají i historické dokumenty, kde je uvedeno Artoleč.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist